Фейк. З 1 червня Telegram переводить усіх українців на окрему платформу

Nazar Hlamazda - 31 Травня 2024 | 23:35

Мережею шириться інформація, що на початку літа месенджер Telegram переведе всіх українських користувачів на окремий сервіс. Чи дійсно це так — далі в нашому розборі. 

Що сталося? 

Наші користувачі чат-бота «ПЕРЕВІРКА» надіслали нам запит з проханням перевірити інформацію, чи дійсно з 1 червня усіх українських користувачів Мессінджеру Telegram переведуть на окрему платформу.

В дописі зазначається, що «російські акаунти та непідтверджені боти будуть видалені». 

Автори акцентують що, для того, щоб аккаунт продовжив працювати і надалі, користувачу потрібно підтвердити, що він є українцем й перейти на «Український Телеграм». 

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Дискусія щодо блокування месенджера 

Про регуляцію Telegram почали говорити ще минулого року. Тодішній секретар РНБО Олексій Данілов у інтерв’ю виданню «Ліга.net» від 2 листопада 2023 року, заявив, що не користується месенджером, бо вважає його небезпечним та вразливим:

 «Ні, в мене  Telegram нема. Я вважаю, що це дуже небезпечний та вразливий месенджер. І я не визнаю анонімних речей. Коли я бачу якогось Колю228, мені треба розуміти, що це за Коля».

28 лютого 2024 року керівник Центру протидії дезінформації при РНБО України Андрій Коваленко виступив проти заборони месенджера та зазначив, що український сегмент у Telegram є частиною інформаційної безпеки.

«Заборонити/заблокувати Telegram в Україні неможливо і наразі це питання так не стоїть. Повірте, знаю про що кажу. І взагалі, треба розділяти медіа в Телеграмі, які люди читають, а також спілкування в Telegram між собою», — написав на своїй сторінці Коваленко. 

Однак 25 березня 2024 року у Верховній Раді внесли законопроєкт №11115 «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання діяльності платформ спільного доступу до інформації, через які поширюється масова інформація.». У пояснювальній записці зазначається, що до серверів та баз даних месенджеру Telegram можуть мати доступ спецслужби РФ, і це є загрозою для воюючої держави.

Станом на 30 травня 2024 року жодних рішень про регуляцію месенджера ухвалено не було, а законопроєкт так і знаходиться у статусі «надано для ознайомлення». 

4 квітня, очільник Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк розповів у інтерв’ю «Укрінформ», що сучасні технології дозволяють отримати доступ не тільки до Telegram, але й до Signal, Viber та інших месенджерів. Щобільше, заблокувати Telegram технічно складно.

«Сьогодні загальне правило таке, що безпечного месенджера не існує. Є технічні рішення, які дозволяють отримати доступ не лише до Telegram, але й до Signal, Viber та інших. А якщо взяти більш дорожчі й складні технічні рішення, то можна отримати доступ загалом до пристрою, і тоді абсолютно все, що там є, буде у зловмисника. Можна включити мікрофон чи камеру, хоч по якому б месенджеру ви спілкувалися», — зазначив Вітюк.

Голова Департаменту кібербезпеки також додав, що крім російських пропагандистських ресурсів, у Telegram дають багато патріотичних та проукраїнських каналів. 

Реєстрація в «Українському Телеграмі»

Наступним кроком, ми спробували перейти за посиланням, яке надають у дописі. Так, користувача перенаправляє до чат-бота під назвою «Підтвердження», який повідомив, що виникла помилка і потрібно підтвердити, що особа, яка реєструється — людина.

Після підтвердження, надходить повідомлення, що людина успішно пройшла реєстрацію й тепер потрібно лише обрати місто в якому вона живе. 

Проте при намаганні перейти за будь-яким із цих посилань, замість переведення на нову платформу, користувача просто направить до іншого Telegram-каналу. Кожний із цих каналів містить у собі назву міста, яке було обране людиною, та числівниково-літерну абревіатуру «24/7». 

Припускаємо, що це мережа Telegram-каналів зі спільним власником, який за допомогою технології клікбейту —  викривленої, або фейкової інформації, у вигляді невеликого блоку інформації, створеного з використанням емоційних та психологічних тактик з метою «заманювання» аудиторії до Telegram-каналу.

Отже, замість нової платформи для українців, ми знову зіштовхнулись з черговою маніпулятивною рекламою, яка вводить в оману довірливих читачів задля подальшої вигоди для людини, яка її запустила.

Висновок: фейк, клікбейт

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.