Новий наратив російської пропаганди — просування ідеї «безбожності» українців. Нещодавно фейкороби повідомили про божий знак — потемніння хрестів на Трапезному Храмі Києво-Печерської Лаври саме в той час, коли там проводили богослужіння ПЦУ. Проте з’ясувалось, що це наслідки відсутності реставрації: хрести потемніли ще декілька років тому. Цього разу маємо інформацію про продаж поляками викрадених ікон та хрестів з Бахмута, Соледара та Часового Яру. Що не так з цією новиною, розповідаємо в нашому аналізі.

Що сталось? 

На російському порталі «Дзен» ми знайшли допис користувача Юрій Кот, який на ресурсі має майже 100 тисяч читачів. У статті йдеться про те, чому варто вважати русофобів та прихильників сатани одними й тими ж людьми.

Скриншот допису «Дзен»

Також в дописі не оминули й розповіді про традиційні російські цінності.

Скриншот допису «Дзен»

Варто зауважити, що на цьому фото зображено не російського військового, а сирійського солдата, чиє фото було опубліковане ще у 2017 році.

Скриншот зі статті ресурсу «Orthodox Christianity»

«Солдат сирійської армії перед боєм молиться перед Пресвятою Богородицею», — йдеться у підписі до зображення.

Проте навіть не це є головною брехнею публікації.

Для доказу «безбожності» українців Юрій Кот надає скриншот, що нібито підтверджує факт продажу на сторінках даркнету церковних атрибутів, вкрадених з церков Бахмута, Соледара та Часового Яру.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Скриншот допису «Дзен»

Саме це зображення набуло великого поширення. Його розмістили пропагандистські ресурси в Telegram, Twitter, опублікували на декількох сайтах.

Колаж Gwara Media

Такий скриншот надійшов навіть до нашого бота «Перевірка».

Скриншот запиту з бота «Перевірка»

Ми детально перевірили новину й з’ясували, що це фейк.

Аналіз

Для того, щоб перевірити новину, насамперед ми проаналізували інформацію про сайт, з якого, ймовірно, був зроблений скриншот.

Фейкороби повідомляють, що це торгова мережа в даркнеті THIEF world.

Раніше фейкороби вже поширювали новину про цей сайт. Влітку 2022 року вони стверджували, що за допомогою цього ресурсу українці продають отриману від партнерів зброю.

Тоді журналісти BBC спростували цю новину та зауважили, що сам ресурс може бути фальшивим. 

Компанія KELA, яка спеціалізується на аналізі загроз кіберзлочинності, провела дослідження й з’ясувала, що торгова активність на сайті низька. Також вони зауважили, що ресурс не має популярності серед користувачів. Тоді ж один з фактчекерів проєкту StopFake повідомив виданню BBC, що фальшивий майданчик можуть в майбутньому використати для створення фейків з метою дискредитації України перед іноземними партнерами.

Та повернімося до самої публікації: в ній йдеться, що ікони в оголошенні автентичні, датуються XVIII-XIX ст. і були вивезені з прифронтових міст Донецької області України до Варшави.

Проте нам вдалося з’ясувати, що всі атрибути, які, за словами фейкоробів, було викрадено, насправді розміщені на російському ресурсі з проведення онлайн-аукціонів «Мешок».

Так, хрест з першого зображення насправді на аукціоні розмістив продавець з Санкт-Петербурга. Максимальна ціна лота — 6 тисяч рублів, а не півтори тисячі доларів, як вказано у фальшивому оголошенні.

Другий знайдений нами лот, про викрадення якого повідомили фейкороби, також продають у російському місті Тюмень.

Це ікона Пресвятої Богородиці. Варто звернути увагу на нахил, під яким сфотографовано ікону. Це підтверджує, що для фальшивого оголошення фекороби використали саме зображення з сайту онлайн-аукціонів.

Наступну ікону з оголошення в даркнеті ми також знайшли на ресурсі «Мешок».

Цей експонат є значно дорожчим за інші. Його вартість сягає чверті мільйона рублів. За російським офіційним курсом це більше ніж 3 тисячі доларів. Проте вартість картини за реальним курсом невідома.

Три попередні лоти хоч й продаються на території Росії, їх походження нам не відоме. Як саме продавці отримали цей товар, достеменно невідомо.

Проте виробника наступного товару нам вдалось знайти.

Кадило з латуні можна придбати за 6 тисяч рублів на сторінці аукціону або за 3075₽ у виробника, чий фірмовий знак ми знайшли на виробі.

Ці факти підтверджують, що новина про продаж викрадених речей з Донецької області — брехня.

Варто також зауважити, що, окрім фейкового оголошення, причетність «безбожності» українців, на думку пропагандистів, має підтвердити ще одне фото з допису Юрія Кота.

Ми не знайшли інформації про те, що плани ПЦУ поховати мощі святих у Лаврі, реальні. Окремо варто звернути увагу на словосполучення «мощі російських святих»: воно не є коректним для застосування в релігійному контексті.

Крім того, на цьому зображенні ми знайшли ознаки фоторедагування.

Висновок

Російська пропаганда останнім часом намагається просувати тему «безбожності» та «нерелігійності» українців. Ймовірно, це пов’язано з роботою українських спецслужб над викриттям російської агентурної мережі серед церков московського патріархату.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції й пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!