Маніпуляція. «Інвалідність через війну – це нормально», — Олена Зеленська

Владислав Герасименко - 31 Березня 2024 | 09:31

Один з користувачів соцмережі Instagram опублікував фрагмент інтерв’ю Олени Зеленської, де вона нібито сказала, що «інвалідність через війну — це нормально». Чи дійсно це так — розбиралися наші фактчекери.

Що сталося?

6 березня 2024 року користувач соціальної мережі Instagram з нікнеймом andrey_fedoroff_ опублікував відеофрагмент інтерв’ю Першої леді України Олени Зеленської, в якому вона заявила наступне: 

«Набагато більше людей зараз навколо нас, які отримали інвалідність через війну. І ми маємо усвідомити, що ми не маємо створювати особливі послуги для особливих людей це все наше суспільство. У нас суспільство таке різноманітне: хтось не швидко пересувається, хтось не чує, хтось не бачить, хтось просто літнього віку, а хтось ще до чогось не доріс».

Зазначену публікацію переглянуло понад 400 тисяч користувачів, з яких понад 1,5 тисячі залишили коментарі та більш як п’ять тисяч поділилися.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Аналіз

Ми знайшли повне інтерв’ю Олени Зеленської для телеканалу «Ми – Україна», яке було опубліковане на відеохостингу YouTube офіційним каналом Офісу Президента України 21 січня 2024 року.

Насправді уривок цитати Олени Зеленської починається з 25:23 хвилини, після того, як журналіст поставив питання щодо створення «безбар’єрності» в забезпеченні рівних умов для всіх людей в суспільстві.

Відповідаючи на питання журналіста, Олена Зеленська зазначила наступне:

«Розпочну з того, що дійсно «безбар’єрність» це суспільна норма. Якщо ми про це говорили як про мрію перед початком повномасштабного вторгнення, на жаль, життя демонструє нам, що це вже суспільна норма. Набагато більше людей зараз навколо нас, які отримали інвалідність через війну. І ми маємо усвідомити, що ми не маємо створювати особливі послуги для особливих людей це все наше суспільство. У нас суспільство таке різноманітне: хтось не швидко пересувається, хтось не чує, хтось не бачить, хтось просто літнього віку, а хтось ще до чогось не доріс… Коли немає безбар’єрності це порушення прав людини».

Тобто, думка Олени Зеленської полягала в тому, що безбар’єрність повинна бути в базових налаштуваннях суспільства. І прагненню забезпечити рівні можливості для всіх громадян.

Зазначимо, що термін «безбар’єрність» став однойменною назвою спільного проєкту Олени Зеленської з Міністерством цифрової трансформації України «Дія.Безбар’єрність».

«Головна ціль — забезпечити рівні можливості для всіх українців та надати максимально простий доступ до послуг для людей, які потребують додаткової уваги», – повідомляє Міністерство цифрової трансформації про проєкт «Дія.Безбар’єрність».

Отже, через те, що у відео використаний неповний фрагмент заяви Олени Зеленської про «безбар’єрність» у суспільстві, її словам надано хибного змісту. Повна заява напроти проголошує за головну ціль її проєкту — забезпечити рівні можливості для всіх українців. Тож, ми маємо справу з маніпуляцією. В такому випадку цей вид дезінформації застосовується для того, аби дискримінувати чинну українську владу.

Висновок: маніпуляція

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.