Фейк. Відеосюжет EuroNews: журналістам Bellingcat стало відомо про погрози та шантаж Еммануеля Макрона

Анна Орманжи - 31 Березня 2024 | 12:38

Після заяви президента Франції Еммануеля Макрона наприкінці лютого про можливість введення військ НАТО в Україну, кількість фейків та маніпуляцій в інфопросторі про нього суттєво зросла. За цей місяць ми вже неодноразово спростовували фейки від російської пропаганди, спрямовані на дискредитацію президента Франції. Цього разу, пропагандисти поширили відеосюжет нібито від «Euronews», в якому йдеться про те, що Еммануеля Макрона примусили до ескалації «українського конфлікту», шантажуючи його відео сексуального змісту. Розбір відео далі у нашому матеріалі.

Що сталося?

22 березня пропагандистські Telegram-канали «Шейх Тамир», «Оптимистка в штатском», «ПРАВДА ЗА НАМИ!!!!!ВАША НАДЕЖДА!» та інші поширили новину з відео нібито від телеканалу «Euronews», стверджуючи, що журналістам Bellingcat стало відомо про погрози та шантаж Еммануеля Макрона, таким чином його нібито змушують до ескалації «українського конфлікту». Ба більше, у дописі йдеться про те, що шантаж президента Франції нібито здійснюється з використанням відео сексуального контенту за його участі.

«Несподіваний розворот у бік військового втручання у конфлікт може бути наслідком наявності секс-відео за участю Макрона. І його змушують піти на ескалацію»,  йдеться у дописі.

Також новину поширили російські ЗМІ, зокрема «ZOV Херсон», а також акаунти в соцмережах Х.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Телеканал «EuroNews»

«EuroNews» – це міжнародний цілодобовий новинний телеканал Європи заснований у 1933 році. Офіційні ресурси англомовної редакції новинного телеканалу «EuroNews» представлені сайтом, сторінками у соцмережах  ХFacebook, Instagram, TikTok, Flipboard, Dailymotion, Linkedin та Youtube каналом.
Ми перевірили всі офіційні ресурси «EuroNews» та з’ясували, що редакція не публікувала ані поширеного російськими джерелами відео, ані подібних новин.

Bellingcat

Незалежний міжнародний колектив дослідників, слідчих і громадянських журналістів Bellingcat використовує відкриті джерела та соціальні мережі для проведення різносторонніх розслідувань у всьому світі. Організація була заснована у 2014 році Еліотом Хіггінсом, і нині має співробітників та партнерів у більш ніж 20 країнах світу.
Ресурси Bellingcat представлені сайтом та сторінками у соцмережах Х, Facebook, Instagram та каналом на платформі Youtube.

На офіційних ресурсах Bellingcat немає жодної інформації щодо загроз та шантажу Еммануеля Макрона.  

Аналіз відео

Відеоролик, що поширюють пропагандистські пабліки має розмір 1080х1080 та формат, який використовується телеканалом для відео у соцмережах Facebook та X, він містить такі елементи, як:

  • логотип «EuroNews» у верхньому правому куті та заставку наприкінці сюжету, ідентичні до оригінальних елементів «EuroNews»;
  • накладені титри англійською мовою з використанням шрифту та оформлення, не притаманним для оригінальних відео у соцмережах;
  • фонову музику без супроводу речі;
  • фрагменти різних фото та відео.

В титрах, які супроводжують відеосюжет йдеться не тільки про те, що журналісти Bellingcat нібито отримали інформацію про шантаж та погрози в адрес Еммануеля Макрона. Стверджується, що саме з шантажем розслідувачі пов’язують різку зміну риторики публічних виступів Макрона, більш того заявляється, що «інсайдерська інформація» отримана журналістами, свідчить про те, що Макрона шантажують завдяки відео з сексуальним змістом.
Для обґрунтованості «шантажу» в титрах приводять інформацію, що французький письменник Олівер Паке (Olivier Paquet) нібито заявив, що такий шантаж є «звичайною практикою» яку активно практикує розвідка США.

«Найбільш вражаюче те, що він не боїться згоріти у вогні третьої світової війни, яка може знищити людство. Але він боїться, що його пікантне відео буде оприлюднено», цитують у титрах нібито слова письменника стосовно шантажу президента Франції.

Проаналізувавши відеосюжет, ми з’ясували, що він містить наступні кадри:

  • уривки з відео з різноманітних офіційних заходів та інтерв’ю за участі президента Франції Еммануеля Макрона;
  • фото письменника Олівера Паке та уривок відео з ним за жовтень 2022 року, в якому він насправді не розповідає про шантаж Макрона, а презентує свою нову книгу – фантастичний роман «Composite».
  • уривки з інших загальнодоступних відео, які використовуються для ілюстраційних цілей, зокрема на яких присутні танки, прапора, будівлі, громадські місця тощо.

Тож насправді, поширений відеосюжет є фейковим монтажем з використанням елементів телеканалу «EuroNews» та загальнодоступних кадрів, жодним чином не пов’язаних з погрозами та шантажем президента Франції.

Офіційна реакція

Директор Bellingcat Еліот Хіггінс у відповідь на наш запит підтвердив, що поширене відео є фейковим відеосюжетом, у якому використали назву відомого телеканалу «EuroNews», зазначивши, що раніше вже були зафіксовані 4-5 фейкових відеосюжетів нібито від BBC з посиланням на Bellingcat. Він зазначив, що журналісти Bellingcat не робили жодних подібних заяв щодо Еммануеля Макрона.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.