Gwara Media — проект, орієнтований на масову українську та зарубіжну аудиторію. Ми опрацьовуємо максимум запитів від користувачів, намагаючись нікому не відмовляти. Адже наш фактчекерський проект сприяє поширенню медіаграмотності, формує відповідні навички в аудиторії та є дієвим елементом інформаційного спротиву російській агресії. Матеріали для перевірки ми отримуємо за допомогою наших ботів в платформі Telegram/Viber, куди наші читачі звертаються до нас за консультаціями.

Ми у Gwara Media вважаємо, що п’ять очей краще, ніж двоє, тому ми пропускаємо наші рішення під час фактчекінгу через багаторазовий процес перевірки, який містить такі кроки:

Як ми вибираємо те, що ми перевіряємо?

Ми вибираємо те, що ми збираємося спростувати на основі двох змінних:
1. ВІРАЛЬНІСТЬ:
1.1 звернення, що доходить до нас понад 10 разів за годину або має сотні поширень у соцмережах
1.2 опубліковане публічним діячем, що має широке охоплення в соціальних мережах або на вебсторінці
1.3 ЗМІ з широким охопленням має більшу вагу ніж хтось одноразово надсилає нам інформацію або вона трапляється нам в чатаї
Ми не будемо публікувати на сайті розвінчення фейку, який практично не має впливу, щоб не посилювати його, за винятком небезпечних ситуацій. Проте ми надамо читачам відповідь у боті у відповідь на звернення щодо цього фейку. Якщо фейк стане вірусним, він стане одним із типів контенту, які команда Gwara Media та боту ПЕРЕВІРКА дослідить і опублікуємо в підбірках або в розвінченнях на сайті.
2. НЕБЕЗПЕКА:
існують фейки, які з’являються в особливо кризових ситуаціях, таких як війна або стихійні лиха, які впливають на здоров’я читачів чи соціальне життя, і ми намагатимемося зупинити їх з першого моменту, коли їх виявимо. Прикладом цього є вірусні повідомлення, які поширюються після військової атаки, повідомлення про те, що в якомусь селі на окупованій території відбулася хімічна атака.
Не все піддається перевірці: ми перевіряємо лише ті дані та факти, які, ймовірно, підлягають перевірці.
Ми не перевіряємо оцінювальні судження, хоча вказуємо на інформацію, яка підтверджує їх або спростовує, і є в нашій наявності.

Як ми проводимо перевірку?

1. Член команди досліджує можливу дезінформацію, щоб спростувати її, і складає першу версію спростування. У цьому процесі фактчекер зв’яжеться з або ідентифікує першоджерела, перевірить походження інформації, порівняє її з базами даних офіційних джерел та/або проведе технологічні процеси ідентифікації зображень, відео чи аудіо, якщо це необхідно.
2. Через групу в Telegram решта команди обговорює аналіз щодо перевірки:
2.1 з якими джерелами вона зіставлена
2.2 як вона дійшла певного висновку – яких технічних процесів дотримувалася, щоб спростувати певні дані… і запитують чого не вистачає.
2. 3. Після перевірки роботи фактчекера рішення ставиться на голосування. Щонайменше 5 осіб має проаналізувати цю інформацію, з яких троє представники редакції Gwara Media та двоє зовнішні сторони (волонтери, експерти, консультанти).
3.1 Якщо немає голосів проти, відмова буде опублікована, коли вона набере 3 голоси «за».
3.2. Якщо є голос проти, процес верифікації має вирішити виниклі сумніви або причину голосування проти і проголосувати знову.
3.3 Усі голосувальники також мають право вето. Якщо хтось накладає вето на проєкт рішення, необхідно обговорити причини відмови з іншими учасниками голосування і у випадку зміни рішення і знайдення додаткових фактів, дозволити опублікувати.
3.4 Ідеологічного вето не може бути, і воно має підкріплюватися аргументованими та прийнятими причинами.

Вердикти ФАКТЧЕК детально описуються в ось цій методології: за посиланням

Джерела

Усі джерела ідентифікуються та посилаються, незалежно від того, чи є вони фізичними, юридичними чи офіційними особами. Якщо ПЕРЕВІРКА вимагає джерела, яке не хоче бути ідентифікованим, щоб спростувати дезінформацію, воно не зможе використовуватись як надійне джерело.

Команда бота ПЕРЕВІРКА може використовувати анонімні джерела для отримання необхідного контексту для досягнення певної дезінформації, але ні в якому разі вони не є дійсними для остаточного заперечення. Крім того, усі заперечення, здійснені третіми сторонами, проектами чи ЗМІ, будуть належним чином цитовані.

Політика нейтральності

Діяльність Gwara Media не перебуває під державним або політичним контролем. Це дає нам змогу провадити фактчекінг неупереджено та справедливо, незалежно від того, хто подав запит. При цьому ми послуговуємося стандартними алгоритмами перевірки інформації.

У Gwara Media ми вважаємо, що нейтральність і безпартійність журналістського контенту, який ми публікуємо, є важливими для підтримки нашого авторитету та довіри наших читачів. З цієї причини, хоча члени нашої команди можуть брати участь у соціальних і політичних демонстраціях окремо, вони ніколи не будуть робити цього від імені Gwara Media.

Ми розуміємо, що як члени громадянського суспільства, члени команди можуть стати на чиїсь сторони з політичних питань, якщо вони роблять це від свого імені, а не від імені організації. Крім того, якщо член команди погодився на будь-яку посаду в політичній партії, це означало б його негайне відмежування від проекту.  Таким же чином, якщо виник конфлікт інтересів між членом команди та журналістською темою, зазначеного члена буде відсторонено від керування цією конкретною темою, щоб захистити чесність і довіру до вмісту видання Gwara Media.

Фактчекерська команда Gwara Media не координує свою діяльність з державними чиновниками, політиками та бізнесменами, але стежить за їхньою діяльністю.

Політика виправлень

Ми всі час від часу помиляємось, і у Gwara Media ми вважаємо, що якщо це станеться, ми повинні це виправити. Ми обіцяємо бути прозорими, виправляючи власні помилки, і робити це на сайті Gwara Media та у наших соціальних мережах. Важливо зазначити, що ми не можемо видаляти вже опублікований контент, або надісланий масовими розсилками в боті, проте можемо додавати до нього коментарі та оновлення до контенту сайту та телеграм-постів.

1. Виправлення частин може бути пов’язано з оновленням вмісту, щоб зробити певну частину інформації більш зрозумілою, або через зміну обставин чи помилки, виявлені як самою командою Gwara Media, так і спільнотою чи одним із головних героїв опублікованого тексту.
2.У випадку, якщо це помилка, яка впливає на суть перевірки, під час виправлення в заголовку з’явиться слово ВИПРАВЛЕННЯ. Змінена інформація з’явиться в тій самій публікації, де була опублікована помилкова частина, і зміна буде зафіксована.
3.Якщо цей матеріал було опубліковано в соціальних мережах або розповсюджено електронною поштою, кожен пост буде виправлено на всіх платформах із зазначенням слова ВИПРАВЛЕННЯ та видалення помилкового повідомлення, але з зазначенням його попереднього існування, щоб можна було перевірити зміну.
4.У деяких випадках ми додаємо інформацію до статті, щось змінюємо, уточнюємо речення, яке, на нашу думку, не зрозуміло.
5.Ми також можемо оновити інформацію з офіційного джерела, якщо воно це робить, або кваліфікувати слова експерта, який вважає, що ми неправильно зібрали їхню інтерпретацію.
6.Щоразу, коли ми вносимо будь-які зміни в цьому відношенні, ми позначаємо це зірочкою і пояснюємо в кінці статті, що змінилося, чому це було зроблено і в який день відбулася зміна. Якщо цю зміну внесено до заголовка, зірочка буде додана до самого заголовка новини
7.Також можливо, що ми помилилися, і тому пропуск фактів, які можуть бути важливими для новини або перевірки, також буде враховано та додано як оновлення.
8.Типографські зміни, виправлення орфографії, граматичні чи пунктуаційні помилки можуть бути в кінцевому підсумку змінені без запису цієї зміни, якщо вони не впливають на правильне розуміння інформації.

У Gwara Media ми віримо в співробітництво як один з основних стовпів для перемоги в боротьбі з дезінформацією: ми прислухаємося до читачів, якщо ви вважаєте, що те, що ми стверджуємо, є неправильним. Ви можете зв’язатися з нами через наші соціальні мережі або надіславши листа на hello@gwaramedia.com.

Будь-які дані або загальнодоступні та піддані перевірці документи, які ви надсилаєте нам, будуть враховані, щоб проаналізувати, чи сталася помилка, щоб ми могли виправити опублікований вміст.

Ми завжди слухаємо та уважно читаємо всі точки зору, але вважаємо важливим підкреслити, що Gwara Media є незалежним комунікаційним засобом, який відповідає чинним та затвердженим методологіям на цій сторінці та редакційним критеріям її написання. Таким чином, запити на виправлення не можуть бути спробою направляти або цензурувати опубліковану інформацію.

У цих випадках команда Gwara Media проаналізує аргументи, наведені особою, яка вимагає виправлення, і перевірить їх, як і решту інформації, тобто за допомогою перевірених даних і фактів, які є загальнодоступними або можуть бути доступними та чия автентичність бути доведена.

Політика автоматизації

1. Система зберігає в базі даних попередні запити від читачів та дає повторну відповідь на повторні запити без залучення людини. Наприклад: ви надсилаєте посилання А о 10:00 і воно отримало коментар та рішення фейк. о 14:00 користувач B надсилає посилання A – тож система автоматично обробить аналогічне звернення.
2. Білий список: ми маємо список ЗМІ, які мають високі редакційні стандарти і ми їм довіряємо як собі. Таких небагато, проте ми за співпрацю і співвідповідальність і використовуємо білий список. Такі запити автоматично проходять як ПРАВДА.
3. Сірий список: ми зберігаємо історію фейків з джерела. Тож якщо з каналу А було 10 звернень, з яких 3 було фейком – ви отримаєте цей коментар автоматично.
4. Чорний список: у нас є список каналів та ЗМІ, які ми не рекомендуємо читати. Наприклад, верифікована російська пропаганда або злочинні мережі, верифіковані СБУ та іншими фактчекерами.