Що таке клікбейт? Коли заголовки мають важливе значення

Денис Глушко - 10 Лютого 2023 | 15:47
Клікбейт

Бувало таке, що ви несвідомо переходили за посиланням із заголовком, який натякає на щось захопливе, викривальне чи скандальне? А на ділі виявляється цілком буденною статтею, яка ніякої користі для вас не містить. Що ж, ви втрапили на гачок маркетологів чи журналістів – клікбейт.

Що таке клікбейт?

Клікбейт — це сенсаційний заголовок, який спонукає вас перейти за посиланням на статтю, зображення або відео. Зміст такого заголовка свідомо викривлений, щоб привернути вашу увагу. Начебто щось не договорюється, збуджуючи інтерес і підштовхуючи до кліку, щоб дізнатися, що ж там всередині.

Після того, як ви переходите за лінком, сайт, на якому розміщене посилання, отримує дохід від рекламодавців, але фактичний контент зазвичай сумнівної якості та правдивості. Часто-густо подібні запити використовують на сайтах, які переповнені рекламою, але так чи інакше його часто використовують і ЗМІ.

Клікбейт приклад заголовку
Приклад клікбейту, щоб читач переходив за лінками на інші Телеграм-канали або сайти

Хоча сенсаційні заголовки та контент використовуються з XIX століття, вони набули широкого поширення в цифровому світі. Клікбейт заснований на старій ідеї, але все ще служить тій же меті, що і його предок: привернути вашу увагу будь-якими способами.

Чому клікбейт є проблемою?

Коли видання використовують клікбейт, вони, як правило, ставлять на перше місце отримання кліків, а не надання якісної інформації. Це означає, що їм байдуже, якщо вони витрачають ваш час на посередній контент. Ще гірше, коли він веде на нерелевантний або шкідливий вебсайт.

Google може відправити у «тіньовий бан» чи навіть прибрати сайт з пошуку, якщо виявить, що автори вводять в оману користувачів за допомогою заголовка і URL-адреси, які не мають відношення до викладеного матеріалу.

Як наслідок, це вплине на ранжування сайту. Крім того, якщо відвідувачі помітять, що сайт постійно використовуєте найвищий ступінь порівняння та перебільшені твердження, він втратить довіру, і відвідувачі більше не будуть переходити за посиланнями.

Як розпізнати клікбейт?

Зазвичай розпізнати можна за кричущим заголовком або зображенням, але це не завжди так просто. Іноді важко помітити різницю між клікбейтом і правдивим заголовком. Зрештою, кожна новина прагне привернути вашу увагу.

Існує кілька поширених елементів, які використовуються у клікбейт-контенті:

  • Розпливчасті заголовки та зображення, які дають волю вашій уяві;
  • шок і обурення, щоб привернути вашу увагу. Сильна апеляція до емоцій;
  • нумеровані списки, наприклад, “17 фактів, в які ви не повірите, що вони правдиві”;
  • новини/статті, що вимагають постійного переходу на іншу сторінку. Хоча це вже застарілий прийом, проте все ще зустрічається;
  • усі чи частина слів великими літерами;
  • заохочення до швидкого поширення в соціальних мережах.
Що таке клікбейт: приклад
Заголовок новини викликає емоцію та спонукає читача перейти за посиланням та дочитати новину
Приклад клікбейту
Лід новини «Плакати чи радіти» – це відсилання до емоції. Міндобрива не є популярним продуктом, як вказувала перша частина заголовку

Технологію клікбейт використовують для стимулювання інтересу, створення враження, що якщо ми не перейдемо за посиланням, то пропустимо щось важливе. Часто зміст, переданий у заголовку, має мало спільного з тим, що ми знаходимо в контенті (тексті, відео і т.д.).

У наш час постійної дезінформації люди часто реагують на дописи або продовжують ними ділитися, навіть не читаючи саму статтю.

Клікбейт приклад
Приклад клікбейту на відео. Тут мета – отримати додатковий перегляд у YouTube. І знову бачимо відсилання до емоції: «Зеленський шокував всіх. Часу обмаль.»

Клікбейт: війна за увагу чи російське ІПСО?

Окрім фейків та дезінформації, ще однією характерною для Telegram і не менш отруйною для суспільства проблемою є клікбейт.

Зазвичай їх можна впізнати за великою кількістю розділових знаків, у тому числі знаків оклику, та деякими ключовими словами, іноді написаними великими літерами. Серед них – слова «УВАГА!!!», «ТЕРМІНОВО», «СТРАШНЕ!!!!!!!!» «ЖАХ!!!» та інші.

Зазвичай до цього вдаються у двох випадках:

  • Аби посіяти паніку і страх у суспільстві (проросійські “вкидання” під виглядом українських);
  • Для збільшення кількості підписників, щоб змусити перейти на вкид і підписатися на такий канал.
Клікбейт це сенсаційний заголовок з викривленим змістом, створений заради збільшення трафіку. Приклад клікбейту.
Великі літери та емоційні слова, які аж просять перейти за лінком і подивитися це відео

Приміром, новина-клікбейт із заголовком «ТЕРМІНОВО! Білорусь нападе на північні кордони України наприкінці листопада!», яку поширив один з анонімних Telegram-каналів, а потім підхопили інші канали, має явно проросійське походження і є частиною інформаційно-психологічної спецоперації країни-агресора, спрямованої на нагнітання панічних настроїв в українському суспільстві та змусити його втратити віру в дії влади.

Чи працює клікбейт

У деяких випадках, якщо заголовок фрагмента контенту клікбейта є яскравим і переконливим, він може залучити людей на вебсайт. Однак здебільшого це успішно залучає лише трафік.

Якщо відвідувач відчуває, що він не отримав бажаного меседжу після того, як натиснув на заголовок, він швидко покине сторінку. Це призводить до високого показника відмов і втрати довіри.

Ось простий лайфхак, як визначити чи є перед вами клікбейт: Якщо заголовок говорить вам, що ви повинні відчувати, замість того, щоб дозволити вам придумати власну реакцію, це, ймовірно, клікбейт.

Читайте також наш матеріал про дезінформацію і як вона на нас впливає.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.