Маніпуляція. Людей з інвалідністю відправлять на фронт

Маніпуляція. У Верховній Раді закликали людей з інвалідністю готуватися до мобілізації

Василина Гав'як - 31 Березня 2024 | 11:57

Мережею шириться інформація, нібито у Верховній Раді закликали людей з інвалідністю готуватися до мобілізації. Чи дійсно це так — далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи справді людей з інвалідністю відправлять на війну. Допис з такою інформацією 24 березня опублікував (архів) Telegram-канал «Укропский фреш», який регулярно поширює російську пропаганду:

«Інваліди на війну: у Верховній раді закликали обмежено придатних готуватися до мобілізації. Загалом будуть гребти всіх: навіть безногих та безруких».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ми проаналізували надісланий нам допис та розділили його спростування на декілька частин:

  • питання обмеженої придатності;
  • повідомлення Федора Веніславського;
  • мобілізація людей з інвалідністю.

Питання обмеженої придатності

Обмежено придатні до військової служби – це військовозобов’язані з певними фізичними або психічними захворюваннями, що можуть впливати на їх здатність виконувати військові обов’язки. Цю категорію визначають військові лікарі під час медогляду і вона може мати різні наслідки для військовослужбовців.

Згідно з Наказом «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (архів) обмежено придатні громадяни України не можуть служити у високомобільних десантних військах, плавскладах, морській піхоті, спецспорудах.

Громадяни зі статусом «обмежено придатний» можуть залучатися до служби в частинах, підрозділах забезпечення, у військових комісаріатах ТЦК, в установах, організаціях, навчальних закладах.
Тобто це не нововведення.

В інтерв’ю виданню «Telegraf» очільник Кременчуцького РТЦК та СП Мирослав Волков розповів (архів), що мобілізація обмежено придатних осіб проводиться:

«Обмежено придатних, як правило, направляють для проходження служби у тилові підрозділи. Таких посад не дуже багато, тому ми таких військовозобов’язаних мобілізовуємо мало. Проте наголошую – такий чоловік придатний до проходження служби, але з певними обмеженнями. Щоб не було плутанини. Такий військовозобов’язаний може бути мобілізований, якщо в якійсь військовій частині є потреба у такому спеціалісті».

21 березня 2024 року Верховна Рада ухвалила в цілому Законопроєкт №10313 (архів) «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців і поліцейських на соціальний захист», ідеться на сайті Міністерства оборони України. Цей законопроєкт скасовує поняття «обмежено придатний» до служби в ЗСУ.

Згідно з цим законом, військовослужбовці, які до того були визнані обмежено придатними до служби, повинні будуть пройти повторний медичний огляд, повідомила заступник Міністра оборони України Наталія Калмикова в ефірі телемарафону «Єдині новини».

Законопроєкт ще має підписати Президент. Набрання чинності законом відбудеться через місяць після його офіційного опублікування.

Заява Федора Веніславського

Народний депутат України від «Слуги народу», член Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський в ефірі телемарафону розповів (архів), що визнані обмежено придатними до служби військовозобов’язані згідно з новим законопроєктом повторно пройдуть медичний огляд і можуть бути визнані придатними або непридатними. Таким чином придатні зможуть поповнити лави ЗСУ.

«Ми змінили концепцію загалом визначення придатності або непридатності до військової служби. В мирний час за всі роки незалежності існували три категорії осіб: категорія, яка визнавалася придатною до військової служби, категорія, яка визнавалася непридатною до військової служби, категорія, яка визнавалася обмежено придатною до військової служби в мирний час, але придатною до військової служби в воєнний час», – зазначив Федір Веніславський.

Також народний депутат Олег Синютка заявив, що він би наголосив, що ключове питання полягає в тому, що з української армії зникне термін «обмежено придатний»:

«З цим терміном сьогодні є великі проблеми. Перша проблема – корупція… За терміном «обмежено придатний» дуже часто були хабарі, неправомірні рішення. Тепер кожна людина справді отримає чітке визначення – чи вона може воювати і захищати країну, чи може бути списана в запас і перейти до цивільного життя», – підсумував нардеп.

Мобілізація людей з інвалідністю

У статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» йдеться про те, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю.

І хоча у пропагандистському дописі зазначається, що мобілізувати будуть всіх, навіть тих, у кого немає рук та ніг це неправда. Адже згідно з переліком хвороб, станів та фізичних вад, за яких людина має бути звільнення з військової служби у Додатку 1 (архів) до «Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ», люди, що мають ампутації кінцівок є такими, що непридатні до військової служби.

Отже, згідно з нововведеннями (за якими прибрали категорію «обмежено придатні») раніше визнані обмежено придатними особи мають пройти повторну медкомісію, де отримають статус або придатних до військової служби або ні. До того ж жодна посадова особа не закликала людей з інвалідністю готуватися до мобілізації.

Метою подібної дезінформації є намагання дискредитувати військово-політичне керівництво держави та висвітлення подій на фронті як таких, що змушують іти на крайні міри, як-то мобілізація людей, які втратили кінцівки.

Висновок: маніпуляція

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.