Фейк. У зруйнованій росіянами харківській типографії збирали дрони

Фейк. У зруйнованій армією РФ харківській типографії збирали безпілотники

Василина Гав'як - 29 Травня 2024 | 09:42

23 травня РФ випустили (архів) 15 ракет по Харкову та області. Серед зруйнованих об’єктів — друкарня «Фактор-Друк», де розташований цех видавництва Vivat. Одразу ж після цього мережею поширилась інформація, що нібито у типографії «Фактор-друк» збирали безпілотні літальні апарати. Чи дійсно це так — далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити чи дійсно на момент удару Російською Федерацією 23 травня по типографії «Фактор-Друк», у приміщенні збирали безпілотні літальні апарати. Допис з такою інформацією опублікували, зокрема, Telegram-канали «Укропский фреш» (архів) та «СVАРКА И ПОГРУZКА» (архів).

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ми проаналізували надісланий нам допис. 

Про джерело

Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» згідно з інформацією Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ є 298-м у «Списку інструментів поширення ворожої дезінформації».

Telegram-канал «СVАРКА И ПОГРУZКА» ведеться російською мовою та позиціонує себе, як той, який висвітлює новини так званої «СВО».

Офіційні коментарі

На офіційній сторінці поліграфічного комплексу FactorDruk опублікували (архів) допис, у якому йдеться про те, що внаслідок удару російських ракет загинули 7 працівників підприємства, ще 22 особи поранені. 

Керівництво компанії зазначає, що ракета влучила у центр великого цеху, з 4 тисяч квадратних метрів зруйновано більше тисячі, пошкоджено обладнання, знищено понад 45 тисяч примірників книг. 

Також ми особисто звернулися до «FactorDruk» та попросили прокоментувати інформацію про те, що у приміщенні типографії нібито був цех зі збирання дронів.

Нам відповіли, що така інформація є фейком та запевнили, що на території типографії не було і немає жодних військових об’єктів.

Скриншот діалогу з поліграфічним комплексом

Кореспонденти Ґвара Медіа 23 травня відвідували місце російської атаки. Детальніше про це у наших матеріалах.

28 травня друкарню “Фактор-Друк”, що згоріла 23 травня внаслідок ракетного удару РФ, відвідав тимчасовий виконувач обов’язків міністра культури Ростислав Карандєєв. Детальніше про візит у матеріалі Суспільного Харків.

Звертаємо увагу, що той самий Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» 23 травня о 16:14 вже писав (архів) про те, що російські війська зруйнували друкарню у Харкові, стверджуючи, що тепер зменшиться кількість «пропагандистських засобів київського режиму». Тим самим російські пропагандисти підтвердили удар РФ по цивільній інфраструктурі України. Тоді про цехи зі збирання дронів не йшлося.

Отже, перед нами черговий низькопробний фейк російської пропаганди, спрямований на виправдання терористичного акту, внаслідок якого загинули та поранені десятки цивільних людей.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.