У Львові військовослужбовці пограбували банк, а у ВР закликали людей з інвалідністю готуватися до мобілізації. Фейкотня 25.03 – 31.03

Фактчек Редакція - 31 Березня 2024 | 18:50

Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

25.03.2024

Фейк. Через американське ядерне паливо на Хмельницькій АЕС сталася аварійна зупинка реактора

Telegram-канал «Первый Харьковский» опублікував допис про те, що на Хмельницькій АЕС відбулась аварійна зупинка реактора через перехід на паливо з США.

Так у повідомленні зазначають, що один з двох енергоблоків АЕС зупинився й енергетики були змушені запускати додаткові потужності.

Причиною такої події нібито вибір іншого постачальника палива для ХАЕС. Фейкороби стверджують, що реактори радянського та російського виробництва здатні працювати тільки на російському ядерному паливі. Тож використовувати американське паливо Westinghouse небезпечно, оскільки «конфігурація стрижнів не збігається».

«Був уже прецедент із чеською АЕС, яка так само побудована за СРСР і там теж були спроби запхати піндоські ТВЕЛи (тепловидільні елементи – ред.). Чехи злякалися отриманого ефекту та поставили хрест на цих експериментах… Але Україна любить танцювати на граблях – хоч своїх, хоч чужих», – коментують свій допис фейкороби.

Проте, що сталося насправді — читайте у матеріалі.

26.03.2024

Фейк. Обкладинка Charlie Hebdo: Макрон «веде в бій» озброєних клопів

20 березня 2024 пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» опублікував обкладинку, авторство якої нібито належить відомому французькому сатиричному журналу Charlie Hebdo. На примірнику зображено Еммануеля Макрона, який, тримаючи в руках зброю та французький прапор, «веде в бій» озброєних клопів.

«За Макроном в Україну підуть тільки ті, кому за Макрона добре живеться» саме так звучить заголовок обкладинки.

Цю новину також поширили інші пропагандистські Telegram-канали, серед яких найбільше переглядів зібрали публікації «🇷🇺⚡️Сводки ополчения Новороссии Z.O.V. (ДНР, ЛНР, Украина, Война)», «Медведь», «На самом деле в Харькове» та «Насправді».

Чи була така обкладинка насправді — перевіряли наші фактчекери.

26.03.2024

Фейк. 154 повістки за місяць: працівник Львівського ТЦК потрапив на дошку пошани

Telegram-канал «На самом деле в Днепре» опублікував допис про те, що у Львівському ТЦК та СП на дошці пошани розмістили фото працівника, який вручив повістки 154 людям за місяць.

«Шана і повага герою, який допомагає державі перемогти у війні» йдеться у підписі до світлини.

Насправді це фейк. Детальніше про це — у нашому розборі.

26.03.2024

Фейк. Courrier international висміяла прагнення Макрона підтримати Україну

22 лютого проросійські пропагандистські Telegram-канали, зокрема: «Медведь», «Голос Мордора», «Шкварка News», «Zлой Пруф» та інші, поширили новину з зображенням, яке нібито є обкладинкою французького журналу «Courrier international» за березень 2024 року під заголовком «Нестримний Еммануель: Еммануель Макрон тренується для рішучої підтримки України». Обкладинку журналу нібито присвятили сатиричній сцені за участі президента Франції та його дружини.

«Французькі журнали відкрили для себе невичерпне поле для жартів. “Нестримний Еммануель: Еммануель Макрон тренується для рішучої підтримки України”. Макрон б’є по яйцях своєї дружини!»  стверджується у дописі.

Новину поширили й російські ЗМІ, зокрема орієнтоване на французьку аудиторію видання «Pravda FR». Також поширення відбулось у соцмережі Х через пропагандистські акаунти «Blackrussian», «Brainless Partisans» та в російській соцмережі «Вконтакте».

Аналіз обкладинки — далі у нашому матеріалі.

27.03.2024

Маніпуляція. Пастка для ухилянтів: Чернівецький ТЦК організовує благодійний концерт

Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» опублікував інформацію (архів), що Чернівецький Обласний ТЦК та СП нібито організовує благодійний концерт на підтримку військових «Мелодія незламності». Так, на концерт запрошені музичний гурт «ZAPAL», Koloritna, KOD, ансамбль «Фолькmodern». За словами авторів допису, місцеві піарники активно запрошують усіх відвідати цю подію. 

Проте адміністрація зазначає, що справжня мета концерту заохотити на нього якомога більше чоловіків призовного віку, після чого мобілізувати їх та відправити на фронт.

«Враховуючи, що у Чернівцях досить креативні військкоми, таку «підставу» вони дійсно можуть реалізувати. Тому просимо місцевих чоловіків пропустити захід та зберегти своє життя від душогубів», — зазначають автори допису. 

Ми детально дослідили цю інформацію. Що сталося насправді — розбиралися наші фактчекери.

27.03.2024

На Одещині місто Южне перейменували в Порт-Аненталь, проте російську пропаганду непокоїть переклад з французької. Що відомо?

21 березня 2024 року Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» поширив інформацію (архів), що 20 березня Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування ухвалив рішення про перейменування міста Южне на Порт-Аненталь. Адміністратори каналу звернули увагу на таку назву та зазначили, що з французької назва міста перекладається як «Порт Анальний». 

«Як перекладається з французької нове одеське місто, google підкаже…», — йдеться в дописі Telegram-каналу «УКРОПСКИЙ ФРЕШ»

Подробиці – з’ясували наші фактчекери. 

28.03.2024

Фейк. Реклама «Білого Наливу» на Хрещатику: «Ви не можете вибрати президента, але можете вибрати пиво!»

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно у Києві на вулиці Хрещатик зʼявився рекламний банер бару «Білий Налив» з карикатурою Президента України, який містить наступний текст:

«Ви не можете вибрати президента, але можете вибрати пиво!»

Цю новину опублікували Telegram-канали «VOBLYA», «СОЛОВЬЁВ» (архів), «Медведь» (архів), які регулярно поширюють російську пропаганду.

Чи дійсно на Хрещатику у Києві зʼявився такий рекламний банер «Білого Наливу» – читайте у нашому розборі.

29.03.2024

Фейк. 79 десантно-штурмова бригада привітала ГУР з успішною операцією щодо обвалу Балтіморського мосту

Telegram-канал «Шейх Тамир» поширив скриншот допису, з нібито Telegram-акаунту 79 окремої десантно-штурмової Таврійської бригади (ОДШБр). 

На знімку екрана вихваляється робота ГУР щодо обвалу моста в місті Балтимор, США:

«ГУР красені! Працюють по всьому світу, не соромлячись. Не приймаєте пакет допомоги – тоді отримуйте! Чекайте від наших сюрпризів по всій Європі. Ми вас навчимо захищати Демократію і допомагати тим, хто цього потребує!» – йдеться в повідомленні зі скриншоту.

Чи справді 79 десантно-штурмова бригада привітала ГУР з успішною операцією щодо обвалу Балтіморського мосту – читайте у нашому матеріалі.

30.03.2024

Фейк. Наказ КНУ імені Тараса Шевченка про відправку студентів на фронт

25 березня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Александр Семченко», «Военный обозреватель» та інші поширили новину про те, що Київський національний університет імені Тараса Шевченка видав наказ про увільнення від навчання 1000 студентів на період військової служби на підставі особистого звернення СБУ та звернення Шевченківського районного ТЦК та СП. Повідомлення містить зображення нібито відповідного наказу університету.

«У мережі з’явився наказ ректора Київського Національного Університету, згідно з яким необхідно направити 1000 студентів у розпорядження СБУ та військкомів для відправлення на фронт у рамках мобілізації», — йдеться в дописах пропагандистів.

Також новину поширили російські сайти, зокрема «UAC-INFO», «Альтернатива» та інші.

Що не так з цим документом — далі в нашому матеріалі.

30.03.2024

Фейк. На Хрещатику влаштували фотозону із зображенням обваленого Балтіморського мосту

26 березня 2024 року у Балтіморі (штат Мериленд, США) обвалилася частина автомобільного мосту, після того, як у нього врізалося вантажне судно. Так, Telegram-канал «Open Ukraine| Открытая Украина» поширив фото, на якому зображено як дівчина фотографується біля банера із зображенням Балтіморського мосту.

Однак, чи правдива ця новина – читайте на нашому сайті.

30.03.2024

Фейк. «Без переплат і комісій для ЗСУ»: ритуальне бюро в Києві продає труни на виплат

27 березня 2024 пропагандистський Telegram-канал «Кот Костян – официальный канал» повідомив, що в Києві одне з ритуальних бюро в рамках акції пропонує труни на виплат, які військовослужбовці ЗСУ можуть придбати «без додаткових переплат та комісій». За доказ, пропагандисти надають світлину брошури від ритуального бюро «Реліквія».

«Купи зараз – плати потім! Встигни купити до кінця березня труну в розстрочку

Без додаткових переплат і комісій для ВСУ

Лежачи в нашій труні, відчуєте всю красу комфорту

Наша команда допоможе вам у важку хвилину 24/7» йдеться в тексті пропозиції.

Цю новину також поширили інші пропагандистські Telegram-канали, серед яких, на момент написання цього матеріалу, найбільше переглядів зібрали публікації «РОССИЯ СЕЙЧАС», «ГАСПАРЯН», «Украина.ру», «НгП раZVедка», «БайБайден» та «АВДЕЕВКА.RU».

«За це стояв майдан?»,  коментують подібні дописи пропагандисти.

Чи була насправді така акція — далі в матеріалі.

31.03.2024

Маніпуляція. У Львові військовослужбовці пограбували банк

До нашого чат-бота «Перевірка» 26 березня надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно у Львові військовослужбовці пограбували банк. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Укропский фреш», який, за нашими спостереженнями, регулярно поширює російську пропаганду:

«Бойовики 103 ТрО пограбували банк у Львові. Їх затримала поліція при спробі перетнути кордон».

Автори допису наголошують, що мотивом пограбування чоловіків є небажання повертатися на фронт:

«Коли бойовиків оточили, вони вважали за краще здатися, а не намагатися вирватися з оточення і добігти до кордону… Адже нещодавно 103 бригада ТрО зазнала великих втрат…», — йдеться у дописі.

Що ж відбулося насправді – читайте у нашому аналізі.

31.03.2024

Маніпуляція. «Інвалідність через війну – це нормально», — Олена Зеленська

6 березня 2024 року користувач соціальної мережі Instagram з нікнеймом andrey_fedoroff_ опублікував відеофрагмент інтерв’ю Першої леді України Олени Зеленської, в якому вона заявила наступне: 

«Набагато більше людей зараз навколо нас, які отримали інвалідність через війну. І ми маємо усвідомити, що ми не маємо створювати особливі послуги для особливих людей — це все наше суспільство. У нас суспільство таке різноманітне: хтось не швидко пересувається, хтось не чує, хтось не бачить, хтось просто літнього віку, а хтось ще до чогось не доріс».

Зазначену публікацію переглянуло понад 400 тисяч користувачів, з яких понад 1,5 тисячі залишили коментарі та більш як п’ять тисяч поділилися.

Чи дійсно це так — розбиралися наші фактчекери.

31.03.2024

Маніпуляція. У Верховній Раді закликали людей з інвалідністю готуватися до мобілізації

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи справді людей з інвалідністю відправлять на війну. Допис з такою інформацією 24 березня опублікував (архів) Telegram-канал «Укропский фреш», який регулярно поширює російську пропаганду:

«Інваліди на війну: у Верховній раді закликали обмежено придатних готуватися до мобілізації. Загалом будуть гребти всіх: навіть безногих та безруких».

Що сталося насправді – читайте у нашому матеріалі.

31.03.2024

Фейк. Відеосюжет EuroNews: журналістам Bellingcat стало відомо про погрози та шантаж Еммануеля Макрона

22 березня пропагандистські Telegram-канали «Шейх Тамир», «Оптимистка в штатском», «ПРАВДА ЗА НАМИ!!!!!ВАША НАДЕЖДА!» та інші поширили новину з відео нібито від телеканалу «Euronews», стверджуючи, що журналістам Bellingcat стало відомо про погрози та шантаж Еммануеля Макрона, таким чином його нібито змушують до ескалації «українського конфлікту». Ба більше, у дописі йдеться про те, що шантаж президента Франції нібито здійснюється з використанням відео сексуального контенту за його участі.

«Несподіваний розворот у бік військового втручання у конфлікт може бути наслідком наявності секс-відео за участю Макрона. І його змушують піти на ескалацію», — йдеться у дописі.

Також новину поширили російські ЗМІ, зокрема «ZOV Херсон», а також акаунти в соцмережах Х.

Розбір відео  далі у нашому матеріалі.

31.03.2024

Фейк. На Харківщині нагородили жінок, які викрили своїх чоловіків ухилянтів 

Пропагандистський Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» (архів) 26 березня опублікував новину, в якій йдеться про те, що нібито у Лозовій Харківської області голова місцевого ТЦК та СП нагородив жінок, які викрили своїх чоловіків ухилянтів.

«І це не жарт: чоловіки тривалий час ховалося від мобілізації, проте жінки “перестали це терпіти і почали вимагати від них ставати на захист своєї країни”. Коли ті відмовилися, вони викликали воєнкомів, які оперативно забрали їх і відправили на фронт», — додають автори допису.

За доказ правдивості своїх тверджень фейкороби додали фотозвіт нібито цієї події.

Чи справді на Харківщині нагородили жінок, які викрили своїх чоловіків ухилянтів – читайте у нашому розборі.

31.03.2024

Фейк. Армія РФ завдала удару по підприємству Кріотехніка у Харкові, де знаходилася військова техніка

В день російської атаки по Харкову пропагандистське медіа «Украина.ру» опублікувало інформацію (архів) з посиланням на повідомлення (архів) російського Telegram-каналу «Направленец по Украине», що військові РФ завдали авіаційного удару ракетами типу ФАБ в районі медичного підприємства «Кріотехніка». 

Російські ЗМІ, додали пояснень, так за версією видання «РУССКИЕ ОНЛАЙН» в приміщеннях підприємства «Кріотехніки» знаходилися українські бойовики:

«По одному з військових об’єктів на північній околиці Харкова армія РФ вперше завдала ударів, попередньо використавши ракети ФАБ-250… Українські джерела повідомляють про два потужні вибухи в районі підприємства медобладнання “Кріотехніка”, в приміщеннях якого імовірно було обладнано пункт тимчасової дислокації бойовиків київського режиму».

Тим часом як інше російське видання «ZOV Харьков» оприлюднило, що підприємство зазнало атаки через розміщення українських військових або майстерні з виробництва та обслуговування військової техніки.

Проте, це фейк. Що відбулось насправді – пояснюють наші фактчекери.

31.03.2024

Маніпуляція. Україна готується до війни з Польщею та будує захисні споруди на кордоні

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно Україна будує фортифікаційні споруди у Волинській області на українсько-польському кордоні.

Інформацію про це 30 березня 2024 року поширив Telegram-канал «Укропский фреш»:

«Україна готується до війни з Польщею: на Заході країни риють окопи», — йдеться в дописі Telegram-каналу.

На підтвердження своїх слів автори допису публікують відео Міністерства оборони України, на якому зображено процес будівництва різних оборонних укріплень.

Чи справді Україна готується до війни з Польщею та будує захисні споруди на кордоні – читайте на нашому сайті.

31.03.2024

Маніпуляція. Боррель зізнався, що ЄС підтримує Україну з власних інтересів, а не з любові до її народу

26 березня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Разговор обывателей на кухне», «Шейх Тамир», «Украина.ру» та багато інших поширили новину про те, що в інтерв’ю CNN представник ЄС Жозеп Боррель заявив, що Євросоюз підтримує Україну з власних інтересів, а не з любові до її народу.

«Ми не можемо дозволити Росії виграти цю війну, інакше інтересам США та Європи буде завдано величезних збитків. Це не питання щедрості», — таким чином наводяться слова посадовця у дописі.

Цю новину також масово поширили російські ЗМІ, зокрема «ТАСС», «Украина.ру», «RG RU» та багато інших.

Що не так з цією новиною — читайте у матеріалі.

31.03.2024

Маніпуляція. На Дніпропетровщині військовослужбовці відібрали заощадження у бабусі

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно у Павлограді на Дніпропетровщині військовослужбовці забрали у пенсіонерки заощадження, обдуривши її. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Укропский фреш», який регулярно поширює російську пропаганду:

«Офіцери-десантники з 25 ОПДБр обманним шляхом забрали всі заощадження у 89-річної бабусі».

Однак, чи правдива ця новина – читайте у нашому аналізі.

31.03.2024

Фейк. Голова СБУ натякнув, що Україна причетна до теракту в «Крокус Сіті Хол»

26 березня російське пропагандистське медіа «Комсомольская правда» опублікувало статтю з епічним заголовком «Крокус замовили ми: Україна не змогла стримати пихатість і зізналася у вчиненні терактів», де йдеться про те, що голова СБУ нібито натякнув, що за терактом в «Крокус Сіті Хол» стоїть Україна. Автором даного матеріалу є російський «воєнкор» та пропагандист Олександр Коц, який поширив дану новину також на своїх сторінках у соцмережах та Telegram.

«Голова СБУ дав зрозуміти, що за терактом в “Крокусі” стоїть Україна. Поки весь «цивілізований світ» старанно «відмазує» Україну від причетності до теракту в Статтю поширили й інші російські ЗМІ, зокрема «ЦентрАзия», «Шторм 365».Крокус Сіті Хол», СБУ хвалиться своїми досягненнями. Робить це по-хуторянськи, не зізнаючись прямо»,  заявляє Коц.

Статтю Коца поширили й інші російські ЗМІ, зокрема «ЦентрАзия», «Шторм 365».

Що не так з цією новиною — читайте у нашому матеріалі.

31.03.2024

Маніпуляція. Байден оголосив Великодню неділю «Днем видимості трансгендерів»

Пропагандистські Telegram-канали «Rogandar NEWs: Новости, факты, события!» (архів)  «Шейх Тамир» (архів)  «Отряд Ковпака» (архів) поширили новину, що президент США Джо Байден оголосив великодню неділю, що проходить 31 березня, Днем видимості трансгендерів. Як зазначають фейкороби, указ зʼявився на сайті Білого дому.

«Тобто іншого “дня” для трансів, крім Великодньої неділі, у Білого дому не знайшлося? Так просто б уже скасували офіційно Великдень, що мізерничати», – дописують автори.

Однак, чи правда це – розбиралися наші фактчекери.

31.03.2024

Фейк. Міський голова Ігор Терехов збрехав, про відновлення роботи тролейбусів після блекауту

28 березня 2024 року Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» повідомив (архів), що мер Харкова Ігор Терехов заявив про запуск окремих тролейбусів після ракетної атаки по критичній  інфраструктурі, що відбулася 22 березня та призвела до блекауту.

«Проте місцеві жителі посміялися з цієї заяви: за фактом тролейбуси як не їздили, так і не їздять. Навіщо настільки нахабно брехати — залишається загадкою. Очевидно, Терехов хоче підняти свій рейтинг, який зараз перебуває на дні. Однак робить це максимально мерзенним способом — брехнею та обманом», — зазначають автори допису. 

Чи дійсно це так — з’ясували наші фактчекери

31.03.2024

Фейк. У Харкові готують нову тероборону з жінок та підлітків

Сьогодні, 31 березня, до нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно влада Харкова готує нову тероборону з жінок та підлітків. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Укропский фреш», який регулярно поширює російську пропаганду:

«Харків активно готується до оборони: місцева влада створює нову тероборону з підлітків і жінок».

Проте, чи дійсно це так – далі в нашому розборі.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.