Маніпуляція: На жителів звільненої Харківщини чекають репресії

Фактчек Редакція - 05 Січня 2023 | 17:33

Після звільнення Балаклії від російської окупації мережею почав ширитися новий наратив: «Ніхто не планує відновлювати деокуповані території, вони не потрібні Україні, на мешканців чекають лише жорстокі репресії». Фактчекери Gwara Media дослідили справжнє становище у деокупованій Балаклії. Про результати читайте у нашому розслідуванні.

Що сталося?

8 вересня військові спецпідрозділу «Кракен» відзвітували президенту України про звільнення Балаклії. У місті вперше з березня замайорів український прапор.

Скріншот з відео каналу «СПЕЦПІДРОЗДІЛ KRAKEN»

10 вересня голова Харківської ОВА Олег Синєгубов відвідав Балаклію, де відбулась урочиста церемонія підняття прапора. Через три дні, 13 вересня Синєгубов знову відвідав місто, де поспілкувався з місцевими жителями та розповів, як сильно люди хочуть повернутися до нормального життя та оговтатись від окупації.

«Зараз люди в Балаклії почали майже щодня отримувати гуманітарну допомогу. В місто уже доставили більше 100 тонн продуктів харчування та речей першої необхідності. Відсьогодні в місті запрацювали поштові сервіси, відновлюється мобільний зв’язок, відновилася видача пенсій. Працюють правоохоронці, які фіксують усі злочини окупантів», — повідомляє голова ХОВА.

Фото з каналу Олега Синєгубова, голови Харківської ОВА

Цього ж дня, 13 вересня, прокремлівські медіа стали повідомляти про початок репресій цивільного населення у щойно звільненій Балаклії.

Скриншот видання ТАСС

Того ж дня прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков висловився на цю тему:

Скриншот видання РИА Новости

«Що стосується жителів Харківської області, то, дійсно, за інформацією, що надходить зараз, там багато каральних дій, які не вкладаються в жодні рамки, людей катують, над людьми знущаються…»

28 вересня адвокат Медведчука Олександр Рибін також заявив виданню РИА Новости, що мешканців деокупованих територій нібито чекає кривавий терор з боку ЗСУ.

Скриншот видання РИА Новости

То що ж дійсно відбувалось у Балаклії після звільнення? І навіщо російська сторона так активно просувала тему «кровавого терору» на щойно деокупованих територіях Харківщини?

Аналіз

Детальний огляд ситуації почнемо з визначення поняття «стабілізаційних заходів».

Того ж 13 вересня, проте ввечері, Володимир Зеленський повідомив: наразі стабілізаційні заходи на деокупованій Харківщині ще тривають — передбачаюється проведення як безпекових заходів, так і повернення соціальних гарантій.

Скриншот з сторінки Володимира Зеленського

Детально про те, що ж це означає, розповіла міністерка з питань реінтеграції деокупованих територій Ірина Верещук: 

«Стабілізаційні заходи передбачають обхід будинків, наприклад, представниками Національної поліції, які верифікують людей. Перевіряють, скільки людей тут є, чого вони потребують. В цьому випадку потрібно мати списки — для того, щоб виплатити людям належну допомогу. Нам потрібно розуміти, які є зараз потреби в тих чи інших населених пунктах, щоб надати потрібну гуманітарну, медичну та інші види допомоги».

«Звичайно, ніхто не затримує людей безпідставно. Ми розуміємо, що стабілізаційні заходи повинні бути проведені, тому що є підстави вважати, що деякі громадяни України співпрацювали з ворогом», — наголосила Ірина Верещук.

Отже, стабілізаційні заходи — це певний реінтеграційний процес для деокупованої території, що передбачає насамперед розмінування, забезпечення правопорядку та повернення соціального захисту.

Забезпечення правопорядку відбувається шляхом виявлення осіб, які підозрюються у колаборанстві, є членами диверсійно-розвідувальних груп чи окупантами, перевдягненими у цивільний одяг. Перебування цих осіб на деокупованій території несе загрозу для цивільного населення.

Ще у квітні у Міністерстві юстиції України детально пояснили, кого вважатимуть колаборантом. Так, відповідальність мають понести:

  • учасники бойових дій на боці держави-агресора;
  • особи, що активно співпрацювали з окупаційними органами;
  • організатори виборів на тимчасово окупованих територіях;
  • особи, що публічно заперечують збройну агресію РФ;
  • ті, хто закликає до повалення незалежності та територіальної цілісності України.

Саме маніпуляція питанням стабілізаційних заходів стала базою для російських фейків.

Враховуючи це, проаналізуємо декілька віральних локальних кейсів, що підтримують наратив «репресій на Харківщині».

СБУ «фабрикує» людям справи про колаборанство

За повідомленнями російських ЗМІ, у Балаклії відбуваються жорстокі репресії. 

За версією російської пропаганди, спецслужбовцям байдуже, чи винна людина. Мовляв, у випадку, коли «пришити» хоча б якусь справу СБУ не вдається, вони починають перевіряти усіх на наявність родичів у Росії. Саме факт спілкування з росіянами є нібито інструментом тиску для правоохоронців та приводом для фабрикування справи. Враховуючи, що географічно Харківщина дуже близька до кордону з РФ і багато мешканців мають там родичів, роспропаганді вдавалося залякувати жителів Харківщини. Як геть бездоказовими «новинами», так і маніпулюючи деталями реальних арештів у медіа.

Тепер — до прикладів. Як один з доказів на підтримку свого наративу, фейкороби наводять випадок із затриманням жінки. За їхньою версією, вона усього лише взяла участь у хвилинному інтерв’ю для російського каналу і така «дріб’язкова» справа стала причиною для арешту та вимог позбавлення волі до 12 років.

Скриншот допису 

По-перше, зазначимо: 60-річна Людмила з відео та фото дійсно заарештована українськими правоохоронцями. Слідче управління ГУНП України у Харківській області повідомили, що жінка підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України. Частина шоста цієї статті визначає наступне:

«Організація та проведення заходів політичного характеру, здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та/ або його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та/ або на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України, за відсутності ознак державної зради, активна участь у таких заходах — караються позбавленням волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої».

Окрім того, що згідно з інтерв’ю російському каналу Людмила «ще з 2014 року чекала “руського миру”», розповідаючи про «позитивні настрої щодо окупації», вона також працювала в управлінні освіти селищної ради, де проводила агітаційну роботу серед працівників навчальних закладів та місцевих мешканців.

Колаж Gwara Media

Крім відеоматеріалів, слідчі Слідчого управління зібрали також свідчення місцевих щодо діяльності жінки. Лише після цього вони повідомили Людмилі про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України.

Як бачимо, арешт жінки є таким, що відповідає чинному законодавству України.

У Балаклії репресували звичайного лісничого

За повідомленнями російських ЗМІ, в Харківській області затримали звичайного лісничого, який всього лише (!) допомагав окупантам деревиною для укріплення їхніх позицій.

Скрин з сайту видання «Новини східної стрічки»

Саме такі «повсякденні вчинки», з погляду російської пропаганди, і призвели до «репресій» українською владою «безвинної людини».

«Додамо, що на територіях, окупованих солдатами ЗСУ, залишилися сотні людей, які чекають на звільнення територій», — повідомляється у дописі.

Фото: Хархівська обласна прокуратура
Фото: Харківська обласна прокуратура

Проте про репресії тут не йдеться. 30 вересня Харківська обласна прокуратура дійсно повідомила про підозру помічнику лісничого ДП «Ізюмське лісове господарство» за фактом державної зради, вчиненої в умовах воєнного стану (України). Досудовому розслідуванню вдалось встановити, що помічник лісничого перейшов на бік ворога під час окупації Балаклії.

«Чоловік отримав пропозицію від представників РФ щодо зайняття посади “директора” у незаконно створеному органі окупаційної влади — ГП “Балаклейское лесное хозяйство” — на території м. Балаклія та наближених до нього населених пунктів, що входять до території обслуговування ДП “Ізюмське лісове господарство”. У серпні “директор” провів збори колективу, під час яких представився керівником новоствореного органу ГП “Балаклейское лесное хозяйство” та закликав працювати на окупантів», — повідомляє прокуратура.

Опис скоєного лісничим злочину від СБУ збігається з описом його «безпідставного арешту» у російських джерелах. 

Саме такі вчинки підпадають під дію частини 2 статті 111 Кримінального кодексу України, за якою лісничому оголошено підозру та передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк 15 років або ж довічне ув’язнення, з конфіскацію майна за діяння, умисно вчинене на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України (перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, шпигунство, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України). Тобто — за державну зраду.

Важливо розуміти, що такі вчинки — це пряме порушення законодавства України та співпраця із країною-агресором; саме тому вони далекі від поняття «репресій» чи «терору на деокупованих територіях».

Балаклійська влада вкрала у населення виплати від Червоного Хреста

21 вересня у Міністерстві реінтеграції повідомили, що на Харківщині стартував пілотний проєкт: мешканці звільнених територій можуть отримати разову грошову допомогу в розмірі 1200 грн.

«Разом із Червоним Хрестом ми почали здійснювати перші виплати готівкою. Кожна людина отримає по 1200 грн безповоротної допомоги. На цей проєкт може бути залучено пів мільярда грн. Робимо усе, щоб люди якнайшвидше їх отримали», — повідомила Ірина Верещук.

29 листопада у зв’язку із закінченням коштів виплати призупинили, проте про їх скасування не повідомлялось. Допомогу продовжать виплачувати по мірі надходження коштів, повідомили у Балаклійській міській раді.

Тим часом, фейкороби вирішили, що це гарна нагода повідомити: місцева влада таким чином нібито планує геноцид місцевого населення.

За сюжетом каналу «Реальна Балаклея», люди, яким у банківській установі відмовили в отриманні виплат, зателефонували до Червоного Хреста. Тут їм повідомили, що всі гроші переказали місцевій владі. Місцева ж влада вирішила витратити все на благоустрій, бо є байдужою до проблем і «виживання» балаклійців.

Ця новина є брехливою та має на меті підтримати наратив про непотрібність українців з деокупованих територій власній країні.

Насамперед варто звернути увагу на багаторазовий акцент фейкоробів на причетності до справи банківської установи. В тексті згадано і банк, і співробітника банку. Насправді саме ця виплата допомоги звільненим громадам виплачується виключно у готівковому форматі у відділеннях «Укрпошти».

«Це таке харківське ноу-хау. Нам вже телефонують з інших регіонів України, щоб дізнатися, як це все відбувається, – наголосив Юрій Шпарага. – А відбувається дуже просто: на деокупованих територіях, де відновлені органи влади, керівники громад складають списки тих громадян, які залишилися там проживати. Ці списки передають на “Укрпошту” і потім разом із пенсійними виплатами видають по 1200 грн кожному громадянину. Зокрема, на сьогодні виплати отримали 1170 осіб Балаклійської громади», — повідомив Директор Департаменту соціального захисту населення Харківської ОВА Юрій Шпарага.

Далі, варто звернути увагу на саму логіку тексту. Згідно з повідомленням «Реальної Балаклії», Червоний Хрест має переказати кошти на рахунок місцевої влади, а місцева влада — на рахунок банку, який виплачує кошти населенню. Проте, така складна схема не передбачається. Роль місцевої влади в цьому випадку полягає лише у формуванні списків осіб, що прагнуть отримати допомогу.

Нащо взагалі критикувати місцеву владу? Все просто, «вкиди» проти місцевої влади — лише частина інформаційної кампанії проти української влади загалом. Детальніше про це можна прочитати в нашому аналізі хвиль дезінформації літа-осені 2022 року. Використовуючи усі засоби, РФ прагне виправдати злочини на території України та сформувати образ вторгнення й окупації як процесу захист населення від «злочинних» українських можновладців.

Свідчення очевидців

У реальності російська окупація принесла багато болю українському народові. Не оминули звірства і Балаклію.

Ще у вересні журналістам Gwara Media вдалось поспілкуватись з мешканцями міста, які пережили окупацію. Так нам стало відомо про чисельні випадки порушення прав та знущання. Балаклійці розповіли про існування певного відділку, до якого звозили всіх «неугодних» російському режиму. Місцевий мешканець Олександр поділився історією, як російські військові погрожували йому розстрілом після затримання. Його тезка, 16-річний Олександр, теж зацікавив вмістом свого телефону окупантів, за що ледве не потрапив до камери.

Місцевий мешканець Артем розповів BBC про те, як йому довелось пережити катування електричним струмом. За його словами, все відбувалось у місцевому відділку поліції. З сусідніх камер було чутно крики інших людей. Окупанти, за свідченнями Артема, навіть подбали про те, щоб в’язні добре чули про знущання над іншими — для цього вони вимкнули гучну систему вентиляції.

«Мене змусили взяти в руки два дроти. Там був електрогенератор. Чим швидше він крутився, тим більшою була напруга. Вони сказали: “Відпустиш дроти – тобі кінець”. Потім почали ставити запитання. Сказали, що я брешу, і генератор закрутився швидше, так що напруга зростала», — розповідає Артем про пережиті жахіття.

Цим людям, на щастя, вдалось пережити окупацію військами РФ. Проте вже 14 вересня Міністерство внутрішніх справ повідомило про перший підтверджений випадок смерті внаслідок катувань російською армією.

«У ході огляду будівлі (місцевої поліції – ред.) ми виявили дроти, які вели до прихованих відеокамер у приміщеннях, де утримувалися заручники. Люди, зокрема й жінки, спали на підлозі, а на допитах їх катували електричним струмом. На даний час ми маємо один підтверджений факт смерті людини внаслідок катувань. Нам відомі анкетні дані потерпілого та місце поховання, відтак будемо проводити ексгумацію для подальших процесуальних дій», — зазначив начальник слідчого управління ГУНП у Харківської області.

Висновок

Нам не вдалося знайти жодного обґрунтованого доказу терору української влади на деокупованих територіях. У своїх «історіях репресій» російські ЗМІ або використовують безпідставні звинувачення, або просто відображають події реальних арештів, підтверджуючи таким чином наявний складу злочину.

Спростувати подібні повідомлення не важко. Проте якщо людина знаходиться в інформаційній бульбашці, вона може бути вразливою до «вкидів». Тим більше вразливим до них є населення РФ, що перебуває під впливом потужної пропаганди роками.

Ми ж продовжуємо аналізувати випадки, що можуть потенційно вражати місцеве населення, аби показати, як саме, за допомогою яких маніпуляцій у РФ намагаються відвернути увагу від власних воєнних злочинів.

Нагадуємо: якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка».

Над матеріалом працювала Алєся Ященко

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.