Аналітики фактчек-відділу Ґвара Медіа дослідили хвилі дезінформації, що поширювались на Харківщині у жовтні 2022 серпні 2023 року. Найпоширеніші наративи російської пропаганди за цей період — у матеріалі.

Вихідні дані для звіту

З 1 жовтня 2022 року по 31 серпня 2023 року фактчекери Ґвара Медіа проводили моніторинг проросійських ресурсів з метою верифікації дезінформації на Харківщині. Для моніторингу було обрано регіональні пропагандистські Telegram-канали та загальноросійські медіа-ресурси, Telegram-канали, сайти. Так серед регіональних джерел до моніторингу були долучені  «Первый Харьковский», «УКРОПСКИЙ ФРЕШ», «На самом деле в Харькове» тощо. Дезінформація про Харківщину поширювалась й через загальноросійські медіаресурси, а саме: «Украина.ру», «🇺🇦 Open Ukraine| Открытая Украина», «РИА Новости», «ТАСС» та інші. 

Усі джерела дезінформації можна переглянути у нашому DataSet.

Обрані джерела оброблялись згідно з політикою та методологією фактчекінгу. Серед публікацій ми ідентифікували бездоказові, фейкові та маніпулятивні. Найбільш шкідливі та віральні були спростовані фактчекерами Ґвара Медіа. Усі матеріали було опубліковано в рубриці «Харківська деза», а надалі використано для аналізу хвиль дезінформації Харківщини.

За вказаний період ми дослідили 110 публікацій пов’язаних з дезінформацією в регіоні. Вибірка для дослідження охоплювала 76 фейкових, 33 маніпулятивних кейсів та одну бездоказову новину, що мала суспільний резонанс.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Для аналізу було взято наративи, що нам вдалось ідентифікувати у попередніх дослідженнях. Ми використали наративи з досліджень хвиль дезінформації весни-літа 2022 року та літа-осені 2022 року. Зокрема й ті, що відсутні у вказаний період, але є у списку потенційних наративів.

Також до аналізу ми долучили 7 доданих тез, що було виокремлено у дослідженні хвиль дезінформації зими 2022 — весни 2023.

Таким чином для цього дослідження ми сформували перелік з 37 наративів. З них у Харківському регіоні в зазначений період мали своє відображення — 16.

Так, наприклад для Харківської області у період жовтня — серпня 2023 наративи «АЗОВ — нацисти (стріляють по населених пунктах)», «Криму краще в Росії, ніж в Україні», «Узаконення «ДНР / ЛНР» були відсутні саме через неактуальність цих тем для регіону.

За кількістю поширень наративів  у вказаний період ми поділили їх на групи. 

  • Наративи, що поширюються  найчастіше та активно просуваються російською пропагандою, ми віднесли до групи «Головні» (76,4%).
  • Наративи, що фігурують доволі часто, але просуваються не так потужно, отримали назву «Середні» (14,5%).
  • Ті, що зустрічаються доволі рідко, або ж навіть лише один раз. Вони не демонструють тенденції, але говорять про настрої окремих незначних груп населення (найчастіше, всередині російського суспільства) увійшли до групи «Точкові» (9,1%).

Наративи групи «Головні»

Розпочнемо аналіз з наративів групи «Головні». До цієї групи увійшло п’ять найбільш поширених тем дезінформації.


Наративи цієї групи присутні в 76,4% кейсів, тобто в 83 кейсах зі 110.

Так найбільш поширеним у регіоні в період з жовтня 2022 по серпень 2023 років став наратив «Україна програє війну». Його частка загалом складає 24,5%, а у своїй групі  – 32,1%.

Цей наратив поширювали як за допомогою фейків, так й маніпуляцій. Проте, частка фейків є суттєво вищою.

У Харківській області наратив «Україна програє війну» реалізовано через тези про неминучу окупацію Харкова,  інших територій області, катастрофічні втрати, тотальну мобілізацію та інші.

Друге місце між собою розділили наративи «Україна ‒ країна хаосу, радикалів та нацистів» та «В Україні безлад». Їх частка в загальній групі – 17,3% та 22,6% серед головних наративів.

У «Харківській дезі» періоду жовтня-серпня наратив «Україна ‒ країна хаосу, радикалів та нацистів» поширювався через бездоказові, маніпулятивні та фейкові кейси. 

Типовими прикладами реалізації наративу на Харківщині є кейси про вручення військовим нацистських нагород, вживанням ЗСУ наркотиків та інших.

Наратив «В Україні безлад» представлений фейками та маніпуляціями про те що Харківська область живе за російським часом, в місті можна вільно придбати Джавелін. А також кейсом про те, що в Україні в дитячому садку не може працювати темношкіра людина, тому це нібито свідчить про підробку фото, а отже про брехню українських інформаційних ресурсів.

Дискредитація

Третім у загальному рейтингу наративів є «Дискредитація української армії». Його частка серед усіх складає 9,1%. У цій групі він займає 11,9%.

Цей наратив поширювали за допомогою кейсів про відкриття відділень Укрпошти для того, щоб військові надсилали награбоване майно, проведення благодійних аукціонів для збагачення командування та наявності у комбрига 14 ОМБр посвідки на постійне проживання в Польщі.

Четверте місце у групі «Головні» з загальною часткою 8,2% та 10,7% в групі посідає наратив «Українська влада не переймається громадянами, що залишилися на тимчасово окупованих/деокупованих територіях»

В межах Харківської області він охоплює наступні тези:

  • Закриття міст на в’їзди та виїзди/ Заборона евакуації мешканців з деокупованих території;
  • Свавілля з комунальними платежами на деокупованих територіях;
  • Відмова влади відновлювати деокуповані регіони;
  • Навмисне позбавлення людей робочих місць з боку влади тощо.

Варто зазначити, що в межах регіону акцент наративу було зміщено саме на деокуповані території. Пов’язано це з тим, більшість територій області було звільнено в ході вересневого контрнаступу. Хоч деякі території в часовому проміжку дослідження були під окупацією. Так станом на 5 жовтня 2022 року 77 населених пунктів були підконтрольні російській армії.  На лютий 2023 року, за даними голови ХОВА, таких населених пунктів було 29.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Наративи групи «Середні»

Ця група представлена чотирма наративами, що присутні у 16 кейсах зі 110. Тобто в 14,5% від загальної кількості кейсів. Наративи групи «Середні» посідають від п’ятого до сьомого місця у загальному рейтингу.

Перше місце в цій групі із загальною часткою 4,5% та часткою в групі середніх наративів 31,3% посідає твердження «Скрізь погано крім Росії». Кейси цього наративу містили фейки та маніпуляції. Наприклад те, таку тезу намагались підтвердити маніпуляцією про те, що Росія дає переселенцям з області більші виплати, ніж Україна та фейком про погані навчальні заклади на Харківщині.

Друге місце у групі «Середні» та шосте у загальному рейтингу розділили наративи «Україна Заходу не потрібна» та «Вбивство інакомислення та відсутність свободи слова в Україні». Серед усіх тез вони займають по 3,6%. А у своїй групі по 25%.

Дезінформацію про те, що «Україна Заходу не потрібна» на Харківщині просували за допомогою кейсів про плани Європейських держав, зокрема Литви та Польщі,  захопити Україну, а також про втому від українців у світі.

Наратив «Вбивство інакомислення та відсутність свободи слова в Україні» у Харківському регіоні у зазначений період поширювався як фейками, так і маніпуляціями. Варто зазначити, що у попередніх дослідженнях цей наратив поширювався виключно за допомогою фейків.

Для того, щоб просунути наратив у Харківському регіоні фейкороби вдались до поширення двох ключових тез:

Останнє місце у групі середніх наративів посів «Українські військовослужбовці/ і ті хто на боці ЗСУ ‒ злочинці». Його частка загалом складає 2,7%, а у своїй групі 18,8%.

Тезу про те, що українські військові злочинці просували за допомогою кейсів про розстріли ЗСУ цивільних колон чи  вбивство людей, які отримували гуманітарку від РФ.

Наративи групи «Точкові»

До групи «Точкові» увійшли наративи, що не мали потужного поширення й існують лише як ситуативні тези. Їх публікують для підтримки риторики. Часто вони розраховані на невелику квазігрупу, чи на нечисельну російську авдиторію. Точкові наративи присутні у 9,1% кейсів з вибірки.

Восьме місце між собою поділили три наративи з групи точкових:

  • Відвертання уваги;
  • «Русофобська Україна»;
  • «Українська влада заробляє на війні/ «кому війна, а кому мати рідна»».

Кожен з наративів має частку в групі «Точкові» 20% та 1,8% від загальної кількості.

Під назвою «Відвертання уваги» йдеться не зовсім про наратив. До цієї групи ми включили усі кейси, що не просувають конкретну тезу, а перенаправляють увагу. Так, саме в Харківському регіоні одним з кейсів для відвертання уваги була брехня про високі ціни на черешню.

Наратив «Русофобська Україна», з групи точкових, у дослідженнях зими-весни 2023 та травня-липня 2022 знаходився в групі «Середні». А в дослідженні літа-осені 2022 року взагалі відсутній.

У нашому дослідженні до цього наративу увійшов й кейс про те, що кав’ярня «Кава Медіа» збирає книги Пушкіна на макулатуру. Це була маніпуляція.

Наратив «Українська влада заробляє на війні/ «кому війна, а кому мати рідна» просували за допомогою кейсів про продаж гуманітарної допомоги у Харкові та про викрадення владою фінансової допомоги від Червоного Хреста.

Останнє місце між собою розділили наступні наративи: 

Ці наративи мали загальну частку 0,9% та 10% у своїй групі. Вони не набули широкого розголосу, проте все одно поширювались в регіоні в період з 1 жовтня 2022 року  по 31 серпня 2023 року.

Висновки

У вказаний період нам вдалось ідентифікувати п’ять головних хвиль дезінформації, що поширювались в Харківському регіоні. Ці хвилі займали 76,4% від усіх наративів пропаганди, які було розглянуто в дослідженні.

Також ми знайшли чотири так званих «підхвиль» пропаганди, що не набули значного поширення, але все одно впливали на формування інфопростору.

У ході нашого аналізу ми з’ясували, що ключові хвилі дезінформації, які поширювались на Харківщині, були подібними до тих, що поширювались загалом.

Наратив «Україна програє війну» у нашому дослідженні посів перше місце за поширенням. У трьох попередніх дослідженнях хвиль дезінформації він також потрапив до групи «Головні» та мав друге, третє й четверте місця відповідно.

Наративи «В Україні безлад» та «Україна – країна хаосу, радикалів та нацистів», що посіли друге місце в нашому аналізі раніше також потрапляли до групи «Головні».

«Дискредитація української армії» вперше отримала частку серед головних наративів.

Наратив про непотрібність власних громадян з окупованих чи деокупованих територій вперше потрапив до групи «Головні» саме у регіональному дослідженні.

Це пов’язано з систематичною роботою російської пропаганди з дискредитації процесів деокупації. Фейкороби намагаються переконати населення у тому, що звільнення територій українською армією не лише не принесе очікуваного звільнення, а навпаки погіршить становище мешканців деокупованих територій. Тут й зневага до жителів деокупованих територій, і репрсесії, і відсутність електрики, і проблеми з гуманітарною допомогою тощо.

Отже, хоча дезінформація на Харківщині дублює загальний інформаційний фон, існує й власний регіональний аспект.

Вся надана в документі інформація завантажена до нашого DataSet.

Над матеріалом працювала: Алєся Ященко.

Читайте також

  • Аналітика. Хвилі дезінформації зими — весни 2023 року: аналіз від Ґвара Медіа
  • Аналітика. Хвилі дезінформації літа-осені 2022 року: аналіз від Ґвара Media
  • Аналітика. Хвилі дезінформації весни-літа 2022 року: аналіз Ґвара Media

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!