Найактуальніші харківські фейки травня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

«Європейська солідарність» просуває тему захоплення православних церков Московського патріархату в Харкові

Маніпуляція. У Telegram-каналі «Направленец по Украине» опублікували допис про те, що партія Порошенка поширює тему «захоплення» православних церков Московського патріархату. Так, за словами фейкоробів, партія «Європейська солідарність» агітує людей змінити віру.

«З місць повідомляють, що духовенству греко-католиків та розкольникам ПЦУ організують виїзні екскурсії в область, де людей агітують змінити віру», — йдеться в публікації.

Ми перевірили новину й з’ясували, що це — маніпуляція.

Так насамперед ми знайшли сторінку видання Kharkiv Today, на яку посилаються пропагандисти.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

У новині дійсно йдеться про те, що Харківська районна рада ухвалила звернення щодо договорів оренди для УПЦ.

Таку новину ми знайшли й на сторінці харківського осередку політичної партії.

Насамперед зауважимо: у повідомленні вказано, що таке звернення не означає припинення діяльності УПЦ на території Харківщини. Це лише пропозиція до міських, селищних та сільських рад Харківського району Харківської області не укладати на новий строк або припинити дію договорів оренди чи користування з релігійними організаціями, які не дотримуються вимог законів України.

Тому про заборону УПЦ не йдеться.

Теза про схиляння до зміни віри також є одним з елементів російської пропаганди. Так фейкороби стверджують, що перехід від УПЦ до Православної церкви України є примушуванням до зміни віри з православної на католицьку, проте насправді ПЦУ, як і УПЦ, є релігійною організацією для вірян східного обряду.

Інформацію про релігійні екскурсії в області також не повідомляли.

Репресії проти мешканців деокупованих територій Харківщини

Маніпуляція. Раніше фейкороби вже поширювали подібну інформацію, що стосувалась звірств українських спецслужб над мирним населенням деокупованих територій. Цього разу нам вдалося знайти нові публікації, які, на думку пропагандистів, мають підтвердити факт знущання з цивільного населення деокупованої Харківщини.

У першому випадку в Telegram-каналі «ХАРЬКОV НАРОДНЫЙ» повідомили, що мешканці Куп’янська загрожує до 10 років ув’язнення через «бажання продовжити вчити дітей».

Проте насправді йдеться не про звичайну вчительську діяльність, а про причетність до створення окупаційних органів влади. 

На сторінці Харківської обласної прокуратури наведено детальний опис вчинків підозрюваної.

Так прокуратура вказує, що, за даними слідства, жінка проводила організаційну діяльність — займалась кадровими питаннями, «адаптувала» навчальну програму. Тому підкреслимо: звинувачення в тому, що жінку «репресують» за невинне бажання вчити дітей є маніпуляцією. Насправді діяльність колаборантки передбачала не навчання дітей, а становлення окупаційних порядків на території тоді ще окупованого Куп’янська.

Ми також переглянули статтю Кримінального кодексу, за якою жінці було висунуто обвинувачувальний акт. Так, згідно зі статтею 111-1 ККУ, дії підозрюваної підпадають під частину 3 та 5 цієї статті.

В такому випадку йдеться не про репресії, а про дії в рамках українського законодавства.

Наступний випадок ми також знайшли на сторінці пропагандистського каналу «ХАРЬКОV НАРОДНЫЙ». Так фейкороби опублікували новину із заголовком «Мирних жителів Ізюма продовжують тероризувати співробітники Харківської прокуратури».

У такому випадку фейкороби також апелюють до факту затримання саме мирної мешканки, проте вказують, що жінка добровільно обійняла посаду головної спеціалістки кадрового забезпечення окупаційної адміністрації.

Про це повідомляє й Харківська обласна прокуратура.

Жінку підозрюють у вчиненні злочину, передбаченого частиною 2 статті 111-1 ККУ

В цьому випадку йдеться про те, що підозрювана добровільно долучилась до створення апарату управління окупантів. Саме тому інформація про арешт мирної мешканки є маніпуляцією.

Ми звертаємо вашу увагу: в обох випадках йдеться лише про направлення до суду обвинувачувальних актів. Згідно зі статтею 62 Конституції України, особа не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не встановить суд.

Тому остаточне рішення стосовно причетності чи непричетності жінок до вчинення злочину буде встановлено у визначеному законом порядку.

Попри це фейкороби продовжують маніпулювати темою беззаконня та репресій на звільнених територіях. Під час дослідження Хвиль дезінформації літа-осені 2022 року нам вдалось встановити, що наратив незацікавленості України долею власних громадян на окупованих територіях був одним з точкових тем пропаганди. Він не набув широкого розголосу, проте існував для підтримки відповідного інформаційного фону.

Загиблий в Білгороді боєць спецпідрозділу «KRAKEN»

Фейк. Про це повідомили в пропагандистських Telegram-каналах. За словами фейкоробів, під час нападу українських військ на Білгород загинув боєць спецпідрозділу «KRAKEN».

Ця новина набула широкого розголосу в російських соцмережах. 

Посилаються фейкороби на Instagram-сторінку дівчини, що повідомила про смерть військового.

Насправді ця новина — фейк.

За пошуком зображення нам вдалось знайти оригінал цієї новини. Насправді чоловік на фото — загиблий боєць ПВК «Вагнер», тому померлий жодним чином не стосується українських військових.

Фото з історії в Instagram також було взято з відкритих джерел. Це зображення нам вдалось знайти на сторінці аукціону для продажу речей.

Всі ці факти спростовують інформацію про загибель бійця підрозділу «KRAKEN» на Білгородщині.

Зауважимо, що подібна брехня може бути націлена на підтвердження факту причетності українських збройних формувань до подій на території Росії. Такі дописи ширяться пропагандистськими каналами.

Ці «псевдопідтвердження» причетності українських військових переглянули понад мільйон читачів.

Зауважимо, що представники Головного управління розвідки спростували причетність українських військових до цих подій. Так у коментарі Суспільному речник ГУР Андрій Юсов розповів, що події на Білгородщині є внутрішнім протистоянням між громадянами Росії.

А представник ГУР Андрій Черняк для видання Financial Times розповів про співпрацю з «Російським добровольчим корпусом» та легіоном «Свобода Росії», але безпосередню участь українців в цих подіях заперечив.

Тому цей фейк із загиблим бійцем «KRAKEN» не є підтвердженням участі Збройних сил України в протистоянні на території Росії. 

Фото з дорогою черешнею в Харкові

Маніпуляція. Telegram-канал «Украинский формат» стверджує, що опубліковане фото з ціною на черешню по 800 грн за кілограм було зроблене саме в Харкові.

Насправді ця інформація не відповідає дійсності.

Ми знайшли першоджерело новини й з’ясували, що це фото з Рівненського ринку.

Звертаємо увагу: наразі в мережі дійсно повідомляють про те, що ціни на цю ягоду в Україні високі. Так на сторінці сервісу Fruit Time черешню можна придбати за 1106,5 грн за кілограм.

У сюжеті телеканалу «Київ24» розповідають, що ціни дійсно високі: за черешню з Одеської області треба заплатити 850 грн за кілограм, тоді як за черешню з Азербайджану — 200 грн.

В ефірі цього ж каналу економіст Олег Пензин розповів, що це може бути пов’язано як з окупацією частини Запорізької області, де вирощують ягоду, так і з іншими аспектами, що стосуються бойових дій та імпорту цього товару.

Проте зазначимо, що наразі «сезон черешні» лише розпочинається. Період достигання ягоди триває до серпня.

Тому хоч саме фото правдиве, його харківське походження є хибним. Насправді світлина була зроблена на Рівненщині. Ціни на черешню в Харкові можуть бути такими ж, але поширення фото із неправильною локацією підтверджує факт, що харківський регіон знаходиться у фокусі російської пропаганди. 

Закликаємо вас ретельно перевіряти інформацію та довіряти лише надійним джерелам.

Новинка від «Кулиничів»: хлібні тости із зображенням Адольфа Гітлера

Фейк. У пропагандистському каналі «Харьковчаночка» поширили новину про анонсований «Кулиничами» тостовий хліб із зображенням Гітлера.

 «Харьковчаночка» посилається на Telegram-канал «Труха Харьков» і вдається до емоційного опису новини.

«Пропоную після закінчення всіх воєнних подій взяти, наприклад, Тернопіль, обгородити його величезним парканом з колючим дротом і зробити містом психічно хворих людей!», — йдеться у дописі.

Ми з’ясували, що це — фейк. Що саме не так з цією новиною, читайте в нашій рубриці «Фейкотня».

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!