Gwara Media — проект, орієнтований на масову українську аудиторію. Матеріали для перевірки ми отримуємо за допомогою наших ботів в платформі Telegram/Viber, куди наші читачі звертаються до нас за консультаціями. 

Бажаєте поділитись з нами новиною для перевірки? Відправте її у бот «Перевірка» в Telegram або Viber.

Ми не відслідковуємо персоналії осіб, що надсилають нам факти для перевірки. Відповідь на запит відбувається у порядку черги. Детальніше про методологію фактчекінгу читайте за посиланням.

Окрім цього наші фактчекери слідкують за поширенням новин в інфопросторі, що мають вплив на українське суспільство та спростовують дезінформацію, що впливає на широку аудиторію.

Як ми обираємо що перевіряти, окрім запитів з бота? 

Вибір факту для перевірки відбувається базуючись на двох змінних:

  1. ВІРАЛЬНІСТЬ:

Новини та факти, що мають набувають великого охоплення впливають на суспільство. Тому наші фактчекери перевіряють факти, що активно пошриюються у ЗМІ та на інших медійних платформах. Ми вважаємо, що новина, яка набула широкого розголосу у інформаційному просторі потребує перевірки для того, щоб покращити нашу боротьбу з дезінформацією. 

  1. НЕБЕЗПЕКА:

Новини та факти, які з’являються в особливо кризових ситуаціях, таких як війна або стихійні лиха, можуть впливати на фізичну безпеку читача, його здоров’я чи інші важливі суспільні фактори. Тому ми намагаємося перевірити ці факти відразу після виявлення не зважаючи на активність поширення такого кейсу. 

Після виявлення кейсів, що містять в собі ознаки вірального чи небезпечного фактору у випадку визначення його, як брехливого, маніпулятивного чи бездоказового фаткчекери Gwara Media висвітлюють спростування цієї дезінформації на нашому сайті у розділі «Фактчек».

Як ми проводимо перевірку?

  1. Після визначення кейсу для перевірки фактчекер самостійно обробляє цю інформацію. Результатом обробки є дані про першоджерело інформації, результати, технологічні процесів ідентифікації зображень, відео чи аудіо, якщо це необхідно.
  2. Інші фактчекери команди перевіряють правильність знайденої інформації через відтворення шляху спростування чи підтвердження цього факту.
  3. Матеріал проходить перевірку редактора фактчек-відділу.
  4. Перед публікацією матеріалу на сайті головний редактор Gwara Media додатково перевіряє  матеріал на наявність всіх логічних зв’язків, прозорість донесення інформації, відсутність оціночних суджень та неупередженість висновків. 

Детальніше про нашу команду за посиланням.

Матеріал може бути опубліковано якщо:

  1. У розпорядженні фактчекерів є доступ до першоджерела інформації чи до надійного джерела, що повідомляє про цю новину чи її спростування з посиланням на першоджерело у випадку відсутності доступу до самого першоджерела;
  2. Наведені дані та посилання дозволяють читачу самостійно перевірити достовірність наданої у матеріалі інформації;
  3. Перевірка факту відбувається більше ніж за одним надійним джерелом, окрім випадків коли дане джерело є єдиним, що висвітлює дану тему.
  4. Під час перевірки вказано зацікавленість даного джерела в наданні саме такої інформації; 
  5. Висновок до матеріалу сформовано з урахуванням всіх аспектів з’ясованої інформації.

Політика автоматизації

  1. Система зберігає в базі даних попередні запити від читачів та дає повторну відповідь на повторні запити без залучення людини. Так система автоматично обробить звернення, якщо раніше таке саме звернення вже було оброблене фактчекером.
  2. Сірий список: ми зберігаємо історію статусів, що отримують кейси з одного джерела.

Політика виправлень

Ми всі час від часу помиляємось, і у Gwara Media ми вважаємо, що якщо це станеться, ми повинні це виправити. Ми обіцяємо бути прозорими, виправляючи власні помилки, і робити це на сайті Gwara Media та у наших соціальних мережах. Важливо зазначити, що ми не можемо видаляти вже опублікований контент, або надісланий масовими розсилками в боті, проте можемо додавати до нього коментарі та оновлення до контенту сайту та телеграм-постів.

1. Виправлення частин може бути пов’язано з оновленням вмісту, щоб зробити певну частину інформації більш зрозумілою, або через зміну обставин чи помилки, виявлені як самою командою Gwara Media, так і спільнотою чи одним із головних героїв опублікованого тексту.

2. У випадку, якщо це помилка, яка впливає на суть перевірки, під час виправлення в описі статті з’явиться слово ВИПРАВЛЕННЯ (UPD). Змінена інформація з’явиться в тій самій публікації, де була опублікована помилкова частина, і зміна буде зафіксована.

3. Якщо цей матеріал було опубліковано в соціальних мережах або розповсюджено електронною поштою, кожен пост буде виправлено на всіх платформах із зазначенням слова ВИПРАВЛЕННЯ (UPD) та видалення помилкового повідомлення, але з зазначенням його попереднього існування, щоб можна було перевірити зміну.

4. У деяких випадках ми додаємо інформацію до статті, щось змінюємо, уточнюємо речення, яке, на нашу думку, не зрозуміло.

5. Ми також можемо оновити інформацію з офіційного джерела, якщо воно це робить, або кваліфікувати слова експерта, який вважає, що ми неправильно зібрали їхню інтерпретацію.

6. Щоразу, коли ми вносимо будь-які зміни в цьому відношенні, ми позначаємо це зірочкою і пояснюємо в кінці статті, що змінилося, чому це було зроблено і в який день відбулася зміна. Якщо цю зміну внесено до заголовка, зірочка буде додана до самого заголовка новини

7. Також можливо, що ми помилилися, і тому пропуск фактів, які можуть бути важливими для новини або перевірки, також буде враховано та додано як оновлення.

8. Типографські зміни, виправлення орфографії, граматичні чи пунктуаційні помилки можуть бути в кінцевому підсумку змінені без запису цієї зміни, якщо вони не впливають на правильне розуміння інформації.

Як відбувається виправлення відповіді  у боті?

У боті доступна функція зміни статусу відповіді. Так якщо фактчекер змінить відповідь, користувач отримає нове повідомлення. Виправити коментар непомітно теж неможливо. Новий коментар надійде користувачу у вигляді нового повідомлення. На нашу думку це забезпечує реалізацію нашої політики виправлень.

У Gwara Media ми віримо в співробітництво як один з основних стовпів для перемоги в боротьбі з дезінформацією: ми прислухаємося до читачів, якщо ви вважаєте, що те, що ми стверджуємо, є неправильним. Ви можете зв’язатися з нами через наші соціальні мережі або надіславши листа на [email protected] або окремо фактчек відділу на Perevirka Team

Будь-які дані або загальнодоступні та піддані перевірці документи, які ви надсилаєте нам, будуть враховані, щоб проаналізувати, чи сталася помилка, щоб ми могли виправити опублікований вміст.

Ми завжди слухаємо та уважно читаємо всі точки зору, але вважаємо важливим підкреслити, що Gwara Media є незалежним комунікаційним засобом, який відповідає чинним та затвердженим методологіям на цій сторінці та редакційним критеріям її написання. Таким чином, запити на виправлення не можуть бути спробою направляти або цензурувати опубліковану інформацію.

У цих випадках команда Gwara Media проаналізує аргументи, наведені особою, яка вимагає виправлення, і перевірить їх, як і решту інформації, тобто за допомогою перевірених даних і фактів, які є загальнодоступними або можуть бути доступними та чия автентичність бути доведена.

Маєте пропозиції чи зауваження? 

Зв’яжіться з нами надіславши листа на [email protected] або окремо фактчек відділу на Perevirka Team