Останнім часом росіяни стали активно поширювати наратив про безбожність та відсутність людяності в українського народу. Черговим проявом такого наративу стало сповіщення про смерть військового. На його зворотній стороні відомі українські компанії нібито розмістили рекламу з промокодом на знижку. Що не так з цією новиною — розібралися фактчекери Ґвара Медіа.

Що сталося?

В проросійських джерелах поширили відео, де бачимо сповіщення про загибель українського військовослужбовця. На звороті цього листа розміщено рекламу чотирьох компаній. Всі вони пропонують родині загиблого отримати знижку на товар чи послугу при використанні промокоду «нащиті2873».

Самі дописи на сторінках фейкоробів теж мають яскраві описи.

Фейкороби не втрачають нагоди наголосити на «тотальних» втратах української армії. У дописі повідомляють, що таких свідотств про смерть останнім часом друкують дуже багато.

Проте, це фейк.

Ми детально перевірили новину й з’ясували, що вона не містить правдивих фактів.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Насамперед ми переглянули сповіщення про смерть, яке намагаються видати за реальне.

Так варто звернути увагу на адресу, вказану в шапці листа. Проспект Івана Мазепи у Дніпрі не є частиною Шевченківського району міста. Хоча повідомляється, що підписує документ саме керівництво Шевченківського районного ТЦК та СП.

Також варто звернути увагу на посаду особи, що є підписантом. Згідно з фото листа, керівник Шевченківського ЦТК та СП Анатолій Жарков є підполковником.

Подібні дані бачимо й на сторінці, яка є однією з перших в результатах пошуку Google. 

Станом на 2017 рік Анатолій Ярославович дійсно був підполковником. Проте ми знайшли документ Дніпропетровської обласної ради від 2020 року, де вказано, що Жарков став полковником.

Це підтверджує, що фейкороби припустились помилки, вказуючи посаду.

Також ми перевірили й самі пропозиції знижок.

У фейковій новині йдеться, що на сповіщенні про загибель розміщено рекламу чотирьох українських компанії: магазин товарів для краси та догляду Eva, медіа-сервіс для перегляду фільмів Megogo, cервіс доставки продуктів із гіпермаркетів Zakaz.ua та ресторан японської кухні «Сушия».

Ми перевірили сторінки цих організацій та з’ясували, що інформація про промокод є брехнею.

Так на сторінці компанії Eva промокод вважається хибним.

В самій компанії нас також запевнили: всі промокоди пишуться лише латиницею. Також Eva у відповідь на наш прямий запит ще раз підтвердили, що не мають відношення до подібних акції:

На сторінці сервісу Megogo нам також не вдалось використати вигаданий промокод. 

Представники компанії Megogo так само запевнили нас, що надана інформація є вигадкою.

До того ж, у компанії звернули увагу: фейкороби використовують старий логотип.

Представники ресторану «Сушия» також відповіли на наш запит. У ресторані повідомили, що не мають жодного відношення до вигадки.

Представники сервісу доставки Zakaz.ua ще не відповіли на наш запит, проте ми перевірили промокод власноруч на їхньому сайті. Як і з попередніми компаніями, офіційна сторінка сервісу не розпізнає «нащиті2873» як існуючий промокод.

Висновок

Новина є неякісно створеним фейком. Нам вдалось знайти помилки та невідповідності як у самому сповіщенні про смерть, так і у вигаданих промоакціях.

Центр протидії дезінформації при РНБО також спростував цю новину. У ЦПД зауважили, що печатку Міноборони з кодом «12345678» взято з рекламного шаблону виробника печаток та штампів.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції й пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!