У Харкові одразу після випускного юнакам вручають повістки, а компанія «Рудь» анонсувала випуск продукції, що буде містити канабіс. Фейкотня 27.05 – 02.06

Фактчек Редакція - 02 Червня 2024 | 21:01

Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

27.05.2024

Фейк. На сайті Президента України з’явилася петиція з вимогою вручити повістку Зеленському

20 травня низка Telegram-каналів, такі як «Белорусский силовик 🇧🇾», «СЛОВО НАЁМНИКА», «Aristarchus», «На самом деле в Днепре» та «На самом деле в Харькове» повідомили інформацію, що на сайті електронних петицій до Президента України з’явилася петиція, яка називається «Вручити повістку Зеленському». За доказ надається відповідний скриншот з сайту електронних петицій.

«У зв’язку із закінченням терміну повноважень Володимира Зеленського на посаді Президента України вручити повістки на фронт Володимиру Олександровичу та його оточенню», – йдеться в тексті петиції.

Чи була така петиція насправді – розбиралися наші фактчекери.

27.05.2024

Фейк. Міністр освіти заявив, що замість дипломів студенти захищатимуть Харків

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно міністр освіти Оксен Лісовий заявив, що студенти замість захисту диплома захищатимуть Харків. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Gura Anton»:

«Тим часом «сутність», яка називається міністром освіти, передрік всім студентам фронт замість диплома».

Чи справді міністр освіти заявив, що замість дипломів студенти захищатимуть Харків – далі у нашому матеріалі.

27.05.2024

Фейк. На Харківщині військовий 92 бригади пограбував пивний магазин

Мережею поширилась новина, що нібито у Вовчанську військовослужбовець 92 окремої штурмовою бригади пограбував пивний магазин.

Як доказ до публікацій додали відеоролик, в якому можна помітити чоловіка у темному вбранні, що погрожує і вимагає у консультанта магазину її прикраси та банківську карту.

Цю новину поширили анонімні Telegram-канали «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» (архів) (298) та «СЛИВЫ ВСУ» (архів) та «Мрія» (архів) (139), що згідно з інформацією Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ є у «Списку інструментів поширення ворожої дезінформації».

«Випадок дещо безглуздий, але дуже показовий. Бойовики київського режиму давно складаються з напівкримінальних елементів, і подібні події тільки доводять це», – додає «УКРОПСКИЙ ФРЕШ»

Ба більше, ця новина зʼявилась у пропагандистському ЗМІ «ZOV Харьков» (архів) та на YouTube-каналі «Арона Маней» (архів).

Зауважимо, що деякі ресурси зазначали, що пограбування пивного магазину відбулось саме у Вовчанську, інші ж писали, що це було у місті Харків.

Проте чи правдива ця новина – перевіряли наші фактчекери.

28.05.2024

Маніпуляція. Майно ухилянтів почали продавати на аукціоні

Телеграм-канал «Олеся Лосева» поширив (архів) інформацію про те, що майно українських «ухилянтів» від мобілізації нібито почали виставляти на продаж на аукціоні.

На підтвердження своїх слів, автори допису публікують скриншот нібито Facebook-допису Української Універсальної Біржі, яка проводить аукціон з продажу квартири Бабенко Дмитра Андрійовича.

«Майно українських ухилянтів почали виставляти на торги. У тому числі квартири. Очевидно, що господар тікав – на кухонному столі залишилися фрукти, у ванній – зубні щітки» – йдеться у коментарі до скриншоту.

Чи дійсно це правда – читайте в нашому матеріалі.

28.05.2024

Фейк. У Харкові «працівники ТЦК» викрали людину

Наші користувачі чат-бота «ПЕРЕВІРКА» попросили нас перевірити відео (архів) з Telegram-каналу «Роганская Республика», на якому видно як двоє людей у військовій формі силою затримують чоловіка та садять у білу автівку. 

Також це відео (архів) було опубліковано на сайті військово-політичного блогера Юрія Подоляки.

До того ж цим записом діляться й англійською. Youtube-аккаунт з назвою «Russian military» опублікував цей ролик (архів) підписавши його «Ukraine armed forces taking civilians to the front combat». 

Проте, чи дійсно у Харкові «працівники ТЦК» викрали людину – далі у нашому матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

28.05.2024

Фейк. Більшість жінок в Україні заробляють понад 2 тисяч доларів на місяць 

До нас в чат-бот «ПЕРЕВІРКА» звернулись користувачі з проханням перевірити інформацію з Telegram-каналів «Адвокат Права» та  «Труха⚡️Кропивницький» (архів). На цих аккаунтах були опубліковані дописи, де стверджується, що українське бюро аналітики провели опитування серед 5 тисяч українок та з’ясували, що більшість з них заробляють понад 2 тисяч доларів завдяки операціям з криптовалютою. 

Також допис містить заклик долучитися до ефіру, який проведе «досвідчений експерт із унікальною стратегією» Катерина Шухіна, де вона розповість «що таке крипта та як на ній заробляти — простими словами». 

Що не так з цією новиною – далі у нашому розборі.

29.05.2024

Фейк. Cosmolot випустив рекламу для українських військових

Телеграм-канал «Кот Костян» поширив (архів) поширив інформацію про те, що онлайн-казино Cosmolot нібито створило відеоролик, призначений для українських військових.

«Лас-Вегас далеко  Cosmolot поруч. Ми не знаємо де ти, але знаємо що ти зараз захищаєш Батьківщину. Фортуна оголошує мобілізацію найсміливіших. А сміливі створюють майбутнє. Cosmolot захоплюється твоєю сміливістю. Заходь на Cosmolot.ua, реєструйся та отримай бонуси за перший депозит. Ми приготували дещо особливе для тебе. Азарт вибір сильних і ми поважаємо твій вибір. Гуртуймося для перемоги» йдеться у відео.

Однак, чи правдива ця новина – читайте на нашому сайті.

29.05.2024

Фейк. У зруйнованій армією РФ харківській типографії збирали безпілотники

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити чи дійсно на момент удару Російською Федерацією 23 травня по типографії «Фактор-Друк», у приміщенні збирали безпілотні літальні апарати. Допис з такою інформацією опублікували, зокрема, Telegram-канали «Укропский фреш» (архів) та «СVАРКА И ПОГРУZКА» (архів).

Чи справді у зруйнованій армією РФ харківській типографії збирали безпілотники – розбирались наші фактчекери.

29.05.2024

Фейк. ТЦК у Києві закликають повідомляти про чоловіків, які перебувають «в алкогольному або наркотичному стані»

З 22 травня російські деякі канали в месенджері Telegram, зокрема «Кот Костян – официальный канал», «Шкварка News», «Шейх Тамир», «На самом деле в Киеве», «На самом деле в Днепре» та інші почали поширювати новину про те, що ТЦК та СП у Києві розвішують у місті оголошення з закликом при виявленні в громадських місцях чоловіків «в алкогольному або наркотичному стані» повідомляти про місце перебування за телефоном 0444006146. Стверджується, що таким чином, у ТЦК та СП розшукують алкоголіків для мобілізації.

Також новину поширили російські пропагандистські ЗМІ, зокрема «Мрія» та «ZOV Днепропетровск».

Насправді це фейк. Детальніше про це — у нашому аналізі.

30.05.2024

Маніпуляція. Арнольд Шварцнеггер «раптово» підтримав РФ

14 квітня 2024 Telegram-канал ««Лисичанск – колыбель Донбасса»» опублікував 3-хвилинне відеозвернення Арнольда Шварцнеггера, де той звертається до росіян зі словами підтримки Росії та Путіна. Більша частина промови складається зі спогадів Шварцнеггера про його дитинство, коли в 14 років він познайомився з радянським важкоатлетом Юрієм Власовим. Наприкінці Шварцнеггер каже наступне:

«Сила та серце російського народу завжди надихали мене. А президенту Путіну я скажу: ви почали цю війну. Ви ведете цю війну. Світ побачив вашу сміливість. Ми знаємо, що ви страждаєте від наслідків своєї сміливості. У вас сила Юрія Петровича Власова. У вас справжнє серце Росії. Дорогі мої російські друзі, нехай благословить вас Господь!»

Також цю новину поширили й інші Telegram-канали, такі як «Шейх Тамир», «Новости и Сводки ДНР», «Галушкин Каганат» та «Разговор обывателей на кухне».

Однак, що не так з цією новиною – далі у матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

30.05.2024

Фейк. Українські хакери «зламали» ефір CBS News у Нью-Йорку та запустили ролик з закликом не підтримувати Трампа

З 23 травня Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир», «Денацификация UA», «Голос Мордора», «Гаспарян», «Дядя Слава», «Осташко! Важное» та інші почали масово поширювати новину про те, що 22 травня група українських хакерів нібито «зламала» ефір регіонального телеканалу CBS News New York, запустивши ролик з погрозами на адресу Трампа та закликом не ходити на його мітинг.

«У кліпі показується добірка взаємопов’язаних подій: смерть Іранського президента Раїсі, замах на прем’єр-міністра Фіцо та спробу організувати замах на сербського президента Вучича. Наприкінці добірки демонструється фото Трампа» – йдеться у дописах.

Також до поширення новини долучились російські ЗМІ, зокрема «Новости Сибири», акаунти в соцмережі Х та Tiktok, які поширюють російську пропаганду, зокрема «Дуся Нюшина», «Brainless Partisans», «TheIslander», «lolitastrong_», акаунти в російській соцмережі «ВКонтакте» та інших російських платформах.

Однак, чи правдива ця новина – читайте у нашому дослідженні.

30.05.2024

Фейк. Синєгубов пропонує знизити мобілізаційний вік до 17 років

Мережею шириться інформація, що нібито голова Харківської військової обласної адміністрації Олег Синєгубов написав запит до Президента України Володимира Зеленського з пропозицією знизити мобілізаційний вік до 17 років. Таким чином це надасть змогу додатково мобілізувати «лише тільки у Харківській області понад 35 тисяч чоловіків».

Як доказ, до новини додають фото самого документу, в якому зазначається наступне:

«Розглянути можливість, що до внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» введений в дію Постановою ВР № 2233-ХІІ від 25.03.92 (зі змінами), та поширити можливість призову до лав ЗСУ учнів навчальних закладів усіх форм навчання чоловічої статі, які досягли 17-річного віку.»

Цю новину поширили анонімні Telegram-канали «Медведь» (архів) (261) та «Первый Харьковский» (архів) (272), що згідно з інформацією Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ є у «Списку інструментів поширення ворожої дезінформації».

«Населені пункти все одно не втримати, тому Синєгубов просить боєздатні підрозділи звідти перекинути на Харків, а замість них на забій відправити як «героїв Крут» підлітків», — додають автори.

Ба більше, цю новину поширили й проросійські ЗМІ «ZOV Харьков» (архів) та «Политикус» (архів).

Що не так з цим документом — далі в нашому матеріалі.

30.05.2024

Фейк. В Україні через відключення світла запровадили грошову допомогу у розмірі 4500 гривень

Наші користувачі чат-бота «ПЕРЕВІРКА» звернулись нам з проханням перевірити інформацію, чи дійсно з 24 травня по всій Україні вводять грошову допомогу у розмірі 4500 гривень.

У надісланому нам дописі зазначається, що грошову допомогу зможуть отримати тільки ті громадяни, які подали заявку до 27 травня 2024 року.  

У публікації надається посилання на заявку для отримання коштів.

Чи дійсно це так — розібрали наші фактчекери. 

30.05.2024

Фейк. До Дня захисту дітей UNICEF дарує подарунки

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшло чимало запитів з проханням перевірити новину від анонімного Telegram-каналу «РАКЕТНА неБЕЗПЕКА» (архів) чи дійсно фонд Unicef до Міжнародного дня захисту дітей, що відзначається щорічно 1 червня, видає подарункові бокси для кожної дитини від 2006 року народження. Так, у дописі йдеться, що вартість наповнення кожного набору складає 420 євро але, при умові подачі заявки, можна отримати подарунок безплатно. Для цього потрібно перейти за нібито унікальним посиланням, обравши рік народження дитини, адже склад боксу відрізняється від її віку.

«До набору входить: новий одяг та взуття на літо, іграшки, солодкі набори з США, гігієнічні засоби та допомога від 1900 грн до 3200 грн на одну дитину!», — додають автори

Чи справді до Дня захисту дітей UNICEF дарує подарунки – далі у нашому аналізі.

30.05.2024

Фейк. На змаганнях в Англії виступила свиня на прізвисько «Залужний»

Телеграм-канали «V🇷🇺Рука Кремля🇷🇺Z» (архів) та «Шкварка News» поширили інформацію про те, що на змаганні зі свинячих перегонів League of pigs за Англію нібито виступила свиня на прізвисько «ЗАЛУЖНИЙ».

На підтвердження своїх слів автори допису публікують відео зі змагань, на якому присутні кадри із назвами кожного з учасників забігів. 

На одному із них фігурує свиня рудого кольору з англійським текстом «ZALUZHNYI» (українською можна перекласти як «ЗАЛУЖНИЙ»).

Аналіз новини — далі в нашому матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

30.05.2024

Фейк. «Ухилянти платять за подвійним тарифом»: нова акція від сервісу таксі «Uklon»

23 травня Telegram-канал «Шейх Тамир» опублікував фотографію рекламної листівки, яку зробив нібито український сервіс таксі «Uklon». В цій рекламі повідомляється про наступну акцію:

«Пред’яви посвідчення учасника бойових дій та отримай знижку 50% на поїздку. Ухилянти платять за подвійним тарифом»

Цю новину також повідомили інші Telegram-канали, такі як «Nina VATT 🇷🇺», «Медведь», «Кот Костян – официальный канал», «Новости и Сводки ДНР» та «Время».

Чи була така акція насправді — дізнавалися наші фактчекери.

31.05.2024

Фейк. На Харківщині тренують підрозділ жінок, щоб направити у Вовчанськ

Телеграм-канал «Укропский фреш» поширив (архів) інформацію про те, що у тиловому районі Харківської області нібито відбувається бойова підготовка підрозділу жінок, яких готують направити у Вовчанськ.

На підтвердження своїх слів автори допису публікують зображення з тренувань.

Чи справді на Харківщині тренують підрозділ жінок, щоб направити у Вовчанськ – детальніше у нашому матеріалі.

31.05.2024

Фейк. У Харкові почалося «сафарі»: місцеві жителі намагаються знищити будівлю ТЦК

22 травня Телеграм-канал «Укропский фреш» поширив (архів) відео, на якому мужчина повідомляє інформацію про те, що в нібито Харкові невідомий вистрілив у ТЦК з ручного гранатомета РПГ-18 «Муха». У результаті снаряд нібито потрапив у будівлю і розірвався всередині. 

«У Харкові почалося сафарі на ТЦК: місцеві жителі знищили військкомат. Сталося те, на що всі так довго чекали: небайдужий харків’янин врятував десятки тисяч українців від загибелі, вистріливши в ТЦК з РПГ-18 «Муха»,  йдеться у дописі під відео.

Чи дійсно це так — читайте у нашому матеріалі.

31.05.2024

Фейк. France 24: під час пресконференції у Брюсселі бельгійські депутати сміялись над Зеленським

З 28 травня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Кот Костян – официальный канал», «Олеся Лосева», «Шейх Тамир», «Медведь» та інші почали поширювати новину про те, що під час пресконференція у Бельгії за участі Зеленського, на відео випадково потрапили бельгійські депутати, які сміються з нього. Як доказ, новина містить 14 секундне відео з логотипом французького медіа France 24.

«Європейці сміються з Зеленського. Під час пресконференції у Бельгії, де Зеленський випрошував зброю, до кадру випадково потрапили бельгійські депутати, які дружньо з нього сміються», — стверджується у дописах.

Також до поширення новини долучились російські платформи, зокрема «Spaces», акаунти в Youtube та акаунти в російській соцмережі «ВКонтакте».

Що не так з цією новиною — далі в нашому матеріалі.

31.05.2024

Фейк. В Одесі під час запливу з прапорами України та США потонув чоловік

26 травня Telegram-канал «Кот Костян – официальный канал» опублікував скриншот, на якому користувач соцмережі Х (колишній Twitter) з нікнеймом AlekssKotami3 повідомив наступну інформацію:

«Заплив заради перемоги закінчився трагедією. В Одесі потонув чоловік, який влаштував заплив з українським та американським прапорами. За словами місцевих ЗМІ, заплив мав уособлювати спільні зусилля України та США у війні з Росією».

За докази, що нібито підтверджують озвучену інформацію, надається скриншот з новинного сюжету, на якому видно, як з води в морі стирчать державні прапори України та США.

Цю новину також повідомив інший Telegram-канал «Шейх Тамир».

Однак, чи правдива ця новина – читайте на нашому сайті.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

31.05.2024

Фейк. Human Rights Watch: «23 мешканки Нової Каледонії були зґвалтовані французькими військовими»

22 травня Telegram-канал «Шейх Тамир» повідомив інформацію, що міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch зафіксувала 23 випадки згвалтування мешканок Нової Каледонії французькими військовими. Також наголошується, що половина з постраждалих були молодші 16 років.

«Правозахисники розповіли, що місцевих жителів французи затримують без жодних пояснень, проникають у будинки, представляючись гуманітарними місіями. Деякі жінки були схоплені нібито для з’ясування їхнього ставлення до протестів, жінок тримали по 48 годин, деякі зазнали згвалтування та фізичного насильства» йдеться в публікації.

За докази правдивості цієї інформації, Telegram-канал надає відповідний відеосюжет, що містить логотип Human Rights Watch.

Цю новину також поширили інші Telegram-канали, такі як «Мир сегодня с “Юрий Подоляка”», «Кот Костян – официальный канал» та «Шкварка News». Загалом публікацію переглянуло понад 1,5 мільйона користувачів Telegram.

Чи була насправді така новина — дізнавалися наші фактчекери.

31.05.2024

Маніпуляція. У Харкові одразу після випускного юнакам вручають повістки

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно у Харкові юнакам одразу після випускного військовослужбовці ТЦК та СП почали роздавати повістки. Допис з такою інформацією 26 травня опублікував (архів) Telegram-канал «Укропский фреш»:

«Схвильовані батьки повідомляють, що відразу після випускного вечора військкоми почали роздавати повістки 18-річним юнакам з вимогою з’явитися в ТЦК для «уточнення даних».

Чи дійсно у Харкові одразу після випускного юнакам вручають повістки – читайте у нашому матеріалі.

31.05.2024

Фейк. У зруйнованому росіянами гіпермаркеті «Епіцентр» у Харкові базувалися військові

До нашого чат-бота «Перевірка» надіслали допис (архів) з Telegram-каналу «Укропский фреш» де йдеться про те, що нібито на момент удару у гіпермаркет перебували військові:

«Українська пропаганда намагається переконати населення країни, що у торговому центрі Харкова не було військових».

Насправді це фейк. Детальніше про це — у нашому аналізі.

31.05.2024

Фейк. Міносвіти спільно з Міноборони збирають дані про школярів 2008 року народження для подальшої мобілізації 16-річних

Телеграм-канали «Мрія» (архів) та «Укропский фреш» (архів) поширили інформацію про те, що МОН та МОУ нібито розіслали запити керівникам закладів освіти зібрати дані про школярів 2008 року народження.

Такі дії нібито робиться на виконання Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого Наказом Міністерства оборони України 28 березня 2022 року № 94

Чи дійсно це так — читайте у нашому матеріалі.

31.05.2024

Фейк. Компанія «Рудь» анонсувала випуск продукції, що буде містити канабіс

29 травня Telegram-канал «Шаман Раху» повідомив інформацію, що українська компанія «Рудь» (АТ «Житомирський маслозавод») анонсувала випуск продуктів з вмістом канабісу, серед яких, як зазначається в публікації, «морозиво з марихуаною».

За докази, що нібито підтверджують цю інформацію, надається скриншот з зображенням даних про реєстрацію торговельної марки морозива під назвою «Ейфорія Канабіс». Також додається рекламний постер цього морозива.

Цю новину також поширили інші Telegram-канали, такі як «Nina VATT 🇷🇺», «Гагаузская Республика», «Кот Костян – официальный канал», «👔 Тактический галстук 🔞», «Ковчег Ноемы», «На самом деле в Херсоне», «Республика Одесса», «Другая Украина», «Мрія» та «Медведь».

Наскільки ця інформація відповідає дійсності – розбиралися наші фактчекери.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

31.05.2024

Фейк. «Якщо ти лав ЗСУ, але не хочеш до лав»: у Києві медична клініка пропонує операції зі зміни статі

Мережею поширилась новина, що нібито одна із медичних клінік у Києві пропонує операцію зі зміни статі, аби уникнути мобілізації.

Як доказ, до новини додають скриншот з Instagram-сторіз клініки OKSAL.MED:

«До речі, @OKSAL.MED пропонує процедуру зміни статі – від первинних консультацій до психологічної підтримки після операції. Якщо ти лав ЗСУ, але не хочеш до їхніх лав – пиши! Контакти за посиланням в біо».

Цю новину поширили анонімні Telegram-канали «Отряд Ковпака» (архів) (189), «Медведь» (архів) (261), «UKR LEAKS» (архів) (172), «На самом деле в Днепре» (архів) (300), «VOBLYA» (9) та «Дядя Слава» (архів) (56), що згідно з інформацією Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ є у «Списку інструментів поширення ворожої дезінформації».

«Так все просто виявляється — не хочеш помирати за київську “хунту” — можеш лише змінити стать», – додають автори дописів.

Окрім того, цю новину поширили й у пропагандистських ЗМІ «Мрія» (архів), «Беz Формата» та користувач Х @Sprinter00000.

Чи дійсно у Києві медична клініка пропонує операції зі зміни статі – далі в нашому матеріалі.

31.05.2024

Фейк. Поліцейських, які сповідують іслам, відсторонили від супроводу естафети Олімпійського вогню у Франції

Телеграм-канали «Шейх Тамир» (архів), «Кот Костян» (архів) «V🇷🇺Рука Кремля🇷🇺Z» (архів) поширили інформацію про те, що у Франції всіх поліцейських, які сповідують іслам, відсторонили від супроводу естафети Олімпійського вогню.

Як доказ, автори Telegram-каналів додали відеосюжет французькою мовою. В ньому розповідають, що Генеральний директорат внутрішньої безпеки Франції (фр. Direction générale de la Sécurité intérieure, DGSI) повідомив Національній поліції Франції, що підозрює, що серед поліцейських-мусульман можуть бути ті, що завербовані радикальними угрупованнями. Як наслідок, поліція усунула від супроводу Олімпійського вогню поліцейські що сповідують іслам, а також, було обмежено доступ до інформації про організацію олімпійських заходів близько 120 співробітникам-мусульманам. 

Проте, чи це правда — читайте у нашому матеріалі.

31.05.2024

Маніпуляція. На Рівненщині чоловік поцілив зі зброї у будівлю ТЦК та СП

15 травня 2024 Telegram-канал «Александр Семченко» опублікував фрагмент новинного сюжету ТСН, в якому ведуча повідомляє наступне:

«У Рівному невідомий обстріляв військкомат, найімовірніше з гранатомета. Свідки кажуть, чоловік підійшов до будівлі та вистрілив у вікно на четвертому поверсі. Снаряд, який випустили по приміщенню, поцілив за кілька сантиметрів від вікна. З чого саме стріляв нападник, достеменно невідомо, однак правоохоронці припускають, що це був підствольний гранатомет»

В другій половині відеофрагмента журналісти беруть інтерв’ю у свідка події, місцевого жителя.

Цю новину також поширили інші Telegram-канали, такі як «Шейх Тамир», «Россия|Новости|Важно🇷🇺» та «Новости и Сводки ДНР».

Що не так з цією новиною – перевіряли наші фактчекери.

31.05.2024

Фейк. Міністерство оборони США вимагає від України перейти на американський час

24 травня Telegram-канал «Олеся Лосева» повідомив наступну інформацію: 

«Пентагон вимагає від Києва перейти на американський час. ЗСУ готується до безсонних ночей <…> Високопосадовці вимагають від українських колег перейти на американський час, посилаючись на необхідність оперативного реагування в умовах ускладнень на Харківському напрямку. Різниця у часі між Арлінгтоном та Києвом складає 8 годин. Ініціатива, виявляється, не є новою: збройні сили Ізраїлю вже давно зчитують годинникові стрілки за американським часом, щоб оперативно приймати команди зі США …>»

За докази, що підтверджують цю інформацію, надається новинний відеосюжет, авторами якого є нібито американське видання USA Today.

Цю новину також поширили й інші Telegram-канали, такі як «Гродненские сливы – новости Гродно», «Смешной Политик», «Такер Карлсон на русском» та «КЛИНЦЕВИЧ».

Чи дійсно це так – з’ясовували наші фактчекери.

31.05.2024

Фейк. З 1 червня Telegram переводить усіх українців на окрему платформу

Наші користувачі чат-бота «ПЕРЕВІРКА» надіслали нам запит з проханням перевірити інформацію, чи дійсно з 1 червня усіх українських користувачів Мессінджеру Telegram переведуть на окрему платформу.

В дописі зазначається, що «російські акаунти та непідтверджені боти будуть видалені». 

Автори акцентують що, для того, щоб аккаунт продовжив працювати і надалі, користувачу потрібно підтвердити, що він є українцем й перейти на «Український Телеграм». 

Чи дійсно з 1 червня Telegram переводить усіх українців на окрему платформу – далі в нашому матеріалі.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.