Фейк. Сертифікати «Аврори», «АТБ» та«Lidl» до «Чорної п’ятниці»

Фактчек Редакція - 24 Листопада 2023 | 19:06

Технологія клікбейту все частіше стала використовуватись у поєднанні не лише з емоційними, а й з цілком вигаданими заголовками. Так, до нашого бота надійшли запити з проханням перевірити чи дійсно відомі мережі магазинів надають грошові сертифікати до «Чорної п’ятниці». Що вдалось з’ясувати — читайте у нашому аналізі.

Що сталося?

Напередодні всесвітнього дня розпродажів, «Чорної п’ятниці», до нашого бота Перевірка надійшли запити з проханням перевірити дописи про видачу грошових сертифікатів різними магазинами. Так, згідно з публікаціями, мультимаркет «Аврора» надає всім, хто перейде за посиланням, 1000 грн. Магазин Lidl пропонує українцям 100 євро на покупки. А мережа супермаркетів «АТБ» роздасть 13 тисяч сертифікатів на суму 500 грн, які можна отримати онлайн чи на «Новій Пошті». 

Аналіз

Щоб перевірити цю інформацію, ми детально дослідили кожен випадок.

Сертифікати мережі АТБ

Насамперед ми з’ясували, що мережа супермаркетів «АТБ» на своїх офіційних сторінках не анонсувала подібної акції до Чорної п’ятниці. Натомість до Всесвітнього дня розпродажів у мережі надають знижки до 50% на обрані товари.

Також ми з’ясували, що посилання нібито на сертифікати переводить до закритого Telegram-каналу «АТБ». 

Ми надіслали запит на долучення до каналу й отримали повідомлення від адміністратора пабліку – боту «АТБ-маркет». Для того, щоб отримати сертифікат, нам нібито потрібно підтвердити регіон свого проживання. Проте насправді за назвами міст приховані запрошувальні посилання до мережі регіональних Telegram-каналів.

Ми спробували долучитися до пабліку «Харків Незламний», нам відповів адміністратор-бот «Харківська область» та надіслав чергові запрошення до Telegram-каналів. Проте цього разу нам пропонували долучитися до каналу, куди ми вже надсилали запит на доєднання.

Натомість бот «АТБ-маркет» вказав, що ми можемо отримати сертифікат, його залишилось лише сформувати. А також, що «система» нібито визначила, що ми читаємо українські новини та не підписані на «радар». Насправді всі ці повідомлення вели на нові Telegram-канали, зокрема «ONews Україна» чи «Онлайн новини ЗСУ».

У підсумку ми не отримали нічого, крім нових підписок на Telegram-пабліки. Жодного сертифікату «сформовано» не було. Тож варто зазначити, що таку привабливу новину створили виключно з метою залучення користувачів до каналів.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

1000 грн на покупки від «Аврори»

Щоб перевірити цю інформацію, ми також спершу зайшли на офіційну сторінку мультимаркету. На сайті  «Аврора» інформація про роздачу сертифікатів відсутня, проте в магазині можна отримати знижку до 60% до Чорної п’ятниці на акційні товари.

Ми також дослідили допис про сертифікати. Так у скриншоті, що був надісланий користувачем боту Перевірка, помітно частину посилання komenda.tilda.ws. Перейшовши за ним, ми натрапили на сторінку «перевірки коменданської години», яка запрошувала нас доєднатись до Telegram-каналу «Аврора Мультимаркет».

За посиланням komenda.tilda.ws/arora нам вдалося знайти оголошення про сертифікати мультимаркету. Посилання з цієї сторінки також пропонувало долучитися до каналу «Аврора Мультимаркет». Варто зазначити, що транслітерація назви магазину «Аврора» як «Arora» є неправильною.

Ми надіслали запит на доєднання до каналу й отримали відповідь від бота «Аврора Мультимаркет». Подібно до адміністратора «АТБ-Маркет», «Аврора» запропонувала нам «обрати Аврору свого міста» та доєднатись до ідентичної мережі регіональних каналів.

Подальші повідомлення від бота «Аврора Мультимаркет» не відрізнялись від тих, що нам надіслав адміністратор «АТБ-Маркет».

Тож і в цьому випадку метою оголошення про сертифікати на 1000 грн є залучення аудиторії до Telegram-каналів.

Акція для українців в Європі від Lidl

В соцмережі TikTok з’явилось відео(архів) про акцію від Лідл. У відео стверджується, що німецька міжнародна мережа супермаркетів Lidl (укр. Лідл) запровадила акцію до Чорної п’ятниці у всіх країнах ЄС. Згідно з умовами цієї акції людина, яка заповнить анкету на сайті магазину з 11 по 30 листопада 2023 року, отримає в подарунок 100 євро для покупок в магазинах мережі. Анкету та інструкцію у відео пропонується отримати за посиланням у шапці профілю TikTok.

Ми перевірили офіційні ресурси мережі супермаркетів Lidl Stiftung & Co. KG. Мережа  дійсно проводить акцію до Чорної п’ятниці, однак інформація про її умови, терміни та деталі, що поширена в TikTok — не відповідає дійсності. 

В умовах акції на офіційному сайті мережі Lidl йдеться: «Отримайте винагороду за подарунок! У Чорну п’ятницю та протягом святкового сезону отримайте купон myLidl на 20 доларів, витративши 100 доларів на подарункові картки за одну транзакцію».

Також ми перейшли за посиланням у шапці профіля TikTok та з’ясували, що воно пропонує долучитися до анонімного Telegram-каналу «УКРАЇНЦІ в Європі».

Ми доєднались до каналу та проаналізували його контент. Насправді там дійсно публікують інформацію, корисну українцям в Європі. Але жодних сертифікатів на 100€ там немає.

Тож, в даному випадку ми також маємо справу з клікбейтом для залучення аудиторії на Telegram-канал.

Висновок: фейк, клікбейт

Над матеріалом працювали: Анна Орманжи, Алєся Ященко

Читайте також:

  • Фейк. Телефонні шахраї з України ошукали ізраїльтян на 30 мільйонів доларів
  • Фейк. «А ви були на цьому мості?»: відео з невідомими місцями Івано-Франківщини
  • Фейк. На OLX продають «адреси євреїв»
Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.