Маніпуляція. На Рівненщині чоловік поцілив зі зброї у будівлю ТЦК та СП

Владислав Герасименко - 31 Травня 2024 | 23:50

Telegram-канал «Александр Семченко» опублікував фрагмент новинного сюжету з українського телеканалу, в якому розповідається, що на Рівненщині чоловік поцілив зі зброї в будівлю ТЦК та СП. Що не так з цією новиною – перевіряли наші фактчекери.

Що сталося?

15 травня 2024 Telegram-канал «Александр Семченко» опублікував фрагмент новинного сюжету ТСН, в якому ведуча повідомляє наступне:

«У Рівному невідомий обстріляв військкомат, найімовірніше з гранатомета. Свідки кажуть, чоловік підійшов до будівлі та вистрілив у вікно на четвертому поверсі. Снаряд, який випустили по приміщенню, поцілив за кілька сантиметрів від вікна. З чого саме стріляв нападник, достеменно невідомо, однак правоохоронці припускають, що це був підствольний гранатомет»

В другій половині відеофрагмента журналісти беруть інтерв’ю у свідка події, місцевого жителя.

Цю новину також поширили інші Telegram-канали, такі як «Шейх Тамир», «Россия|Новости|Важно🇷🇺» та «Новости и Сводки ДНР».

Аналіз

Використовуючи пошуковий сервіс Google ми спробували знайти за ключовими словами потрібну нам інформацію. Таким чином, ми натрапили на новинний матеріал ТСН від 11 лютого 2015 під назвою «У Рівному невідомий випустив снаряд у військкомат».

Перейшовши за цим посиланням, ми побачили, що мова йде про той самий сюжет, який поширили Telegram-канали.

Іншою ознакою, яка вказує на «застарілість» сюжету, є використання терміну «військкомат», хоча в рамках військової реформи (Розпорядження Кабінету міністрів України від 19 липня 2017 р. №492-р «Про реалізацію пілотного проекту щодо утворення територіального центру комплектування та соціальної підтримки») в Україні військові комісаріати почали перейменовувати у територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) ще до початку повномасштабного вторгнення. Так, на одному з українських інтернет-порталів ми знайшли новину від березня 2021, в якій зазначалося, що в Рівненській області ТЦК та СП почали функціонувати в 2019 році.

Отже, Telegram-канали поширили реальний новинний сюжет, проте 9-річної давнини, маючи на меті дискредитувати мобілізаційні заходи в Україні.

Висновок: маніпуляція 

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.