Фейк. Через американське ядерне паливо на Хмельницькій АЕС сталася аварійна зупинка реактора

Алєся Ященко - 25 Березня 2024 | 10:30

Мережею шириться інформація про те, що один з реакторів Хмельницької АЕС було екстрено зупинено через використання американського ядерного палива Westinghouse. Що сталося насправді читайте у матеріалі.

Що сталося? 

Telegram-канал «Первый Харьковский» опублікував допис про те, що на Хмельницькій АЕС відбулась аварійна зупинка реактора через перехід на паливо з США.

Так у повідомленні зазначають, що один з двох енергоблоків АЕС зупинився й енергетики були змушені запускати додаткові потужності.

Причиною такої події нібито вибір іншого постачальника палива для ХАЕС. Фейкороби стверджують, що реактори радянського та російського виробництва здатні працювати тільки на російському ядерному паливі. Тож використовувати американське паливо Westinghouse небезпечно, оскільки «конфігурація стрижнів не збігається».

«Був уже прецедент із чеською АЕС, яка так само побудована за СРСР і там теж були спроби запхати піндоські ТВЕЛи (тепловидільні елементи – ред.). Чехи злякалися отриманого ефекту та поставили хрест на цих експериментах… Але Україна любить танцювати на граблях – хоч своїх, хоч чужих», – коментують свій допис фейкороби.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Відключення енергоблока Хмельницької АЕС

14 березня у пресслужбі Енергоатому повідомили, що другий енергоблок Хмельницької АЕС відключили від мережі. 

У публікації вказано, що відключення сталося через фіксацію коливання параметра осьового зсуву ротора циліндра високого тиску турбоагрегата з тенденцією збільшення. Тож з метою пошуку та усунення причини коливань турбоагрегат було відключено.

Варто зазначити, що ротор циліндра високого тиску це елемент парової турбіни, що перетворює пару на електроенергію. У ядерних реакторах пара утворюється від тепла, що виділяється в активній зоні розщеплення елементів палива, урану. 

Схему роботи атомної електростанції на своїй сторінці поширила Хмельницька АЕС.

Тож турбіна, елементом якої є ротор ЦВТ, не є частиною реактора. Отже, ядерне паливо не має впливу на неї, як стверджують фейкороби.

У Енергоатомі також зазначили, що таке відключення відбулось в умовах профіциту електроенергії. За інформацією Міністерства енергетики, дефіциту енергії після відключення енергоблока ХАЕС у мережі немає. Тож про жодну аварію чи аварійну зупинку енергоблока через використання іншого палива не йдеться. У моніторинговій місії МАГАТЕ зазначили, що зупинка реактора не вплинула на ядерну безпеку станції.

Постачання нового палива для АЕС

8 березня 2024 року Енергоатом повідомив про те, що на майданчики Хмельницької АЕС завезли перші партії ядерного палива Westinghouse. 

«Їх завантажать в реактори Хмельницької АЕС вже цього року – під час планово-попереджувальних ремонтів», – йдеться у повідомленні компанії.

Також зазначають, що раніше два енергоблоки ХАЕС працювали на російському ядерному паливі, яке було куплене до 24 лютого 2022 року.

«Компанія провела низку технічних робіт, а також придбала необхідне обладнання, щоб всі українські атомні енергоблоки з реакторами ВВЕР-1000 та ВВЕР-440 працювали на ядерному паливі американської компанії Westinghouse», додають у публікації пресслужби ДП «Енергоатом».

Також компанія Енергоатом вже має успішний досвід використання американського палива. Так, у вересні 2023 року паливо компанії Westinghouse вперше завантажили у реактор Рівненської АЕС. Про жодні аварійні ситуації на Рівненській АЕС пов’язані з несумісністю палива та реакторів не повідомляли.

Зазначимо, що нам не вдалося знайти жодної інформації про аварійні ситуації на АЕС у Чехії, пов’язані з переходом на інші види палива. Відомо, що Чехія також планує переводити ядерні реактори ВВЕР-440 на паливо Westinghouse.

Тож інформація про те, що на Хмельницькій АЕС сталась аварійна зупинка реактора через ядерне паливо з США є фейком. Насправді енергоблок було зупинено через коливання ротора, що є елементом турбіни.

До того ж невідомо чи дійсно в реактори Хмельницької АЕС було завантажено паливо Westinghouse на момент зупинки турбоагрегата. Першу партію палива на майданчики станції доставили 8 березня, його планують встановити у період планово-попереджувальних робіт. З 8 по 13 березня про проведення ремонту чи завантаження палива до реакторів повідомлено не було.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.