Фейк. Міністерство оборони США вимагає від України перейти на американський час

Владислав Герасименко - 31 Травня 2024 | 23:51

Мережею поширили інформацію, що Міністерство оборони США вимагає від України перейти на американський час, посилаючись на необхідність оперативного реагування за умов ускладнень на Харківському напрямку. Чи дійсно це так – з’ясовували наші фактчекери.

Що сталося?

24 травня Telegram-канал «Олеся Лосева» повідомив наступну інформацію: 

«Пентагон вимагає від Києва перейти на американський час. ЗСУ готується до безсонних ночей <…> Високопосадовці вимагають від українських колег перейти на американський час, посилаючись на необхідність оперативного реагування в умовах ускладнень на Харківському напрямку. Різниця у часі між Арлінгтоном та Києвом складає 8 годин. Ініціатива, виявляється, не є новою: збройні сили Ізраїлю вже давно зчитують годинникові стрілки за американським часом, щоб оперативно приймати команди зі США …>»

За докази, що підтверджують цю інформацію, надається новинний відеосюжет, авторами якого є нібито американське видання USA Today.

Цю новину також поширили й інші Telegram-канали, такі як «Гродненские сливы – новости Гродно», «Смешной Политик», «Такер Карлсон на русском» та «КЛИНЦЕВИЧ».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ми почали з того, що спробували знайти новину за заголовком: «The Pentagon recommends Ukraine’s military leadership switch to UTC-5».

Проте серед отриманих результатів не виявилося амеркианського видання USA Today. Натомість були лише посилання на аналогічні публікації від інших користувачів соцмереж (Reddit та X (колишній Twitter)).

Наступним кроком, ми спробували знайти цю новину безпосередньо на сайті видання USA Today. Однак, за нашим запитом ми не отримали жодного результату.

Також ми звернулися до видання з інформаційним запитом, в якому попросили підтвердити або спростувати інформацію, поширену Telegram-каналами. У відповідь USA Today повідомили, що такий сюжет є фейком, адже вони не створювали такого сюжету.

Ми також звернулися з запитом до Міністерства оборони США, запитавши, чи дійсно вони поставили перед Україною вимогу перейти на американський час. Буквально всього за кілька хвилин ми отримали коротку відповідь: «У цих чутках немає правди».

Отже, Telegram-канали поширили фейковий новинний сюжет, використавши ім’я американського медіа. За нашими припущеннями, це було зроблено з метою дискредитації України через наратив про те, що «Україна є маріонеткою Заходу».

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.