Фейк. «Досить фінансувати Україну»: на концерті музиканта Moby закликали відмовитися від підтримки України

Владислав Герасименко - 20 Січня 2024 | 13:30

Нам вже доводилося спростовувати фейки російської пропаганди, в яких завдяки відеомонтажу, фейкороби накладали підроблені анімації на цифрові білборди, що знаходилися в різних американських містах. Так, пропагандисти намагалися дискредитувати Україну, просуваючи наратив про «втомленість Заходу від України». Цього разу ми побачили в популярному пропагандистському Telegram-каналі допис про те, що під час концерту музиканта Moby на великому цифровому екрані з’явився напис англійською мовою: «Припиніть фінансувати Україну» (англ. Stop funding Ukraine). Але, що було там насправді — читайте в матеріалі.

Що сталося?

8 січня пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» повідомив, що на концерті відомого музиканта Moby, під час виступу одного з виконавців на великому екрані транслювався напис: «Stop Funding Ukraine» (укр. «Досить фінансувати Україну»). За докази, пропагандисти надають відео, що нібито було зафільмоване одним з глядачів під час виступу. Також пропагандисти надали скриншоти тексту нібито вибачень Moby, що були оприлюднені в Instagram сторіз виконавця.

«Мої найглибші вибачення перед тими, хто відвідав концерт в Лас-Вегасі 3 січня. Я та моя команда, вважаємо поведінку одного з виконавців, який брав участь в розігріві, неадекватною. Я та моя команда вважаємо, що музичний концерт не має бути сценою для політичних заяв. Я завжди сповідую принцип взаємної довіри у своїй роботі. Я ніколи не перевіряю свої робочі матеріали, з урахуванням тих, на які я покладаюся для розігріву свого шоу. Причина такої ситуації — моя довіра. Однак я продовжую довіряти людям. Щиро ваш, Moby», — йдеться в Instagram.

Також цю новину поширили й інші пропагандистські Telegram-канали, серед яких найбільше переглядів набрали публікації «НЕБОЖЕНА», «Дядя Слава», «ПУТИН в Telegram» та «Выпускайте Кракена!».

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Аналіз

Скориставшись зворотним пошуком зображення, нам вдалося знайти оригінал, що опублікував у своєму TikTok музикант Кармін Конте на сценічне ім’я Mrak. В описі до відео зазначається, що концерт відбувся у 2023 році в Сантьяго (Чилі), а не в Лас-Вегасі (США), як стверджують пропагандисти. На оригінальному відео на цифровому екрані не з’являється ніяких написів про Україну, та взагалі жодних слів.

Також ми вирішили знайти актуальну інформацію про концертну програму Moby. Так, ми натрапили на британський сервіс з пошуку концертів Songkick і виявили, що останній концерт Moby відбувся в жовтні минулого року в Лос-Анджелесі (США), що суперечить тій інформації, яку повідомляють пропагандисти.

Отже, 3 січня 2024 у Moby не було концертів в Лас-Вегасі. Тож, відповідно і не було закликів припинити підтримку Україну, а відео, яке поширили пропагандисти — є змонтованим фейком, мета якого полягає в просуванні російського наративу «Україна Заходу не потрібна».

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.