Безбожність українців — один з найпоширеніших наративів російської пропаганди. Днями у мережі фейкороби стали активно просувати допис з нібито підтвердженнями «занепаду» релігії в Україні, в якому зібрані декілька відомих та менш відомих фейків. Розповідаємо про них у нашому дайджесті.

У мережі поширили дописи, в яких детально описують, чому «виганяти» УПЦ з Києво-Печерської Лаври заборонено, а автокефалія української церкви — це розкольництво.

Що сталося?

Для формування більшої довіри фейкороби до текстових постів додають фото- та відеодокази.

У ряді цих публікацій апелюють багатьма фактами, зокрема інформацією про нашестя ворон під час виступу Порошенка, почорніння хрестів на Трапезному храмі, життєписом ієрея й навіть новинами про дозвілля боксера Олександра Усика.

Ми детально перевірили кожен факт й з’ясували, чому не варто довіряти цій новині.

Аналіз

Аналіз почнемо з маніпуляції у першому абзаці допису.

Маніпуляція. Церковний розкол 2018 року

За повідомленням каналу Dobrodel Z, у 2018 році в Україні стався церковний розкол.

Насправді повідомлення є маніпуляцією. 

15 грудня дійсно була створена Православна церква України під час Об’єднавчого собору.

Проте, пропагандисти викривили новину, застосувавши термін «розкол». Розколом або схизмою називають відокремлення частини церкви або її поділ саме через канонічні розбіжності. Але автокефалія — це адміністративний статус церкви в рамках одного вірування. 

До маніпуляції фактами пропагандисти вдаються, щоб дискредитувати факт отримання Україною права на створення автокефальної церкви.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Фейк. Нашестя ворон після Об’єднавчого собору

Наступний доказ «безбожності українців» — нашестя ворон після промови Петра Порошенка.

Псевдодоказом слів фейкоробів стало відео зі зграєю птахів.

Нам вдалося ідентифікувати місце, яке, ймовірно, є місцем подій на відео.

Це вулиця Лаврська у Києві.

Проте, жодних містичних знаків на цьому відео немає. Насамперед зауважимо, що його було завантажено 19 грудня 2018 року, проте невідомо, коли воно було записане.

У червні того ж року, за свідченнями орнітологів, у місті збільшилася кількість ворон.

Фактчекери Myth Detector розповідають, що таке явище масового перельоту птахів називають мурмурацією: птахи мігрують в пошуках їжі або для захисту від хижаків.

Фейк. На Трапезному храмі почорніли хрести 12 березня

Фейк про почорнілі хрести через богослужіння ПЦУ ширився тривалий час мережею. Про це повідомляє видання СПЖ.

Заступник генерального директора з наукової роботи Національного заповідника Києво-Печерська Лавра Костянтин Крайній розповів журналістам ТСН, що хрести на Трапезному храмі тривалий час не реставрували, саме тому вони потемніли ще близько 20 років тому. 

Інформацію про потемніння хрестів через богослужіння ПЦУ спростував також митрополит Євстратій Зоря.

На фото, зроблених 7 січня, видно, що хрести на трапезному храмі мали той самий вигляд, що і в березні. Якщо пошукати в мережі, то можна побачити багато таких фото — якраз з тих часів, коли в Трапезному хазяйнував Павло та Московський патріархат. Тобто вони полишили храм вже з потемнілими хрестами.

Жодних доказів появи крапель миро (ароматична олія, що використовується для помазання тіла людини — ред.) на могилі митрополита Володимира немає.

Немає доказів. Пророцтво ієрея Миколи Трубіна

У дописі фейкороби зазначили: існує пророцтво, згідно з яким, якщо на території України буде автокефалія та католицтво, то станеться прорив дамби у Києві. Що дивно, пророцтво має детальний опис всіх нюансів та дрібниць.

Ми знайшли уривок з книги, про який йдеться у дописі. 

З’ясувалося, що ця книга — збірник біографії священника, що доповнена спогадами вірян та знайомих Миколи Трубіна.

Усі спогади підписані іменами людей та містами, в яких вони живуть.

Проте уривок, що стосується передбачення, має іншу форму згадки. У цьому спогаді посилаються на анонімне джерело, факт існування якого ми не можемо підтвердити.

Книга була випущена у 2016 році. Саме того року колишній президент України Петро Порошенко вперше публічно оголосив про прагнення створити українську автокефальну церкву.

Тому наразі ми не можемо підтвердити достовірність інформації, вказаної у передбаченні. Ймовірно, публікація з посиланням на невідоме джерело є прагненням налякати українців через оголошення президентом курсу на автокефалію.

Фейк. Знак від монаха та Олександр Усик

Наступна теза теж стосується 2018 року, коли у мережі з’явилася новина про Олександра Усика, якого бачили у Києво-Печерській лаврі. У пості пропагандисти написали історію невідомих людей, які розповідають про передбачення ченця.

«Коли він до них повернувся, то сказав: “Ось вам знак: щойно останній чернець піде з лаври (йдеться про передачу лаври новоствореної ПЦУ під керівництвом Варфоломія) — через 3-3.5 місяці прорве дамбу Київського моря”».

Після згадки пророцтва від Миколи Трубіна фейкороби додали історію невідомого автора, який розповів, як зустрів 31 грудня 2018 року у Києво-Печерській Лаврі боксера Олександра Усика, а потім монаха, що розповів про зловіщий знак.

Оригінальної згадки цього тексту ми не знайшли. Відшукали лише відео з Youtube-каналу «Бог есть», яке опублікували 1 січня 2019 року.

У майже 11-хвилинному ролику розповідають про вже згадане пророцтво Трубіна та слова людей з Києва після зустрічі з Усиком.

Ми вирішили з’ясувати, чи дійсно Олександр Усик 31 грудня 2018 року відвідував Києво-Печерську Лавру. Як виявилося, того року новорічні свята боксер з родиною провів на курорті в Лапландії, про що свідчить відео на його сторінці.

Ймовірно, монарха з передбаченням теж ніколи не існувало.

Маніпуляція. Заборона відвідувати мощі святих

Наступна маніпуляція — закриття владою України доступу до печер.

Першоджерелом цієї брехні є УПЦ. Відповідне відео поширили на їхній сторінці у Telegram.

З’ясувалось, що доступ до печер закритий тимчасово в рамках проведення перевірки за дотриманням правил експлуатації заповідника Києво-Печерська Лавра.

Фактчекери видання StopFake звернулись до Міністерства культури України, де їм повідомили, що після 15 травня перевірка буде завершена — і Лавра знову стане доступною для відвідувачів.

Маніпуляція. Куренівська трагедія через закриття Лаври

Куренівська трагедія — це справжній історичний факт. Внаслідок техногенної катастрофи вода з піском та глиною з Бабиного Яру накрила Куренівку. За даними Інституту національної пам’яті, на населений пункт скотилась 14-метрова стіна рідкої пульпи, що змітала все на своєму шляху.

Насправді ця катастрофа є наслідком не «Божої кари», а недбалості радянської влади та спроб приховати власні злочини. 

У 1950 році радянська влада розв’язала проблему потреби утилізації відходів цегельної промисловості шляхом замиву рідкою пульпою Бабиного Яру. Таке рішення було економічно вигідним для СРСР, а також допомогло б навіки покрити трагедію, що там сталась, глиною та піском. Під час реалізації цього проєкту не було дотримано основних технічних вимог. Так, наприклад, за умовами проєкту, постачання пульпи до Бабиного Яру мало відбуватись лише 8 місяців на рік, для того щоб не перевантажувати дренажну систему. Насправді ж воду виливали щомісяця.

Ще у лютому 1957 року начальник спецінспекції Подільського району Глущенко попередив начальника Київського відділення «Союзгідромеханізації» Цепенюка та директора Петровських цегелень Брацила, що через порушення правил експлуатації відведення пульпи дамби Бабиного Яру знаходяться в аварійному стані.

13 березня 1961 року дамба остаточно не витримала — й вода вперемішку з глиною та піском обвалилась на Куренівку. Радянська влада визнала, що під час катастрофи загинули 145 осіб. Проте, за непідтвердженими даними, кількість загиблих може сягати двох тисяч осіб.

Місце аварії у верхів’ях Бабиного Яру. Фото: Галузевий державний архів СБУ

За три дні до трагедії Микита Хрущов дійсно закрив Лавру в рамках своєї антирелігійної кампанії. Проте Куренівська трагедія сталася через проєкт, який почали реалізовувати за 11 років до дня катастрофи.

Інформація про причетність закриття Лаври до катастрофи є маніпуляцією, що націлена залякати населення.

Висновок

Новина містить велику кількість фактів, проте всі вони є вигаданими або маніпулятивними. Саме за допомогою таких публікацій пропагандисти створюють цілісне уявлення про те, що наразі дії української влади стосовно УПЦ можуть накликати біду. Таким чином, фейкороби спекулюють однією з найбільш суспільно важливих тем — вірою. 

Втім такі публікації пропагандисти поширюють з метою ввести населення в оману. Закликаємо вас довіряти лише перевіреній інформації та не попадати на гачок маніпуляторів.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!