Найактуальніші харківські фейки березня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.
Зеленський імітував поїздку на Бахмутський напрямок
Фейк. 23 березня в мережі поширили фейк, що президент Зеленський не відвідував Донецьку область. Він нібито приїхав лише до Харкова — й імітував цю поїздку за перебування на Бахмутському напрямку.
Того ж дня в ефірі пропагандистського шоу Скабєєвої ватажок російських бойовиків «Ахмат» зазначив, що Володимир Зеленський не міг потрапити в Бахмут, а його відео з нагородження бійців — мультиплікаційний ролик.
Новину про це в Telegram-каналі пропагандистки переглянули понад 100 тисяч читачів.
Насправді новина про те, що Зеленський не був у Донецькій області, а намагався видати за неї поїздку до Харкова — брехня.
Російські пропагандисти наголосили: Зеленського не було в Бахмуті. Проте офіційні українські джерела не повідомляли, що президент відвідав саме місто.
На сторінці Офісу Президента вказано, що це була робоча поїздка в Донецьку область, де Зеленський відвідав позиції військових на Бахмутському напрямку. Проте про місто Бахмут не повідомляли.
На сторінці Зеленського в Telegram розміщено відео з робочої поїздки на Донеччину. Хоч військові об’єкти ідентифікувати неможливо, цивільні місця, де побував президент, нам вдалось знайти.
Так, на одному з поширених записів президент та його команда завітали на АЗС мережі «ОККО». Ми з’ясували, що автозаправна станція знаходиться у місті Костянтинівка Донецької області.
Те, що це саме та АЗС, підтверджують елементи з відео — ми порівняли їх з фото станції в Google. Розташування меблів на зображеннях таке ж, як і на скриншотах з ролику. Також ідентичними є розміщення приладів освітлення та каси.
Це підтверджує факт, що Зеленський був у Костянтинівці на Донеччині, населеному пункті, що розташоване у 15 кілометрах від окупованої росіянами території.
Того ж дня президент відвідав й Харківщину. Місто Харків отримало почесну відзнаку «Місто-герой України». Про це також не забули згадати фейкороби.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Стягнення боргів за комунальні послуги у Дворічній через суд
Фейк. В мережі поширили новину про те, що у прифронтовому селищі Дворічна харківський постачальник комунальних послуг погрожує мешканцям судовим стягненням боргів.
Так, повідомляється, що ТОВ «Харківгаз Збут» надсилає користувачам у Дворічній «погрози» передати справу до суду.
Ми перевірили цю новину та з’ясували, що наразі немає жодних доказів її правдивості.
Насамперед ми проаналізували скриншот, наданий у запиті. На ньому немає жодних ознак, за якими можна ідентифікувати дату чи пошту відправника повідомлення. Також немає підтвердження, що цей лист отримали саме мешканці Дворічної.
Зауважимо, що сама інформація щодо передачі справи до суду — теж фейк. За Законом України «Про внесення зміни до пункту 10-2 розділу XIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про виконавче провадження” щодо зупинення виконання рішень про стягнення з фізичної особи заборгованості за житлово-комунальні послуги у період дії воєнного стану», у громадах, що знаходяться в зоні проведення бойових дій, судове стягнення боргу за житлово-комунальні послуги забороняється.
Згідно з наказом Мінреінтеграції від 09.03.2023 р. №84, територія смт Дворічної є зоною бойових дій.
Стягнення боргу з мешканців Дворічної у судовому порядку є незаконним.
Раніше ми вже розповідали про те, чому на деокупованих територіях все одно нараховують плату за послуги.
Так, тоді нам вдалося з’ясувати, що у випадку, якщо людина фізично не мешкала в будинку під час повномасштабного вторгнення, вона могла все одно щомісяця подавати показники за спожиті послуги, але вказувати нульові дані. В іншому випадку постачальник нараховував середню спожиту кількість. В такому разі варто надати постачальнику послуг доказ зміни місця перебування для ануляції боргу.
Згідно з вищезгаданим законом, заборонено стягувати борг з осіб, чиє житло постраждало внаслідок російського вторгнення.
Хоч ми й не можемо підтвердити приналежність скриншоту до описаної фейкоробами ситуації, сам факт стягнення у судовому порядку боргу з мешканців Дворічної є фейком.
Агітація вступу до ЗСУ на церемонії вручення нагород родинам загиблих
Маніпуляція. Цього разу фейкороби повідомили, що харківські військкомати на церемоніях вручення нагород родинам загиблих військових агітують вступати до лав ЗСУ.
Фейкороби наголошують, що на заході навмисно показали агітаційний ролик для залучення кандидатів на службу. У дописі також апелюють до совісті працівників ТЦК та СП, повідомляючи про недоречність ролика.
Насправді ця новина є маніпуляційною.
Так, спочатку ми перевірили інформацію про сам відеоролик.
З’ясували, що на екрані показали запис пісні гурту «Воплі Відоплясова» — «Марш Нової Армії».
Гурт випустив пісню 5 грудня 2017 року, в День Збройних Сил України.
Як повідомляють автори, ідея створення Маршу української армії виникла в Олега Скрипки під час фронтових концертів, в момент вшанування пам’яті воїнів, загиблих напередодні від ворожого мінометного вогню.
Цей запис, уривок якого також називають «Молитвою українського націоналіста», дійсно використовують під час вшанування пам’яті загиблих бійців. Зокрема, його промовляли в процесі вшанування загиблих захисників Азову.
Щодо самого заходу: 19 березня у Харкові відбулася церемонія вручення державних нагород сім’ям загиблих військовослужбовців Збройних Сил України.
Більшість присутніх — це військові та жінки, що, ймовірно, є рідними загиблих. Жодних третіх осіб, присутніх на заході як глядачі, немає.
Згідно з українським законодавством, родичі загиблих військовослужбовців внаслідок російської агресії звільняються від мобілізації.
Це підтверджує тезу, що потреби проводити «агітацію» вступу до лав ЗСУ на такому заході немає. Ця новина є вигадкою фейкоробів, що націлена дискредитувати мобілізаційну кампанію в Україні, зокрема в Харкові.
Перевищення рівня амонію у воді Харкова
Фейк. За словами КП «Харківводоканал» у локальних чатах та месенджерах поширюють інформацію, що в Харкові декілька днів категорично заборонено споживати воду з-під крана, навіть кип’ячену. Пов’язано це з перевищенням рівня амонію у воді річки Сіверський Донець. Також повідомляють: рівень хлору у річці знаходиться на рівні верхньої позначки норми.
Насправді це брехня, яку поширюють за допомогою маніпулятивного повідомлення.
Новину поширили з посиланням на впливове джерело, а саме: ДСНС. Повідомлення, за вигадками фейкоробів, написали в Об’єднанні співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ).
Ми закликаємо вас з обережністю ставитись до таких повідомлень, оскільки метою сповіщення є поширення паніки та розповсюдження фейку.
КП «Харківводоканал» спростувало цю інформацію та запевнило: до будинків харків’ян подається вода, що відповідає нормам.
Ми закликаємо вас завжди перевіряти інформацію в офіційних джерелах.
Новини Харківської області від Дар’ї
Фейк. Проросійські ресурси поширили відео з дівчиною на ім’я Дар’я, яка нібито живе у Харківській області. Вона розповіла, що на Україну чекає дефіцит хліба.
На відео вона показала скриншоти з нібито сайту українського супермаркету, де замість хліба продають хлібний продукт, що виготовлений з залишків інших пекарських виробів.
Після озвучення новини дівчина показала хліб із назвою «Батон Білгородський». Вона зазначила, що задоволена можливістю придбати в Росії звичайний хліб. Наприкінці відео Дар’я закликає українців не мовчати й не терпіти знущання та ідеї «кокаїнового клоуна», а діяти.
Проте це не єдине відео, яке записала дівчина. Ми розглянули два приклади, щоб з’ясувати, що не так з цими записами.
Насамперед ми детально перевірили інформацію про дефіцит хліба й з’ясували, що це — брехня.
Новина набула поширення в деяких ресурсах саме з акцентом на нібито харківському походженню дівчини на відео.
Насправді перед цим про фейк розповідали як про київський.
Просування наративу про зрив посівної — теж частина російської пропаганди. У Ґварі ми раніше вже спростовували подібну брехню.
Розглянемо скриншот, який надають за доказ правдивості.
Журналісти видання The Insider з’ясували, що це — інтерфейс сайту замовлень Cooker. Для того, щоб створити фейк, фейкороби додали до справжнього скриншоту сайту вигаданий товар.
Насправді у розділі «Сірий та житній хліб» на сторінці магазина розміщено лише 5 позицій. Шоста — лише вигадка фейкоробів.
Наступне відео, яким апелюють фейкороби — розповідь Дар’ї про порівняння гуртожитків Харкова та Білгорода. За словами дівчини, зараз у Росії в неї є можливість навчатися в гарних умовах. Але якби не вторгнення в Україну, вона б стала студенткою Харківського національного автомобільно-дорожнього університету, що так звана Дар’я висвітлює як негативний розвиток подій.
Акцентуємо увагу на емоційному описі відео в одному з пропагандистських джерел.
Ми перевірили факти, наведені дівчиною у відео, та з’ясували, що це — брехня.
У відео дівчина порівнює фото умов в гуртожитках Харкова та Білгорода. З перших фото ми встановили, що порівнювати дівчина буде гуртожиток №4 ХНАДУ та гуртожиток №4 Білгородського державного національного дослідницького університету.
Для зображення гуртожитку ХНАДУ дівчина обрала фото, яке було завантажено до мережі у 2014 році.
Наступними для порівнянь були кухні. Проте, для того щоб зобразити кухню харківського гуртожитку, Дар’я обрала фото приміщення гуртожитку Київського національного лінгвістичного університету.
За туалет з українського гуртожитку дівчина намагалась видати зображення зі статті на російському сайті про переваги такого виду туалетів.
Порівняння самих кімнат харківського та білгородського гуртожитків містило ще більше «прихованих пасток» для фейкоробки. За жахливі умови ХНАДУ Дар’я видала хостел у Москві.
Натомість фото, що нібито мало б показати гарні умови в гуртожитку Білгорода, насправді взято з сайту Інституту математики та інформаційних технологій Алтайського державного університету.
У такому разі ми не можемо відповісти на запитання, які саме гуртожитки є кращими, оскільки для цього варто проводити репрезентативне незалежне дослідження.
Проте беззаперечним є факт, що дівчина Дар’я, яка називає себе мешканкою Харківської області, надала неправдиву інформацію. У своєму псевдопорівнянні вона намагалась видати за приміщення харківського вишу зовсім інші кімнати.
Саме тому ми закликаємо вас з обережністю ставитись до таких новин та завжди перевіряти інформацію.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!