Найактуальніші харківські фейки січня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Детонація боєприпасів у Харкові 

Фейк. Ввечері 10 січня Росія обстріляла один з районів Харкова, після чого містяни почули звуки, «схожі на детонацію боєприпасів».

Про це масово писали російські Telegram-канали: вони дуже оперативно відреагували «перемогу» та повідомили про нібито знищення складу БК.

Проте, інформація є неправдою.

Насправді 10 січня російські снаряди влучили у звичайний склад піротехніки. А вибухи, що чули харків‘яни, лунали від «запуску» салютів.

Журналісти Gwara Media опублікували репортаж з місця подій, що спростовує російську дезінформацію.

Агітація жінок вступати в лави ЗСУ на вулицях Харкова

Фейк. 11 січня у Telegram-каналі «Новороссия» опублікували допис про нові банери на вулицях Харкова.

За словами пропагандистів, зображення дитини з підписом «Мама, я не хочу бути москалем» є частиною агіткампанії, що закликає українських жінок долучатися до ЗСУ.

Проте, це фейк.

Насамперед варто звернути увагу: українською мовою слово «мама» у кличному відмінку правильно писати «мамо».

На офіційних сторінках Міністерства оборони України подібних оголошень розміщено не було.

Крім того, заступниця Міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що чекати обов’язкової мобілізації жінок до 2026 року не варто.

Наші колеги зі StopFake також з’ясували, що фото цього хлопчика можна знайти у вільному доступі ще з 2020 року.

Варто зазначити: на відміну від попередніх фейків, вказаний телефон є справжнім і належить до «гарячої лінії» Командування Сил територіальної оборони ЗС України.

Маніпулятивний підпис про те, що нібито чоловіків у Києві недостатньо, насправді ніяк не пояснює, чому саме харків’янок хочуть залучити до лав ЗСУ. Відтак, територіальна прив’язка фейку до Харківської області дає підстави вважати його одним з кейсів, за допомогою яких підтримують наратив про масову мобілізацію в регіоні.

Харківські повістки не підписує начальник ТЦК

Фейк. 19 січня канал «Укропский фреш» опублікував новину про те, що в Харкові порушують мобілізаційне законодавство. Доказ — підпис на повістках нібито залишає не начальник центру комплектації, а різні люди.

На підтвердження інформації фейкороби наводять колаж із фото повісток.

На всіх повістках фігурує ім’я начальника Територіального центру комплектації та соціальної підтримки Немишлянського району Харкова.

Ми проаналізували ці фотографії та з’ясували: новина є брехнею. 

Так, порівнявши підписи з усіх повісток, де видно прізвище Начальника ТЦК і СП, можна зробити висновок, що вони ідентичні. Відрізняється лише один підпис, але фото цієї повістки зроблене таким чином, що ми не бачимо, до якого району ТЦК та СП Харкова вона відноситься. 

Через катастрофічні втрати на Харківщині мобілізують чиновників

Маніпуляція. 23 січня Telegram-канал «Укропский фреш» повідомив, що у місті Первомайському Харківської області до лав української армії планують залучити працівників місцевої адміністрації. Як стверджують автори поста, мобілізація посадовців є порушенням українського законодавства та свідченням величезних втрат української армії.

«Втрати у ЗСУ справді катастрофічні, оскільки київський режим вирішив знищувати вже своїх вірних слуг», — повідомляють у дописі. 

Насправді ж закон України не звільняє посадовців від мобілізації. Натомість працівники місцевих адміністрацій можуть бути заброньованими у порядку, визначеному законодавством.

Що саме не так з цією новиною — розповідаємо у деталях на нашому сайті.

Російські війська перейшли кордон у Харківській області

Фейк. 29 січня у мережі поширили інформацію, нібито російські війська перетнули кордон на півночі Харківської області й пішли у наступ. Цю новину опублікували досить багато українських медіа.

Проте, новина є фейком.

У вечірньому зведенні Генштабу ЗСУ від 29 січня про жоден новий наступ на даному напрямку не повідомлялось.

«Разом з тим, противник не припиняє мінометних та артилерійських обстрілів по районах населених пунктів Хрінівка та Красний Хутір Чернігівської області; Волфине Сумської області та Одноробівка, Червона Зоря, Ветеринарне, Стрілеча, Глибоке, Зелене, Нескучне, Тернова, Стариця, Верхня Писарівка, Огірцеве і Вовчанськ на Харківщині.

На Куп’янському напрямку ворог обстріляв з танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії райони населених пунктів Дворічна, Вільшана, Піщане, Крохмальне, Берестове, Зелений Гай і Вишневе Харківської області та Новоселівське і Стельмахівка на Луганщині», – повідомили у Гештабі.

Вже 30 січня Центр протидії дезінформації при РНБО повідомив про те, що ця новина є цілковитою брехнею.

Саме такою була дезінформація січня, яку поширювали про Харківську область.