Найактуальніші харківські фейки початку квітня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Відео про тотальну мобілізацію інвалідів у Харкові

Фейк. В одному з пропагандистських Telegram-каналів поширили відео, де невідомий чоловік розповідає: за його спиною працівники центру комплектування намагаються «мобілізувати» людину з інвалідністю, що просить милостиню біля храму.

Ми перевірили цю новину й з’ясували: немає підстав їй довіряти.

За словами чоловіка, військовий у нього за спиною хоче мобілізувати людину на милицях. Проте, на самому відео ми не бачимо осіб, що підходять під цей опис. Ніхто з людей у кадрі не має милиць.

Натомість позаду чоловіка видно людину, кольори одягу якої є подібними до хакі, проте сам верхній одяг не має піксельного принту, який є у військовій формі.

Отож, немає підстав вважати, що чоловік на відео говорить правду. Варто звернути увагу: наратив про незаконну мобілізацію на Харківщині є одним з найбільш поширених та актуальних серед фейкоробів РФ. Раніше ми уже спростовували подібні повідомлення.

Згідно зі статтею №23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» військовозобов’язані, що визнані особами з інвалідністю, не підлягають мобілізації.

Утиски православних в Курилівці Куп’янського району

Фейк. Telegram-канал «Купянск наш» опублікував новину: влада нібито утискає права православних вірян на території громади.

В дописі йдеться про те, що в громаді навмисно забороняють відвідувати кладовища під час поминальних днів, аби змусити людей відмовитись від віри.

Насправді це — частина релігійної пропаганди та один з найбільш популярних наративів серед фейкоробів. Ми вже спростовували подібні фейки.

Курилівка знаходиться за 15 кілометрів від окупованої російськими військами території — тут є високою загроза наявності нових нерозірваних боєприпасів. Саме тому жителям громади не радять відвідувати кладовища.

Ще однією з вигаданих причин, чому в Харківській області заборонено відвідувати кладовища, є нібито велика кількість втрат української армії, яку намагаються приховати. 

Як доказ надають відео, де бачимо кладовище із захороненнями українських військових та великою кількістю прапорів на могилах.

Це — маніпуляція, що не підтверджує ані кількість втрат, ані факт утисків православних у регіоні.

Дійсно, в Харківській області заборонили відвідувати деякі кладовища у зв’язку з мінною небезпекою. Повний перелік кладовищ регіону опублікували на сторінці Харківської ОВА. Заборона стосується не всіх місць пам’яті, а лише деяких в окремих громадах та декількох цвинтарів у самому місті.

Варто зауважити: на мапі вище відмічено не ті територію, де відвідувати цвинтарі заборонено, а громади, окремі кладовища яких потрапили до списку. Всі вони або були окуповані росіянами, або активно обстрілювались чи знаходились близько до зони бойових дій.

Мешканцям Красноградщини погрожують вимкнути воду за несплату

Маніпуляція. Фейкороби повідомили про чергові «звірства» української влади на прикладі комунальних платежів.

Повідомляють, нібито влада натякає мешканцям: у разі несплати відключать воду. Фейкороби вказують: подібні вимоги не є нормальними у тяжких умовах.

Насправді це — маніпуляція та частина російської пропаганди. Раніше Ґвара вже спростовувала подібну брехню про вимоги сплатити комунальні платежі.

Ми знайшли оригінальне повідомлення, на яке посилаються фейкороби.

У дописі немає погроз припинити постачання води мешканцям громади. 

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 р. № 206 відключати від комунальних послуг під час воєнного стану заборонено.

Поширюючи цю «новину», фейкороби намагаються дискредитувати українську владу.

Пропагандистська лекція у Циркунах

Фейк. У Telegram-каналі «Направленец по Украине» повідомили про те, що 9 квітня у циркунівській церкві відбудеться пропагандистський захід, на який змушують приходити мешканців. За доказ правдивості надають програму заходу.

Ми перевірили повідомлення й з’ясували, що немає підстав йому довіряти. В офіційних джерелах чи локальних новинних каналах подібних оголошень про лекцію немає.

Натомість у наведеній програмі можна помітити велику кількість помилок.

Крім того, ми знайшли церкву, про яку пишуть фейкороби. Ще до війни парафія вела соціальні мережі українською.

Це підтверджує, що повідомлення каналу є брехнею. Закликаємо вас перевіряти інформацію та довіряти лише офіційним джерелам.

Підробіток для працівників харківських моргів

Фейк. Пропагандистський Telegram-канал «Украина.ру» повідомив, що у харківських моргах скінчились місця для зберігання тіл померлих. Тому керівництво закладів нібито пропонує працівникам взяти тіло на «перетримку».

Повідомляють, нібито за такий підробіток працівники можуть отримати три тисячі гривень. Також наголошують на важливості дотримання температурного режиму.

Ця «новина» є вигадкою.

Насамперед, ми звернулися до законодавства. Згідно із додатком 2 до «Правил проведення судово-медичної експертизи» тіла померлих мають зберігатись при температурі від 0 до +2°C. Забезпечення такого режиму в домашніх умовах є вкрай малоймовірним. У випадку недотримання необхідної температури розпочинається процес гниття, під час якого відбувається виділення речовин, шкідливих для людини.

Також в документі вказано, що видача трупів з моргу може відбуватись лише за наявності свідоцтва про смерть в уповноважених на захоронення осіб чи родичів.

Згідно із Законом України «Про поховання та похоронну справу» переміщення померлого в непризначені для цього місця є наругою над тілом, що карається законом.

Отож, така процедура є незаконною.

Також звертаємо увагу на помилки в самому тексті оголошення. Українською правильно писати «великим навантаженням», а не «сильним нагрузом». У державній мові слово «нагрузка» не вживають — це русизм.

Ймовірно, повідомлення створили в рамках поширення наративу про «катастрофічні втрати української армії».

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції й пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!