Маніпуляція. На Київщині хочуть зробити нове кладовище, бо ніде ховати загиблих воїнів

Маніпуляція. На Київщині хочуть зробити нове кладовище, бо ніде ховати загиблих воїнів

Василина Гав'як - 20 Квітня 2024 | 11:02

Мережею шириться інформація, нібито у Київській області планують зробити нове кладовище, адже втрати України нібито настільки великі, що на інших кладовищах не залишилося більше місця для поховання. Чи дійсно це так — далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно на Київщині хочуть вирубати ліс та створити нове кладовище, бо через великі втрати на фронті загиблих ніде хоронити. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Укропский фреш», який регулярно поширює російську пропаганду:

«Втрат немає: у Київській області хочуть зробити нове кладовище площею 130 (!) гектар. Втрати настільки великі, що людей банально ніде хоронити — всі цвинтарі забиті, а родичі вбитих кремувати їхні тіла не хочуть».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ми проаналізували надісланий нам допис та розділили його на декілька частин: походження відео, будівництво меморіального комплексу, «втрат немає» або ніде хоронити загиблих військовослужбовців.

ПОХОДЖЕННЯ ВІДЕО

Відео, яке російські пропагандисти використали у своєму дописі, містить логотип Патронатної служби Азову. Власне, саме на сторінці служби воно і було опубліковано (архів). На відео — третя зустріч Міністерства у справах ветеранів, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, ДУ «Національне військове меморіальне кладовище», військовослужбовців, родин полеглих військових та Патронатної служби Азову з представниками Гатнянської ОТГ.

Тоді жителі села Мархалівки виступили проти будівництва Національного військового меморіального кладовища через те, що вони начебто протестують проти вирубки лісу, бояться зникнення та забруднення води у місцевості, а також — проти сусідства з меморіальним комплексом.

БУДІВНИЦТВО МЕМОРІАЛЬНОГО КОМПЛЕКСУ

Національне військове меморіальне кладовище – загальнонаціональне місце вшанування та увічнення пам’яті загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України. 

Як зазначають (архів) на сайті Міністерства у справах ветеранів, на території Національного військового меморіального кладовища як єдиного меморіального комплексу будуть утворені такі зони: 

  • меморіально-церемоніальна: центральна головна площа (для проведення церемоніальних та комеморативних заходів); 
  • меморіально-поховальна: поля почесних поховань, колумбарії, крематорій (зона розміщення поховань); 
  • меморіально-просвітницька: музейно-виставковий комплекс (для проведення культурно-освітніх програм, експонування виставок ); 
  • меморіально-наукова: Центр дослідження російсько-української війни (простір для проведення наукової діяльності); 
  • меморіально-рекреаційна: зелені насадження (“дерева пам’яті”) та зони для вшанування пам’яті родичами та близькими полеглих; 
  • адміністративно-господарська (зона розміщення адміністративних та допоміжних господарсько-технічних служб, які забезпечуватимуть функціонування меморіального комплексу). 

Спершу військове кладовище думали розмістити (архів) на Лисій горі, проте згодом від цієї ділянки відмовились. Наступна була Биківня, де під час планування та відступу від житлової забудови для проєкту залишилося близько 50-60 гектарів.

Третю ділянку виділили в Гатненській громаді Київщини. Міністерство зробило експертну постанову, по якій скоротили терміни підготовки проєкту та документації. Верховна Рада проголосувала за законопроєкт, який згодом підписав президент.

Автори допису маніпулюють тим, що люди проти будівництва меморіального комплексу, адже нібито вирубають увесь ліс. У той самий час навіть на відео, прикріпленому до допису чути, як посадовець каже «буде вирубано до 10% насаджень». 

Про це ж пояснюють (архів) і у пресслужбі Патронатної служби Азову:«Будівництво Меморіалу не спричинить екологічної катастрофи, висихання дерев, отруєння чи зникнення води, чорного диму від крематорію не буде».

Питання вирубки дерев

За словами заступника міністра екології Олександра Краснолуцького, на території 130 гектарів вибірково вирубуватимуть не більше 10% зелених насаджень.

“Зрозуміло, що площа впливу становить менш як 1%. Тому це не впливає на територію смарагдової мережі (смарагдова мережа — це екологічна мережа, що складається з територій, що становлять особливий природоохоронний інтерес — ред.)“, — повідомив Олександр Краснолуцький.

Дим від майбутнього крематорію та забруднення води

“Відступ від житлових забудов коливається від 300 метрів до 600 метрів, а подекуди — до 1 км. Отже, вода не забрудниться. Те саме стосується диму від крематорію, який розмістять на відстані в 700 метрів від житлової забудови. Державні норми дозволяють розміщувати на відстані 300 метрів. Ми не те що дотримуємося норми, ми її збільшили в понад два рази”, — повідомив заступник директора Державної установу “Національне військове меморіальне кладовище” Ярослав Старущенко.

«ВТРАТ НЕМАЄ» АБО НІДЕ ХОРОНИТИ ЗАГИБЛИХ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ 

Вислів «патєрь нєт» є російським наративом. За офіційними даними станом на 25 лютого 2024 року Україна у війні, яку розв’язала Росія, втратила 31 тисячу військових.

Про це президент Володимир Зеленський повідомив (архів) під час пресконференції на Форумі «Україна. Рік 2024», який відбувся 25 лютого:

«31 тисяча українських військових загинула у цій війні. Не 300 тисяч, не 150 тисяч, як бреше Путін. Росіян загинуло 180 тисяч. Всього втрат загиблих і поранених у РФ — до 500 в сумі з пораненими».

І усі ми розуміємо, що кількість загиблих зростає, адже росіяни кожного завдають ударів по території України.

Тож, пропагандисти зманіпулювали на болючий для кожного українця темі втрат військовослужбовців, аби вкотре просунути наратив «Україна програє війну.»

Ескіз Національного військового кладовища, 2023 рік. Фото: ДУ "НВМК"
Ескіз Національного військового кладовища, 2023 рік. Фото: ДУ “НВМК”

Своєю чергою хочемо наголосити, що попри суперечки у суспільстві, питання «немає де хоронити загиблих військових» не підіймається в принципі. Адже головною метою будівництва Національного військового меморіального кладовища є вшанування та увічнення пам’яті померлих (загиблих) Захисників та Захисниць України.

Висновок: маніпуляція

Над матеріалом працювали: Василина Гав’як, Юліана Топольник

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.