Фейк. В Україні шукали «провокаторів» для написання негативних коментарів під інтерв’ю Такера Карлсона з Путіним

Владислав Герасименко - 26 Лютого 2024 | 12:13

Пропагандистський Telegram-канал поширив інформацію, що в Україні шукали «коментаторів-провокаторів», які за грошову винагороду мали писати негативні коментарі під інтерв’ю американського журналіста Такера Карлсона з президентом РФ Володимиром Путіним. Що було насправді — досліджували наші фактчекери.

Що сталося?

8 лютого 2024 пропагандистський Telegram-канал «Царьград ТВ» повідомив інформацію, що Україна шукала «провокаторів», що писали б негативні коментарі під інтерв’ю американського журналіста Такера Карлсона з російським президентом Володимиром Путіним.

«Україну настільки роздратував ажіотаж у всьому світі від майбутнього показу інтерв’ю російського президента, що там терміново почали шукати коментаторів-провокаторів. За 30 тисяч гривень вони мають писати негативні коментарі. Про оголошення на сервісах пошуку роботи нам повідомили читачі», йдеться у дописі.

За докази, що підтверджують дану інформацію, надаються скриншоти з 3-х українських сайтів з пошуку роботи: Rabota.ua, Work.ua та Jooble. На цих скриншотах зображені вакансії, в яких вказані відповідні вимоги – «Написання негативних коментарів під інтерв’ю Карлсона та Путіна».

Цю новину також поширили інші пропагандистські Telegram-канали, серед яких найбільше переглядів отримали публікації «Дядя Слава», «Украина.ру», «Такер Карлсон», «Осташко! Важное», «Шейх Тамир» та «ЗАПОРОЖСКИЙ ВЕСТНИК».

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Аналіз

«Recruiting Group»

Ми розпочали аналіз з сайту Jooble, де була розміщена вакансія копірайтера у «Recruiting Group» з наступними ключовими даними:

  • Заробітна плата: 30-38 тисяч гривень;
  • Роботодавець: Recruiting Group;
  • Місто: Одеса;
  • Віддалена робота.

Скориставшись фільтром для пошуку потрібної нам вакансії ми виявили, що вакансія зі скриншоту дійсно існує, проте в її описі нічого не сказано про «проєктну роботу за Карлсоном-Путіним». Насправді виділеного жирним шрифтом першого абзацу, в якому згадуються Карлсон та Путін немає, натомість опис вакансії починається з таких речень:

«Вітаємо! Якщо Ви шукаєте можливість працювати віддалено, то ми маємо для вас чудову пропозицію! Ми шукаємо у свою команду активних та цілеспрямованих співробітників, які готові завжди прагнути до нових висот і заробляти швидко».

Також хочемо звернути увагу на давність публікації вакансії. Адже станом на 15 лютого вона становила «понад 2 місяці». Тобто за декілька місяців до того, як Такер Карлсон анонсував інтерв’ю з Путіним.

Ми безпосередньо зв’язалися з «Recruiting Group», й отримали спростування. Представник організації розказав, що використання людей для написання гнівливих коментарів суперечить внутрішній політиці компанії

«Новий медіа простір»

Інша вакансія зі скриншотів була розміщена на сайті Work.ua. Там шукали «співробітник на технічну підтримку» у компанію «Новий медіа простір».

Критеріями пошуку виступили дані зі скриншоту:

  • Заробітна плата: 30 тисяч гривень («+ додаткова мотивація + моб. зв’язок»);
  • Роботодавець: Новий медіа простір;
  • Місто: Чернівці;
  • Контакт: Софія;
  • Освіта: Вище за середню;
  • Повна зайнятість.

На сторінці роботодавця ми не знайшли вакансії з зазначеною назвою, проте була вакансія, яка називається «Менеджер з продажу» – і вона повністю відповідає вищепереліченим умовам зі скриншоту. Але головна відмінність полягає в тому, що в другому абзаці опису вакансії відсутні згадування про Карлсона, Путіна чи «негативні коментарі». Замість цього, в справжній вакансії написано наступне:

«Чисельність штату — понад 160 людей. Кількість клієнтів, що працюють на постійній основі — понад 8000»

Ми також зателефонували за номером зазначеним в оголошенні та отримали спростування від представниці компанії. Так, рекрутерка Софія зазначила, що компанії відомо про цю дезінформацію й «Новий медіа простір» готує реакцію на цей «вкид» від росіян.

«ТЕЛЕМАРКЕТИНГ 24»

І нарешті третій скриншот з пропагандистського допису це скриншот з сайту Rabota.ua, де шукають «Медіастратега» у компанію «ТЕЛЕМАРКЕТИНГ 24». Намагаючись знайти цю вакансію за пошуковим запитом на сайті, ми отримали відповідь, що таких вакансій не існує.

Втім, у компанії «ТЕЛЕМАРКЕТИНГ 24» на сайті розміщені дві актуальні вакансії: «Системний адміністратор» та «Оператор call-центру».

У вакансії «System Adminstrator» сума заробітної плати збігається з сумою вказаною на скриншоті у пропагандистському пабліку. Тому відкривши її, ми запевнились, що це саме та вакансія. Проте, в описі вакансії немає жодної згадки про інтерв’ю Карлсона та Путіна.

Також у вакансії «Телемаркетингу 24» зазначено, що дистанційна робота неможлива, тим часом як фейкороби зазначають:

«…можлива дистанційна робота».

Отже, російські фейкороби зробили скриншоти з сайтів пошуку роботи реально існуючих вакансій та відредагували їх з метою привернення уваги до кремлівського диктатора та чергової спроби дискредитації України.

Висновок: фейк

Над матеріалом працювали: Владислав Герасименко, Назар Гламазда

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.