Фейк. МВС України дозволило застосовувати зброю проти мітингувальників

Владислав Герасименко - 23 Січня 2024 | 08:55

Ми вже мали справу зі спростуванням фейкових документів, які поширювала російська пропаганда для дискредитації ЗСУ. Цього разу, в одному з пропагандистських Telegram-каналів з’явилася інформація про те, що Міністерство внутрішніх справ (МВС) України нібито видали наказ, що дозволяє співробітникам Національної поліції використовувати засоби самооборони проти протестувальників, в разі прояву ними агресії. Але чи дійсно був такий наказ — перевіряли наші фактчекери.

Що сталося?

21 січня 2024 пропагандистський Telegram-канал «РИТА ЭБЗЕЕВА» опублікував світлину, на якій зображено роздрукований на папері нібито наказ від МВС України «Про організацію безпеки життя та здоров’я співробітників Національної поліції в умовах соціальної напруженості». У тексті наказу зазначається:

«У зв’язку з частими акціями протесту і підвищеною активністю громадян

НАКАЗУЮ:

1. Усіх співробітників Нацполіції озброїти засобами самооборони (травматичною зброєю, кийками, балонами зі сльозогінним газом);

2. Дозволити застосування всіх вищезазначених засобів самооборони в разі загрози життю співробітника нацполіції;

3. Дозволити застосування засобів самооборони проти протестувальників у разі опору та прояву агресії».

Автори публікації коментують наказ наступним чином:

«Тепер офіційно: мітинги матерів загиблих українських солдатів можна розганяти за допомогою зброї. У хід підуть також сльозогінний газ та гумові кулі. Такий наказ підписано українським МВС».

Цю новину також поширили інші пропагандистські Telegram-канал, серед яких найбільше переглядів зібрали публікації «Шейх Тамир», «Nina VATT» та «Медведь».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

У тексті документа вказано, що його видано під номером 32 від 16.01.2024. Тож, ми знайшли на офіційному порталі МВС України наказ з зазначеними номером та датою. Проте, у цьому наказі йдеться «Про розширення провадження виду господарської діяльності».

Метою цього наказу, що прописано у відповідному пункті, є розширення «провадження виду господарської діяльності з торгівлі вогнепальною зброєю невійськового призначення <…> що провадиться товариством з обмеженою відповідальністю «АРСЕНАЛ АРМС»…>».

В тексті наказу немає жодної згадки про «акції протесту», чи «протестувальників». Також ми звернули увагу, що справжній наказ був підписаний заступником міністра Олексієм Сергєєвим, а не міністром Клименком, як у пропагандистів.

Поширюваний пропагандистами наказ спростували і в «Центрі протидії дезінформації» – робочому органі РНБО України. Так, вони звернулися із відповідним запитом до МВС, представниця якого — речниця Мар’яна Рева — підтвердила, що наказ про застосування зброї для розгону мітингів є фейком, зазначивши, що «всі правила та підстави застосування спецзасобів чітко прописані у Законі «Про Національну поліцію» ст. 45 «Застосування спеціальних засобів».

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.