Фейк. «Без переплат і комісій для ЗСУ»: ритуальне бюро в Києві продає труни на виплат

Владислав Герасименко - 30 Березня 2024 | 18:10

Днями один з Telegram-каналів поширив інформацію про те, що київське ритуальне бюро проводить акцію з можливістю придбати труну на виплат «без додаткових переплат і комісій для ЗСУ». Чи була насправді така акція далі в матеріалі.

Що сталося?

27 березня 2024 пропагандистський Telegram-канал «Кот Костян – официальный канал» повідомив, що в Києві одне з ритуальних бюро в рамках акції пропонує труни на виплат, які військовослужбовці ЗСУ можуть придбати «без додаткових переплат та комісій». За доказ, пропагандисти надають світлину брошури від ритуального бюро «Реліквія».

«Купи зараз – плати потім! Встигни купити до кінця березня труну в розстрочку

Без додаткових переплат і комісій для ВСУ

Лежачи в нашій труні, відчуєте всю красу комфорту

Наша команда допоможе вам у важку хвилину 24/7», йдеться в тексті пропозиції.

Цю новину також поширили інші пропагандистські Telegram-канали, серед яких, на момент написання цього матеріалу, найбільше переглядів зібрали публікації «РОССИЯ СЕЙЧАС», «ГАСПАРЯН», «Украина.ру», «НгП раZVедка», «БайБайден» та «АВДЕЕВКА.RU».

«За це стояв майдан?», коментують подібні дописи пропагандисти.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Аналіз

Першим кроком, ми впевнилися, що ритуальне бюро «Реліквія» дійсно працює в Києві.

Тож, наступним кроком ми звернулися безпосередньо до цього бюро та попросили спростувати або підтвердити існування такої акції.

Представники «Реліквії» відповіли на наш запит протягом 30 хвилин. У відповіді вони спростували наявність подібних акцій та зазначили, що про розповсюдження фейку самі дізналися з відгуків.

«Дякуємо, що написали нам щодо цього інциденту. Ми про нього дізнались, коли у наших відгуках зʼявились ці скріншоти. Звісно, ніяких таких акцій у нас не було і такий рекламний матеріал ми ніколи не друкували. Дуже шкода, що такі вкиди трапляються у численних телеграм каналах і наносять шкоду як нашій країні, так і репутації нашого ритуального бюро», – йдеться в тексті повідомлення від «Реліквії».

Ми також зробили власний аналіз «рекламної брошури» і помітили, що при створенні фейку пропагандисти припустилися орфографічної помилки: в тексті, написаному українською мовою, в абревіатурі ЗСУ (Збройні сили України) замість першої літери «З» написана літера «В», тобто абревіатура складена російською мовою – ВСУ (рос. Вооруженные силы Украины).

Отже, перед нами черговий фейк, що має на меті не тільки підкреслити втрати серед військовослужбовців, але й показати нібито марність боротьби українців за свою незалежність.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.