Найактуальніші харківські фейки та маніпуляції червня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

ПВК «Вагнер» захопили Вовчанськ

Фейк. 25 червня в мережі повідомили, що ПВК «Вагнер» перетнули кордон з Україною в Харківській області та розпочали активні бої за Вовчанськ та Руську Лозову. Внаслідок цих боїв, за словами пропагандистів, було захоплено місто Вовчанськ.

Цей допис поширювали не лише в Telegram-каналах, а й на проросійських сайтах.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Проте, це фейк.

Інформацію про захоплення вагнерівцями Вовчанська спростував у коментарі для видання «Укрінформ» очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов. За його словами, нині просувань ворога на території Харківської області не зафіксовано. Також Синєгубов зазначив, що такі повідомлення поширюють з метою дестабілізації ситуації.

«Для дестабілізації ситуації на деокупованих територіях Харківщини ворог періодично намагається вкинути до інформпростору фейкову інформацію про захоплення тих чи інших населених пунктів. Вся ця інформація не відповідає дійсності. Варто довіряти лише повідомленням з офіційних джерел. На сьогодні під тимчасовою окупацією перебувають 29 населених пунктів Харківщини. Жодного просування у ворога на території Харківської області немає», — цитує слова Синєгубова «Укрінформ».

На комбрига 92 ОМБр відкрили декілька кримінальних справ та затримали його спільників

Фейк. У Telegram-каналі «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» опублікували допис про те, що на комбрига 92-ї ОМБР Павла Федосенка завели нову кримінальну справу. За словами авторів публікації, до попередньої справи щодо створення загороджувальних загонів додали справу по крадіжці 1,14 млн гривень.
У межах нового кримінального провадження нібито затримали спільників Павла Федосенка, а саме: колишнього директора приватного підприємства та майора 92-ої ОМБр Володимира Шинкаренка. До публікації додані фото, що показують затримання підозрюваних.

Насправді це фейк.

Ми почали з аналізу світлин допису й знайшли їх в публікації на Facebook-сторінці Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 23 червня 2023 року.

У дописі вказано, що колишньому директору одного з приватних підприємств Харкова та інженеру з технічного нагляду повідомили про підозру в заволодінні майном шляхом зловживання службовим становищем, вчиненому у великих розмірах у складі організованої групи, а також складанні та видачі службовою особою свідомо неправдивих офіційних документів, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України). Також повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 425 КК України колишньому заступнику командира військової частини, відповідальному за матеріально-технічне забезпечення, який не виконав покладених на нього обов’язків та без здійснення належного контролю затвердив своїм підписом акти виконаних робіт, частина з яких фактично не виконувалась, чим завдав 567 тис. грн збитків Міністерству оборони України.

Зазначимо, що в оприлюднених даних не вказано, про яку саме військову частину йдеться або прізвища людей, яким оголошено про підозру в рамках кримінального провадження. Адже відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Також звертаємо увагу, на відміну від даних в Telegram-каналі «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» в дописі Спеціалізованої прокуратури мова про затримання не йдеться:

«Слідство триває, проводяться необхідні слідчі та процесуальні дії. На цей час вирішується питання про обрання для підозрюваних запобіжного заходу».

Вказаний фейкоробами Павло Юрійович Федосенко наразі проходить службу на посаді командира 92-ї Окремої механізованої бригади імені кошового отамана Івана Сірка.

До того ж в судовому реєстрі нам не вдалося знайти відкритих кримінальних проваджень, де він би проходив як підозрюваний. Ані щодо так званої справи про загороджувальні загони, ані щодо заволодіння майном.

Зазначимо, що російські пабліки поширюють інформацію про затримання Павла Федосенка ще з лютого 2023 року.

Натомість нібито затриманий у лютому 2023 року Павло Федосенко 4 березня 2023 дає інтервʼю виданню АрміяInform.

Підсумуємо: звинувачення комбрига 92-ї ОМБР Павла Федосенка у декількох кримінальних провадженнях та його затримання є вигадкою російської пропаганди.

Знижки на ритуальні послуги для військових у Харкові

Фейк. 28 червня російський Telegram-канал «Укропский фреш» поширив допис, де зазначає, що агентство «Ритуал-Харків» на своїх рекламних флаєрах пропонує знижки на ритуальні послуги для військових. Як зазначають у дописі, до кінця липня послуги священників на 20% дешевші для сімей загиблих військовослужбовців, а також додають: за додаткову плату відспівування можуть організувати позачергово.

«Цікаво, що відспівування гарантовано проводитимуть лише священники розкольницького ПЦУ, про що повідомляють уже оператори телефоном. Нічого особистого, тільки бізнес», — йдеться у публікації.

Насправді це фейк. 

Насамперед ми перевірили листівки з допису, та ніде, окрім пропагандистських пабліків, не знайшли подібних флаєрів.

Проте адреса та контакти збігаються з зазначеними на сайті агенції «Ритуал-Харків».

Ми зв’язались з цією компанією та отримали відповідь, що вони взагалі не виготовляли рекламних листівок, зокрема й цих.

Тож підсумуємо: листівка агенції «Ритуал-Харків» є підробкою.

Епідемія холери в Харкові

Фейк. У пропагандистському каналі «Харьковчаночка» поширили розповідь про те, що на Харків чекає епідемія холери. Проте пов’язана вона не з екологічною катастрофою внаслідок підриву Каховської ГЕС. За словами авторів публікації, харківські чиновники з грудня 2022 року не проводять належної фільтрації питної води. Саме тому скоро на місто чекає епідемія, реальні причини якої намагаються приховати, йдеться в публікації.

Насправді це фейк.

Зауважимо, що аналогічні панічні повідомлення ширяться мережею вже тривалий час. До нашого бота «Перевірка» повідомлення з таким текстом надходили ще у червні 2022 року.

Проте інформація не підтвердилась ані у червні 2022 року, ані у червні 2023. Детально фейк спростували фактчекери проєкту VoxCheck.

Перейдемо до аналізу тези щодо забрудненості питної води у Харкові. Так, за даними пабліка, забрудненість питної води пов’язано з тим, що очисні споруди у Вовчанську не функціонують належним чином.

Внаслідок цього нібито відбувається вилив забрудненої води до річок Вовча та Сіверський Донець, що звідти потрапляє до Печенізького водосховища та у водопровід харків’ян.

У місті Вовчанськ дійсно функціонує комунальне підприємство «Вовчанські очисні споруди». Згідно з даними порталу YouControl, наразі компанія не перебуває у статусі припинення діяльності. 

В системі Prozorro ми знайшли договір, укладений 31 березня 2023 року між «Вовчанськими очисними спорудами» та «Центром первинної медико-санітарної допомоги Вовчанської міської ради». Предметом договору є послуги з централізованого водовідведення.

Також КП «Вовчанські очисні споруди» проводила ряд закупівель, які було здійснено підприємством в період зими 2022-2023 року. Так у системі Prozorro відбувалися тендери на закупівлю палива, мастила та інших товарів.

Щодо хімічних реагентів, то КП «Харківводоканал» уклало договір на їхнє постачання до грудня 2023 року. 

До того ж водопостачання у Харкові здійснюється двома комплексами водопідготовки: «Донець» і «Дніпро». КВ «Донець» здійснює водозабір з Печенізького водосховища. Сама станція знаходиться у селищі Кочеток Чугуївського району.

Як бачимо з карти, нібито неналежно очищена вода з Вовчанська не може оминути комплекс водопостачання «Донець».

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам розповідати більше важливих історій

14 червня КП «Харківводоканал» повідомив, що всі лабораторні показники відповідають нормам. А у Міністерстві охорони здоров’я 14 червня 2023 року зазначили: випадків холери в Україні не зареєстровано.

Враховуючи всі наведені факти, немає жодних підстав вважати, що на Харків чекає епідемія холери.

9 червня на подібні повідомлення відреагували й в Міністерстві охорони здоров’я України:

Соцмережами ширяться повідомлення про страшну епідемію холери. Будь ласка, не поширюйте неперевірену інформацію — так ви підіграєте ворогу. Слідкуйте за інформацією, яку публікують виключно офіційні джерела.

Та додали прості поради, які допоможуть захиститися від захворювання:

«Кулиничі» переїздять до Львова через загрозу захоплення Харкова

Маніпуляція. Такого висновку дійшли автори Telegram-каналі «Первый Харьковский» через повідомлення про запуск заводу «Кулиничі» у Львові.

«Перенесення такого великого заводу свідчить, що великий бізнес відчуває невідворотність швидких змін», — йдеться у дописі.

Проте, це маніпуляція.

Насправді відома мережа «Кулиничі» дійсно будує новий завод поблизу Львова. Проте, це не свідчить про закриття заводів у Харкові.

Цю інформацію спростували на сайті компанії ще у серпні 2022 року.

Також у серпні у Львівській обласній раді проінформували, що новий хлібопекарський комплекс буде забезпечувати близько 150 тонн продукції за добу. У той час як 10 інших комплексів підприємства забезпечують 650 тонн.

Таким чином завод у Львові не має на меті замінити всі інші, а є лише індикатором розширення бізнесу.

Репресії проти жителів деокупованої Харківщини продовжуються

Маніпуляція. У Telegram-каналі «ХАРЬКОV НАРОДНЫЙ» повідомили, що мешканці селища Шевченкове загрожує великий термін ув’язнення через допомогу мирним мешканцям, хоча і зазначається: жінці повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 111 -1 КК, тобто за здійснення колабораційної діяльності.

Насправді, згідно зі повідомленням поліції Харківської області, жінка дійсно отримала підозру у колабораційній діяльності, проте не за допомогу мирним мешканцям, а за добровільну співпрацю з окупаційною адміністрацією.

У ході досудового розслідування встановлено, що під час окупації смт Шевченкове Куп’янського району 54-річна місцева мешканка дала згоду представникам збройних сил РФ на призначення її на посаду «виконувачки обов’язків головного спеціаліста сектору землеустрою, земельних відносин, містобудування та архітектури Шевченківського територіального управління тимчасової цивільної адміністрації Куп’янського району Харківської області» при окупаційній адміністрації РФ.

Жінка виконувала покладені на неї функціональні обов’язки та завдання з комунальних питань у частині забезпечення критично важливих об’єктів, розташованих на території смт Шевченкове та прилеглих до нього населених пунктів. Також вона займалася підготовкою та видачею довідок фактичного місця проживання внутрішньо переміщених осіб.

Тож перед нами приклад класичної маніпуляції. Зазначимо, що відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Читайте ще

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.