Команда фактчек-відділу Gwara Media опрацьовує інформацію, яку надсилають нам користувачі бота «Перевірка» та факти, що є віральними або суспільно-небезпечними. Детальніше про це можна прочитати у нашій політиці фактчекінгу.

Запитам, що надходять у бот «Перевірка» фактчекери можуть присвоїти 5 статусів, а також відправити його на більш глибинну перевірку.

Наші вердикти:

Правда;

Фейк;

Напівправда;

Немає доказів;

Відмова.

Додаткові функції:

Ескалація.

Як визначити, яку відповідь отримає запит?

Правда означає, що інформація відображає реальну ситуацію в житті, не спотворюючи жодного її аспекту. Правдива інформація — фактологічно достовірна, подана в правильному контексті.

Статус «Правда» передбачає, надійні джерела підтверджують інформацію. При цьому передбачається, що фактчекер обрав для підтвердження факту більше ніж одне джерело, окрім випадків коли джерело є єдиним, що висвітлює дану тему.

Фейк означає, що ця інформація повністю недостовірна, вигадана, оманлива — відповідних подій, ситуацій, явищ взагалі не було. Брехлива інформація є такою, чию фейковість можна довести. 

Напівправда (Маніпуляція) — твердження, яке містить елементи правди та неправди в тих чи інших пропорціях. Напівправдива інформація вводить аудиторію в оману шляхом подачі інформації у спотвореному контексті. Запити, що здобувають статус «Напівправда», потребують коментаря — стислого аналізу основних колізій між правдивими та неправдивими даними. 

Бракує доказів — інформація, яка не може бути жодним чином підтверджена доказами. У інформації з таких запитів немає надійного підтвердження у відкритому доступі. 

Відмова це статус, який отримує запит, що неможливо перевірити через технічні чи інші причини. Так відмову варто залишати якщо:

  1. Не містить проблемних фактів (у запиті — лише назва бренду, покликання на фотографію без супровідного тексту);
  2. Недоступна (застаріле або заблоковане покликання);
  3. Запит є неконструктивним (маячня, неетичність, розвага);
  4. Інформацію неможливо перевірити в режимі реального часу (дані про взліт бомбардувальників, чи звуки вибухів в регіоні).

Ескалація – це додаткова функція, що необхідна для того, щоб окреслити потребу у більш детальній перевірці даного запиту. При використанні даної функції користувач буде повідомлений про те, що його запит потребує більше часу для аналізу. Після обробки запиту йому варто присвоїти один з вищенаведених статусів: правда, фейк, напівправда чи бракує доказів.

Після присвоєння статусу фактчекер за потреби надає коментар.

Коментар до відповіді — лаконічний текст, що обґрунтовує, роз’яснює присвоєний запиту статус. Надаючи коментар на запит, фактчекер формує його з дотриманням політики фактчекінгу, що наслідує фактчек-відділ Gwara Media.  Коментар містить пояснення та покликання на джерела, на підставі яких зроблено висновки. Отриманий користувачем коментар дає змогу йому самостійно перевірити правильність наданої фаткчекером інформації через відтворення шляху пошуку цієї інформації.

Якою є швидкість перевірки запитів читачів?

У фактчек відділу є Service Layer Agreement, згідно з яким ми опрацьовуємо запити читача згідно наступного розподілу:

«швидкі запити» — опрацьовуються не довше, ніж 24 год, оскільки відповідь на цей запит є загальнодоступною та не потребує детальної технічної перевірки;

«повільні запити» — визначаються присвоєнням статусу ескалації та опрацьовуються протягом 7 днів, оскільки є потреба у проведенні глибинного аналізу інформації.

Чи може фактчекер зв’язатися з користувачем для уточнення запиту?

Так, для цього у боті існує функція «діалог з ініціатором». Вона ініціює повідомлення користувачу від імені фактчекера через бот. При цьому, варто зауважити, персоналія ініціатора не відстежується, оскільки комунікація відбувається саме через діалог у боті.

Які статуси отримують матеріали, що публікуються на сайт?

Згідно з політикою фактчекінгу ми публікуємо на нашому сайті спростування фейкових новин, що мають ознаки віральної чи небезпечної складової. Опублікований матеріал може мати статус «Фейк» чи «Напівправда (маніпуляція)». Перевірка відбувається аналогічно до методології перевірки запитів з бота.

Маєте пропозиції чи зауваження? 

Зв’яжіться з нами надіславши листа на [email protected] або окремо фактчек відділу на Perevirka Team