Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті

Українська мова старша за санскрит

Фейк. У фактчек-бот «Перевірка» надійшов запит із проханням перевірити тези підручника щодо прадавності державної мови. У книзі зазначено, що українська старша за санскрит, грецьку, латинську та інші арійські мови.

Для перевірки цієї тези ми звернулися не тільки до традиційних засобів фактчекінгу, а й долучили фахових спеціалістів з мови та історії. Що нам вдалося з’ясувати — читайте у нашому дослідженні.

На звороті сповіщення про смерть військового українські компанії друкують знижки

Фейк. У проросійських джерелах поширили відео зі сповіщенням про загибель українського військовослужбовця. На звороті листа розміщена реклама чотирьох компаній. Всі вони пропонують родині загиблого отримати знижку на товар чи послугу при використанні промокоду «нащиті2873».

Дописи на сторінках фейкоробів теж мають яскраві описи.

Фейкороби наголошують на «тотальних» втратах української армії. У дописі повідомляють, що таких свідоцтв про смерть останнім часом друкують дуже багато.

Проте це фейк. Читайте детальне спростування на нашому сайті.

Турецький політик Мамут Рахал закликав українців скласти зброю і здатися

Фейк. До нас у фактчек-бот «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно турецький політик Мамут Рахал закликав українців скласти зброю і здатися. Напередодні 1 квітня кількість фейків із його «висловлюваннями» може збільшитись.

Важливо зазначати, що ми вже не вперше стикаємося із заявами Мамута Рахала, один з пабліків навіть «оприлюднював» його фото.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Проте це фейк. Почнімо з того, що такого турецького політика просто не існує, а фото, яке використовує один з Telegram-каналів — результат неякісної роботи у Photoshop.

До того ж Мамут Рахал, якщо змістити пробіл між словами вліво, стане нецензурним висловлюванням, яке використовують російські геймери як нікнейм.

А також як ім’я особистих акаунтів.

Керівництво 124 ОБр ТРО дозволило «своїм» військовим розміщуватися у житлових будинках людей, які виїхали до РФ

UPD 01.04.2023Ми внесли декілька уточнень, щодо посади підполковника Дмитра Іщенка, та додали інформацію стосовно посади заступника командира бригади з тилу та заступника командира бригади з озброєння

Фейк. Мережею шириться черговий псевдонаказ. Цього разу — від командування 124 ОБр ТРО, який нібито дозволяє військовим підрозділу розміщуватися у житлових будинках людей, які виїхали до РФ.

Почнімо з того, що, згідно зі стандартами українського військового діловодства, призначення наказу пишеться зліва зверху, а не відсутнє, як у цьому випадку.

Щодо посад заступника командира бригади з тилу та заступника командира бригади з озброєння, ми звернулися до офіційної Facebook сторінки 124 ОБр ТРО та отримали наступний коментар:

Цей наказ стосується заступника з тилу та заступника з озброєння, а таких посад немає в нашій бригаді.

До того ж згідно з отриманою нами інформацією Дмитро Іщенко з кінця січня 2023 року не виконує обов`язки командира у 124 ОБр ТРО. Нагадаємо, дата видання псевдонаказу 24 березня 2023 року.

До того фейковість цього наказу нам також підтвердили безпосередньо у 124 ОБр ТРО.

Звертаємо вашу увагу, що ініціали, як і підпис, зазвичай в документах розміщують лівіше.

Щодо самого змісту наказу, то це — безпідставна робота пропаганди. Що цікаво: текст має дивний нахил, хоча на фото не видно, аби лист був деформований.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Історія була створена в рамках проєкту «Локальні історії громад. Трансформація та стійкість: Харків» за підтримки Європейського фонду за демократію. Зміст публікації не виражає думку EED і є рішенням виключно його авторів, редакції Gwara Media.