Фейк. В Одесі під час запливу з прапорами України та США потонув чоловік

Владислав Герасименко - 31 Травня 2024 | 12:09

Telegram-канали повідомили, що в Одесі під час запливу з американським та українським прапорами потонув чоловік. Чи дійсно це так розбиралися наші фактчекери.

Що сталося?

26 травня Telegram-канал «Кот Костян – официальный канал» опублікував скриншот, на якому користувач соцмережі Х (колишній Twitter) з нікнеймом AlekssKotami3 повідомив наступну інформацію:

«Заплив заради перемоги закінчився трагедією. В Одесі потонув чоловік, який влаштував заплив з українським та американським прапорами. За словами місцевих ЗМІ, заплив мав уособлювати спільні зусилля України та США у війні з Росією».

За докази, що нібито підтверджують озвучену інформацію, надається скриншот з новинного сюжету, на якому видно, як з води в морі стирчать державні прапори України та США.

Цю новину також повідомив інший Telegram-канал «Шейх Тамир».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Для дослідження, ми взяли скриншот з повідомлення, на якому зображено логотип видання «Новини.LIVE».

Далі, скориставшись зворотним пошуком, ми натрапили на низку посилань за схожими зображеннями, серед яких було посилання на сюжет з відеохостингу YouTube про «одеських моржів», де на прев’ю кілька людей тримали прапори США та України на березі моря.

Перейшовши за посиланням, ми запевнилися в тому, що це саме той сюжет, скриншот з якого опублікував користувач соцмережі X. Саме відео, яке опублікував 22 січня 2023 регіональний відділ «Новини.LIVE» «Одеса.LIVE», називається «Одеські моржі відзначили День Соборності України запливом з прапорами».

Ми також знайшли текстовий матеріал про подію від «Новини.LIVE».

З цього матеріалу, ми дізнаємося, що чоловіка, який нібито затонув, звати Іван Папушенко.

Зрозуміти, що це той самий чоловік, про якого йде мова, можна звернувши увагу на таку деталь: на кадрі, скриншот якого опублікував користувач Х, ледве помітно силует людини, проте якщо взяти інший стоп-кадр з цього моменту, то можна побачити, що чоловік був у шапочці для плавання.

Цей факт є примітним для нас тому, що Іван єдиний серед інших чоловіків, хто був у такій шапочці.

Звісно, в новинному матеріалі нічого не йдеться про інцидент з «утопленням чоловіка». Про те, що Іван Папушенко не загинув на тому заході, можна пересвідчитися через інформацію про нього в інтернеті.

6 березня 2023 року «Суспільне Одеса» опублікувало новину, що була присвячена одеським «моржам». Головним героєм сюжету був саме Іван, в якого журналісти взяли інтерв’ю.

Отже, перед нами черговий фейк.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.