Ми отримуємо у бот «Перевірка» чимало запитів, щодо технології клікбейту. Тож ми вирішили зробити підбірку з найпоширенішими з них.

1. Легкий заробіток в інтернеті: «дивись – слухай – отримуй кошти»

У соцмережі TikTok від різних користувачів поширювалися відео, де йдеться про те, що повнолітні громадяни України можуть заробляти гроші за споживання контенту від різних сервісів, зокрема Netflix, Spotify, Megogo та PlayBox.

Так, за словами авторів відео, кожну прослухану пісню Spotify оцінюють в 5 гривень, за перегляд однієї серії будь-якого серіалу на Netflix можна отримати 5 доларів, MEGOGO також платить за перегляд фільму або серіалу. PlayBox платить за перегляд реклами, тут сума грошей накопичується у віртуальних монетах, які можна конвертувати в реальну валюту. 

Для влаштування на таку «роботу», потрібно всього-на-всього перейти за посиланням у шапці профілю та долучитися до Telegram-каналу «Вакансич». Чи дійсно таким чином можна заробити кошти — читайте за посиланням.

2. До Дня Незалежності AUTO.RIA пропонує 700 грн за знайденого перекупа

22 серпня користувач мережі TikTok avto_ukraine_one поширив відео про те, що AUTO.RIA до Дня Незалежності України нібито створила акцію для виявлення осіб, що займаються перепродажем авто. Назвали цю акцію «Знайди перекупа – отримай 700 грн».

Користувач TikTok також зазначає, що лише перші 10 000 людей можуть приєднатися до цієї акції. Для цього треба перейти за посиланням у шапці профілю і підписатись на приватний Telegram-канал «Автобазарич».

Чи дійсно така акція від AUTO.RIA існувала та надавала можливість заробити 700 гривень — читайте у нашому матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

3. Українські мобільні оператори пропонують безкоштовний річний тариф

9 жовтня 2023 користувач соцмережі ТікТок з нікнеймом news_1plus1 опублікував відео, де ведуча телеканалу «1+1» Наталія Мосейчук повідомляє про нібито нову акцію від «великих» мобільних операторів:

«Великі мобільні оператори повідомили про свою допомогу українцям, яка включає безплатні послуги з сьомого жовтня. Усі хто користується такими операторами, як Vodafone, «Life» та Київстар можуть підключити рік безплатного мобільного зв’язку та інтернету. Про це повідомлЮє канал «1+1», – йдеться у ролику ТікТок.

Аби отримати інструкцію з підключення зазначеного тарифу, необхідно перейти за посиланням на Telegram-канал «Центр | Новини». Однак, в середині каналу відсутні згадки про подібні акції.

Тож, ми звернулися до всіх трьох мобільних операторів, щодо існування безплатного річного тарифу, детальніше у нашому матеріалі.

4. Мобільного оператора Київстар замінить UKRSTAR

15 жовтня у соціальній мережі Tik-Tok поширили відео про створення нового оператора мобільного зв’язку UKRSTAR, що має замінити наявний Київстар, бо він належав російському олігарху і СБУ планує націоналізувати його найближчим часом. У відеоролику також доданий скриншот зі сторінки видання «ТСН» про ліквідацію Київстару вже 20 жовтня.

Для того аби перейти на іншого мобільного оператора, автор відео Dayly Update. UA надає інструкцію, з якою можна ознайомитись, перейшовши за посиланням у шапці профілю — до Telegram-каналу «4ch Україна Новини».

Однак при спробі доєднатися до Telegram-каналу «4ch Україна Новини», ми отримали повідомлення від бота «❗️Продолжение», який запропонував підписатись на інші закриті ресурси.

Тож, чи вдалося нам, в результаті, доєднатися до Telegram-каналу «4ch Україна Новини» та чи дійсно найближчим часом мобільного оператора Київстар замінить UKRSTAR — читайте за посиланням.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

5. «Новорічний подарунок кожній українській дитині»: Європейський Союз запустив благодійну акцію

До бота «Перевірка» надійшов фрагмент відео з новинного сюжету ТСН телеканалу «1+1». На відео ведуча Лідія Таран в ефірі одного з новинних випусків розповідає про акцію від Європейського Союзу.

«Подарунок з Європи кожній українській дитині. Саме таку програму запустили країни Євросоюзу. Благодійна програма розрахована на дітей, що знаходяться на території України. До набору входять солодощі та іграшки. Вже почалося виробництво двох мільйонів наборів. Щоб взяти участь у програмі, батькам потрібно подати заявку на сайті програми, вказати кількість дітей та адресу пошти, куди прийде посилка», – повідомляє нібито Лідія Таран.

Щоб отримати подарунок, необхідно перейти за посиланням для заповнення заявки. Однак, замість форми для заповнення опинилися на приватному Telegram-каналі з назвою «Подарунки від ЄС». Ми подали заявку на приєднання до каналу, проте станом на друге листопада її так і не погодили.

Що нам вдалося зʼясувати — читайте у нашому матеріалі.

6. Верифікація українського громадянства в Telegram-каналах

Починаючи з липня, до нашого бота «Перевірка» надходять численні запити з різних Telegram-каналів, де користувачів змушують підтвердити українське громадянство та/або обрати чи є користувач «УКРАЇНЦЕМ/УКРАЇНКОЮ» та інше.

Ми спробували «верифікувати українське громадянство» майже за всіма посиланнями, що отримали від користувачів численних Telegram-каналів. Натомість усі посилання щодо верифікації приводили нас до залучення до інших пабликів.

Тож, у нашому аналізі ми виділили загальні риси таких повідомлень. Детальний аналіз — читайте за посиланням.

7. «А ви були на цьому мості?»: відео з невідомими місцями Івано-Франківщини

До бота «Перевірка» ми отримали декілька посилань на дописи користувача vidpochunok у мережі TikTok. Так, у пості є відео, де — мальовничий краєвид нібито Івано-Франківщини.

Проте точну адресу можна дізнатися лише, перейшовши за посиланням у Telegram-канал «Мандруй UA».

Ми надіслали запит на приєднання й отримали відповідь від бота «Мандрівник», де йдеться про те, що потрібно приєднатися до ще одного каналу з російською назвою «Пальцем в глобус».

Ми провели аналіз та ідентифікували розташування мальовничого краєвиду з на відео. Чи справді він знаходиться в Івано-Франківській області — читайте у нашому матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

8. Сертифікати «Аврори», «АТБ» та«Lidl» до «Чорної п’ятниці»

Напередодні всесвітнього дня розпродажів, «Чорної п’ятниці», до нашого бота Перевірка надійшли запити з проханням перевірити дописи про видачу грошових сертифікатів різними магазинами. Так, згідно з публікаціями, мультимаркет «Аврора» надає всім, хто перейде за посиланням, 1000 грн. Магазин Lidl пропонує українцям 100 євро на покупки. А мережа супермаркетів «АТБ» роздасть 13 тисяч сертифікатів на суму 500 грн, які можна отримати онлайн чи на «Новій Пошті».

Однак, перейшовши за посиланнями, ми знову потрапили до приватних Telegram-каналів.

Так, наприклад, щоб отримати сертифікат від мережі супермаркетів «АТБ», необхідно підписатися на закритий Telegram-канал «АТБ». Проте, ми отримали лише повідомлення від адміністратора пабліка – бота «АТБ-маркет», який вказав, що ми можемо отримати сертифікат, його «залишилось лише сформувати».

Така ж ситуація виникла і з отриманням сертифіката від мультимаркету «Аврора». Ми також отримали відповідь від бота «Аврора Мультимаркет».

А ось, щоб отримати сертифікат від мережі супермаркетів Lidl, необхідно перейти за посиланням у шапці профілю та приєднатись до анонімного Telegram-каналу «УКРАЇНЦІ в Європі».

Тож чи вдалось нам отримати сертифікати до «Чорної п’ятниці» від зазначених магазинів — читайте у нашому розборі.