Фейк. Компанія «Рудь» анонсувала випуск продукції, що буде містити канабіс

Владислав Герасименко - 31 Травня 2024 | 22:50

Мережею поширилася інформація, що нібито українська компанія «Рудь», яка спеціалізується на виробництві морозива, анонсувала випуск нової продукції з вмістом канабісу. Наскільки ця інформація відповідає дійсності – розбиралися наші фактчекери.

Що сталося?

29 травня Telegram-канал «Шаман Раху» повідомив інформацію, що українська компанія «Рудь» (АТ «Житомирський маслозавод») анонсувала випуск продуктів з вмістом канабісу, серед яких, як зазначається в публікації, «морозиво з марихуаною».

За докази, що нібито підтверджують цю інформацію, надається скриншот з зображенням даних про реєстрацію торговельної марки морозива під назвою «Ейфорія Канабіс». Також додається рекламний постер цього морозива.

Цю новину також поширили інші Telegram-канали, такі як «Nina VATT 🇷🇺», «Гагаузская Республика», «Кот Костян – официальный канал», «👔 Тактический галстук 🔞», «Ковчег Ноемы», «На самом деле в Херсоне», «Республика Одесса», «Другая Украина», «Мрія» та «Медведь».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ми відвідали офіційний сайт компанії «Рудь», щоб знайти серед переліку морозиво під назвою «Ейфорія Канабіс». Проте, ані цієї позиції, ані будь-якого іншого морозива, у складі якого був би канабіс або марихуана нам знайти не вдалося.

В інших категоріях продукції компанії, товари з канабісом також були відсутні.

Наступним кроком ми відвідали інший сайт компанії «Рудь», який присвячений лінійці морозива «Ейфорія». Проте і цього разу, нам не вдалося знайти «Ейфорію Канабісу».

Натомість ми виявили, що морозиво лінійки «Ейфорія» має всього два смаки: «Йогурт-абрикос із горіхом макадамія» та «Крем-вишня з бельгійським шоколадом». В складі жодного з них немає канабісу.

Наступним кроком ми звернулися з офіційним запитом до пресслужби компанії «Рудь» з проханням спростувати або підтвердити інформацію про наявність та/або плани щодо випуску продукції з вмістом канабісу.

У відповідь ми отримали листа, що компанія «Рудь» не виготовляє та не планує виготовляти продукцію, які містять канабіс. В лінійці морозива «Ейфорія» відсутнє морозиво з таким смаком.

Окремо в компанії звернули увагу на скриншот, що використаний у дописі Telegram-каналу: 

«Заявка на ТМ № 205882749 від 27.05.2024 року не існує і не може існувати взагалі, оскільки, чотири перші цифри у номері заявки є роком подання. Тобто, номери заявок на ТМ, подані у 2024 році, починаються так: m2024. Отже, номер заявки №т205882749 може бути зареєстровано лише в 2058 році. Останні цифри у номері заявки т205882749 є порядковим номером, який відображає кількість поданих до УкрНОІВІ заявок на день подання заявки від початку календарного року. Станом на 30.05.2024 останній номер поданої до УкрНОІВІ заявки на ТМ т202410813. Тобто, від початку 2024 року до сьогодні подано лише близько 11 тисяч заявок, а не 82 тисячі, як зазначено у вигаданому номері. З огляду на зазначене, заявка з номером №205882749 є фейковою»

Отже, Telegram-канали поширили фейкову інформацію про морозиво з канабісом, аби вкотре дискредитувати владу і також задля просування наративу «в Україні безлад».

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.