Найактуальніші харківські фейки, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Псевдоголова окупаційної влади Харківщини Віталій Ганчев розповів про розстріли ЗСУ евакуаційних колон

Фейк. Проросійське медіа 8 жовтня поширило інформацію про те, що українська армія не дозволяє вʼїзд на окуповану територію. Як повідомляє окупант, українці фізично знищують тих, хто виїжджає до Росії. Звертаємо вашу увагу, дана інформація не відповідає дійсності.

З початку повномасштабного вторгнення росія не соромилась завдавати шкоди цивільним особам. Станом на 4 серпня від рук окупантів, за даними ООН, загинуло щонайменше 5327 осіб. А 1 жовтня росіяни в черговий раз обстріляли евакуаційну колону на Харківщині. Серед 20 загиблих у колоні було 10 дітей. 

Жодного факту цілеспрямованого перешкоджання вʼїзду до окупованої території чи виїзду з ТОТ до Росії не було зафіксовано. Тим паче не йдеться про обстріли цивільних колон з боку української армії. Подібну інформацію не повідомляють ніякі джерела, навіть міжнародні незалежні моніторингові місії. 

Мінреінтеграції повідомляє, що виїзд з ТОТ до Росії під час війни не злочин. Багато українців вимушені покидати зону бойових дій саме через Росію, щоб дістатись безпечного місця. Зокрема, про них розповідає Суспільне та Радіо Свобода. Ірина Верещук навпаки закликала мешканців, чиї домівки знаходяться в окупації як можна швидше виїхати усіма можливими способами, для того, щоб ворог не міг використати їх за живий щит. 

Добкіна планують зробити мером Купʼянську

Маніпуляція. 9 жовтня проросійські телеграм-канали поширили інформацію про те, що Михайло Добкін планує обійняти посаду голови Купʼянської міської громади. Як повідомляється в дописі, він вирішив здійснити “турне” Купʼянськом для того, щоб перевірити реакцію місцевих мешканців на його персону для подальшого просування на посаду мера, ймовірно за підтримки чинної влади. Проте, завадили його планам нібито не місцеві жителі, а бійці батальйону “Кракен”. Тому пану Михайлу варто боятись навіть не електроральних поглядів мешканців громади, а розправи з боку військових. 

Жодного підтвердження даній інформації не існує та поширюють її лише російські джерела.

Михайло Добкін – український політик, колишній член “Партії Регіонів” та “Опозиційної платформи”, депутат Верховної Ради 8 скликання, який раніше виражав проросійські погляди, наразі повідомляє про те, що йому довелось переосмислити своє бачення багатьох речей. Зокрема, політичні погляди.

Дійсно, 6 жовтня його донька поширила у своєму Інстаграм допис з фото Добкіна у військовій формі. Хоч колишній депутат Андрій Лозовий повідомляє, що потрапив Добкін в армію “не вчора”, підтвердження даній інформації нема.

Однак, ми звертаємо вашу увагу, що його відвідини Купʼянську жодним чином не впливають на обрання мера Купʼянську. Згідно з українським законодавством, посада міського голови є виборною та визначається шляхом таємного голосування мешканців громади, а в умовах воєнного стану забороняється проведення виборів, зокрема й до органів місцевого самоврядування. 

Тому наразі про жодну передвиборчу кампанію не йдеться. Тим паче про призначення чи просування Добкіна на дану посаду у звʼязку з відсутністю в місті чинного мера. Хоча питання того, чи бажають місцеві мешканці бачити Михайла Марковича своїм очільником теж залишається під великим сумнівом.

В Харкові по радіо повідомили, що всю інфраструктуру зруйновано та закликали переходити на сторону росіян

Фейк. В мережі зʼявились відеозаписи ефіру однієї з радіостанцій в Харкові від 11 жовтня. В повідомлені йшлось про те, що всі заплановані цілі критичної інфраструктури уражено. В регіоні проводиться “спеціальна військова операція”, тому мешканцям варто покинути територію бойових дій та не стидатись звертатись за допомогою до армії Росії. 

Раніше Держспецзвʼязку вже повідомляли про випадки коли росіяни переривали ефір українських станцій своєю пропагандою. Ймовірно поширення цього повідомлення повʼязане з ракетними обстрілами 10-12 жовтня. Тому, звертаємо вашу увагу, ця інформація також не відповідає дійсності. 10 жовтня з 84 ракет було 43 збито, а 11 жовтня з 28 – збито 20. По всій країні досить швидко відбуваються відновлювані роботи, про повну руйнацію та капітуляцію жодним чином не йдеться. Влада Харкова повідомляє про те, що місто продовжує жити та давати відсіч агресору. Про сухопутну загрозу для Харкова теж не йдеться.

Закликаємо вас не піддаватись паніці та довіряти лише перевіреній інформації. Саме це допоможе звести всі зусилля інформаційної війни ворога нанівець.

Росія дала максимум турботи українським дітям, а Україна звинувачує її в звірствах

Фейк. 11 жовтня Україні вдалось повернути додому 37 депортованих окупантами дітей з Харківщини. Наприкінці серпня їх примусово вивезли до Росії, не дивлячись на те, що у дітей є батьки. 

В пропагандистських пабліках же повідомляється, що насправді Росія просто забрала дітей на відпочинок в дитячий табір. Але зараз вони не можуть не повернути їх батькам, навіть на фоні “теракту” на Кримському мосту. Також росіяни кажуть, що діти не хотіли їхати до України через те, що там війна та їх будинки зруйновано. 

В серії дописів неодноразово акцентується увага на тому, що “діти поїхали в невідомість”, “не хотіли йти до своїх батьків”, “вони мусять повернутись до України, бо там їх рідні в “заручниках” у чинної влади”. Та на тому, що до дітей ставились як до рідних, але Україна все одно звинувачує Росію в цій ситуації.

Звертаємо вашу увагу, що 24 лютого саме Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну та зруйнувала мирне життя цих дітей та їх сімей. Тому дана інформація є черговою спробою Росії виправдати свої військові злочини, яким є примусова депортація дітей. 

Наразі всі діти знаходяться у безпеці разом зі своїми батьками. А окупантів обовʼязково чекає відповідальність за всі їх діяння.