Харківська деза 11.11 – 17.11

Фактчек Редакція - 18 Листопада 2022 | 15:47

Найактуальніші харківські фейки, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Звільнення Харківщини відбулось лише через “договірняк”

Фейк. Таку інформацію поширюють проросійськими джерелами. Вона з’явилась вже після деокупації Херсону. Так у повідомленні йдеться, що російська армія покинула ці території лише через певні домовленості про роботу аміакопроводу Тольятті-Одеса. 

Ця інформація не відповідає дійсності. 

Хоч питання розблокування постачання аміаку наразі, дійсно, є дискусійним, можливостей для відновлення постачання немає. В місті Тольятті відбувається завантаження аміаку виробництва ПАТ “Тольяттіазот” російського олігарха Дмітрія Мазепіна та АТ “Міндобрива” олігарха Аркадія Ротенберга. Обидва вони знаходяться під санкціями України, які передбачають повне припинення постачання. До того ж президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна може погодитись постачати аміак лише у випадку повернення Україні всіх полонених.

Варто звернути увагу на поширення дезінформації про те, що відступ з Харківщини був добровільним. Подібний наратив поширили також і про Херсон. Так російське військове керівництво повідомило про вивід військ з правого берега Дніпра на Херсонщині. Проте, українська сторона спростувала цю інформацію. Звільнення частини Херсонщини повністю є заслугою наших військових, про це також повідомив і президент.

Що стосується деокупації Харківщини на початку вересня – ситуація була аналогічною. Наші військові ціною власної мужності, наполегливості та навіть життя звільнили 545 населених пунктів станом на 27 вересня, повідомив Кирило Тимошенко. 

Видання “Українська правда” у своєму репортажі розповідає про те, що українські розвідники тривалий час займались підготовкою цієї операції. Лише потім інші підрозділи почали діяти. Вже в перших боях окупанти зазнали значних втрат через непідготовленість до оборони. Тому про жоден “жест доброї волі” не йдеться. Інформація надана пропагандистами не відповідає дійсності. Радіо Свобода у своєму фоторепортажі наводить докази тому, якою є ціна за звільнення Харківщини.

Фото Радіо Свобода “Українські нацгвардійці несуть останки українського побратима в місце, де його ідентифікують й згодом передадуть родині.”

Російські військові кореспонденти знайшли докази вживання ЗСУ наркотиків

Фейк. Російськими телеграм-каналами поширили фото обпаленого рюкзака з медикаментами. За словами пропагандистів, це фото української військової аптечки, на якому можна побачити препарат Тарен, що доводить факт вживання армією України наркотиків. Зазначається, що українським військовим цей препарат видають лише перед наступом, а в інший час придбати ці «наркотики» можна в одній з мереж харківських аптек за адресою вул. Гагаріна 137-139 та навпроти Релейного заводу. Чому саме харківських, пропагандисти не пояснюють.

Ця інформація не відповідає дійсності. 

Насамперед ми з’ясували, що тарен це препарат який застосовували при ураженні хімічною зброєю, а саме фосфорорганічними отруйними речовинами. Його виготовляли та застосовували лише в СРСР. Пізніше радянським союзом його було заборонено через наркотичний вплив. 

Зберігатись така речовина може у вигляді таблеток та без доступу до світла.

На фото ми не знайшли жодного препарату таблетованої форми. До того ж згідно з українським законодавством ця речовина є забороненою та в країні немає жодного зареєстрованого лікарського засобу з такою діючою речовиною.

Важливо також звернути увагу, що за вказаними фейкоробами адресами немає аптек.

Тому факт брехливості даної інформації є підтвердженим. Поширення такого наративу націлене на дискредитацію українських військових. Закликаємо вас не йти на поводу фейків та довіряти лише перевіреній інформації.

90% населення Козачої Лопані досі за “руський мир”

Маніпуляція. Таку інформацію поширюють пропагандистські канали у Телеграм. Так за їх словами селище супротивиться їх звільненню Збройними силами України. 

За докази фейкороби наводять інформацію з інтерв’ю нацгвардійця на позивний “Апач” для видання “Заборона”. Проте ця інформація є маніпулятивною та не відповідає дійсності.

Дійсно, боєць Апач сказав наступне: “Відсотків 80-90 тут досі підтримують “руський мир””. Але ця інформація є його власним оціночним судженням та не підкріплена жодними з реальних кількісних даних. Тому підтвердити правдивість цієї інформації ми не можемо.

Натомість нам вдалось знайти докази підтримки мешканцями наших захисників та територіальної цілісності України. Також ми знайшли сюжет на іноземному телеканалі NBC в якому описується радість місцевих жителів деокупації. На платформі United24 Media розповідають історію про місцевих мешканців та голів місцевого самоврядування, які попри окупацію організовували харчування для населення. 

Наразі в селищі знаходять сліди жорстокого поводження росіян з тими, хто підтримував Україну, серед знайдених доказів є навіть катівні. На сторінці руху Ukraїner розповідають про чоловіків, які ризикуючи своїм життям вивозили людей з окупації та здавали російські позиції.  

Наразі ми не можемо повністю заперечити факт присутності в цьому населеному пункті осіб, що займались колаборанством. Проте, згідно з презумпцією невинуватості, ці факти мають бути встановлено правоохоронними органами.

Наразі підстав вважати, що мешканці селища масово бажають бути під російським контролем немає. Козача Лопань як й інші деокуповані населені пункти наразі оговтується від російських злочинів та розповідає всьому світу про те, що довелось пережити.

У Вовчанську відкрили відділення Укрпошти для того, щоб військові могли надсилати награбоване у місцевих мешканців майно

Фейк. Про це пишуть в телеграм-каналі “Харькоv-Народный”. Так за повідомленнями пропагандистів, влада замість того, щоб відновити постачання електрики та газу відкриває відділення Укрпошти. А пов’язано це саме з тим, щоб військові української армії могли безперешкодно надіслати награбоване майно в інші регіони країни. Ця інформація немає нічого спільного з реальністю. 

Насамперед ми звертаємо вашу увагу, що наразі не зафіксовано жодного випадку масових крадіжок майна представниками ЗСУ та інших підрозділів української армії. Раніше пропагандисти вже поширювали такий наратив та публікували фото де українські військові нібито викрадають пральну машину. Ця інформація теж була спростована. Українські військові мають достатнє грошове забезпечення та не мають жодних мотивів вчиняти подібні речі.

Натомість факти крадіжки речей мирного населення окупантами були неодноразово підтверджені. Так BBC розповіли історію однієї українки, яка впізнала на світлині російського танку свої речі, зокрема й дитячу ковдру.

Дійсно, Укрпошта є однією з тих компаній, які прямують до деокупованих міст майже відразу після їх звільнення. Проте пов’язано це насамперед з логістикою та постачанням товарів першої необхідності. 25 жовтня у Вовчанськ прибуло мобільне відділення Укрпошти. Завдяки цьому мешканці громади змогли отримати пенсії за весь час війни. Після деокупації люди потребували коштів для забезпечення власних потреб. Також за підтримки Укрпошти є можливість отримати гуманітарну допомогу.

Окрім цього, відкриття відділення в громаді дозволяє мешканцям знову бути на зв’язку з іншими регіонами країни. Вони можуть надсилати власні речі для евакуації в інші населені пункти, чи отримати посилку з важливими речами від рідних з іншого міста. Чи навіть замовити теплий одяг в інтернет-магазині.

Дійсно, відновити діяльність Укрпошти на деокупованих територіях набагато легше, ніж відновити зруйновану окупантами енергетичну інфраструктуру. Олег Синєгубов повідомив про те, що наразі газопровід є повністю зруйнованим. Тому забезпечувати теплом громаду планують шляхом альтернативних джерел енергії: дров’яними котлами, обігрівачами, газовими балонами. Також людям пропонуватимуть евакуацію. А про часткове під’єднання Вовчанську до електрики повідомили ще 17 жовтня.

Тому варто ще раз підтвердити, що надана пропагандистами інформація є брехливою. Закликаємо вас довіряти лише перевіреній інформації та залишатись в безпеці.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.