Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті

В Україні учнів старших класів залучають до зустрічей військовослужбовців «На щиті»

Фейк. Новину про це оприлюднив Василець Дмитро Андрійович, додавши до світлини з оголошенням про такі збори у школі власне суб’єктивне бачення подій.

Колаж Gwara Media

«В Україні Зеленського почали активно залучати школярів до жалобних процесій, які зараз проходять по всій країні через великі втрати НАТОвської ПВК ЗСУ в боях з армією РФ. Зеленський, як основний постачальник дешевого гарматного м’яса для НАТОвської ПВК, вкрай зацікавлений, щоб загиблим у війні НАТО з Росією надавали всі можливі почесті.

Проблема лише в тому, що місцеве населення ненавидить режим Зеленського та його війну, тому, щоб забезпечити явку на траурні процесії, у добровільно-примусовому порядку на заходи заганяють школярів», — пише Дмитро Василець.

Почнемо розбір цієї «новини» зі знайомства з самим ньюзмейкером. Отже, Дмитро Василець підписаний у власному Telegram-каналі як український політик, голова політичної партії «Держава» та громадський діяч.

Політична партія «Держава», головою якої назвав себе Дмитро Василець, припинила діяльність під час війни.

Після початку повномасштабної війни Василець звинувачував в російському нападі на Україну «Захід» і повторював пропагандистську брехню Кремля, нібито Україна заслужила бути знищеною, бо «вісім років нищила Донбас».

На вимогу Росії Рада безпеки ООН 14 березня провела закрите засідання, де обговорювалися «проблеми русофобії». Як «свідків русофобії» в Україні росіяни запросили Кирила Вишинського та Дмитра Васильця, що свідчить про прихильність екс-очільника партії до російських наративів. Видання «Детектор Медіа» аргументовано припускає, що нині Василець перебуває у Москві. Проте достеменно це невідомо.

У самій новині «український політик» припустився помилки, яка й викрила її фейковість. У шкільному оголошенні йдеться, що залучаються саме учні 10-12 класів. Проте 12-річну систему навчання згідно із Законом України «Про повну загальну середню освіту» планують вводити з 2024 року. Залучати 12-ті класи до зустрічі воїнів «на щиті» неможливо, адже зараз вони ще не існують.

Продаж викраденого церковного майна з Донецької області

Фейк. На російському порталі «Дзен» ми знайшли допис користувача Юрій Кот, який на ресурсі має майже 100 тисяч читачів. У статті йдеться про те, чому варто вважати русофобів та прихильників сатани одними й тими ж людьми. Для доказу «безбожності» українців Юрій Кот надає скриншот, що нібито підтверджує факт продажу на сторінках даркнету церковних атрибутів, вкрадених з церков Бахмута, Соледара та Часового Яру.

Проте, це цілковита брехня. Читайте детальне спростування на нашому сайті.

Українські пілоти не дочекалися винищувачів F-16 та загинули

Маніпуляція. Російські видання почали поширювати інформацію, що українські пілоти загинули так і не дочекавшись поставок винищувачів F-16. Російські ЗМІ посилаються на інтерв’ю начальника авіації Повітряних сил України Сергія Голубцова виданню The Times.

Проте, це маніпуляція.

Насправді в інтерв’ю Сергій Голубцов розповів: двоє пілотів, які проходили оцінку навичок в США, вже повернулися в Україну.

«Вони провели там три тижні і навчалися на симуляторі F-16, як літати разом двома пілотами зі зброєю. Результати вийшли дуже хороші: українські пілоти можуть навчитися літати та керувати системами озброєння на F-16 менше ніж за пів року».

Крім того, Сергій Голубцов повідомив, що отриманий українськими пілотами досвід дозволяє значно скоротити процес підготовки.

«Майстерність пілотів була оцінена надзвичайно високо, а ці хлопці були середніми пілотами. Кожен пілот унікальний, тому має бути індивідуальний план навчання. Але після цієї оцінки ми можемо значно скоротити термін залежно від попереднього досвіду українських пілотів. Це чудова новина для нас».

Отримання Україною сучасних реактивних літаків з більшою дальністю польоту – ключова складова для захисту міст, повідомив начальник авіації Повітряних сил України.

У самій статті ми не знайшли прямої цитати про загибель найкращих пілотів. Лише інформацію про те, що для України дуже важливо якнайшвидше отримати винищувачів F-16, адже чим швидше Україна отримає сучасні багатоцільові літаки, тим швидше переможе у війні, тим більше життів українців вдасться врятувати.

Обкладинка видання Newsweek: Зеленський більше не в нормі

Фейк. До нас в бот «Перевірка» надійшов запит із проханням перевірити, чи дійсно випуск американського видання Newsweek від 21 березня 2023 року має обкладинку, на якій зображений Володимир Зеленський.

Ми дізнались: справжня обкладинка останнього випуску Newsweek від 24 березня виглядає геть інакше та присвячена жінкам-підприємицям.

Більше того, жодна березнева обкладинка журналу не містить карикатурних згадок Володимира Зеленського.

Отож, обкладинки видання Newsweek від 21 березня із карикатурним зображенням чинного президента України не існує.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції й пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!