Фейк. Телефонні шахраї з України ошукали ізраїльтян на 30 мільйонів доларів

Анна Орманжи - 15 Листопада 2023 | 08:34

Через низький рівень довіри до російських медіа у світової спільноти, російські пропагандисти часто мімікрують під відомі медіакомпанії. Так, ми вже спростовували фейкові відеосюжети з логотипами британської інформагенції Reuters та американської новинної компанії USA Today. Цього разу до бота «Перевірка» надійшли запити з проханням перевірити відеосюжет ізраїльської медіакомпанії «The Times of Israel» про нібито телефонних шахраїв з України, які ошукали ізраїльтян на 30 мільйонів доларів. Чи дійсно це так — читайте в нашому матеріалі.

Що сталося?

4 листопада російський пропагандист Володимир Соловйов у своєму Telegram-каналі поширив новину (архів) з відеосюжетом від нібито ізраїльської медіакомпанії «The Times of Israel».

«З 8 жовтня мешканцям Ізраїлю почали масово дзвонити з «банків» з інформацією про те, що офіс банку зазнав нападу з боку ХАМАСу і їм терміново необхідно надати дані картки, аби «переказати гроші у безпечне місце». Під час розслідування з’ясувалося, що більшість шахрайських операцій пов’язані з рахунками в українських банках», коментує відео Володимир Соловйов.

Протягом 4-5 листопада допис про це активно поширювали у проросійських Telegram-каналах «Украина.ру»(архів), «VOBLYA», «Отряд Ковпака»(архів), «Шейх Тамир»(архів) та інших.

Станом на 6 листопада допис переглянули більш як 825 тисяч разів тільки у зазначених Telegram-каналах.

В цей часовий проміжок новина також поширювалася користувачами соцмереж X(раніше Twitter), Facebook та російської соцмережі «ВКонтакте».

Також інформація була поширена в російських ЗМІ, серед яких «Мрія»(архів), «Комсомольская правда»(архів), «ZOV Бердянск»(архів) та інші.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

У верхньому правому куті відео розміщено логотип ізраїльської медіакомпанії «The Times of Israel».

«The Times of Israel» заснована у 2012 році. Медіа має офіційний сайт та акаунти в соцмережах Facebook, Telegram, X (раніше Twitter) та Youtube-канал. Всі відеосюжети медіакомпанії розміщуються на Youtube-каналі та на сайті медіа у розділі «Video».

Ми перевірили всі офіційні ресурси медіакомпанії «The Times of Israel» і не знайшли відповідного відеосюжету. До того ж на жодному з офіційних ресурсів медіакомпанії немає новин про телефонне шахрайство за участі осіб з України чи використання для цього рахунків українських банків.

Автор відео

Автором відео у дописах з Telegram-каналів є @EliKatzoff

На ресурсах медіакомпанії протягом жовтня та листопада 2023 року дійсно були опубліковані відеосюжети, автором яких є Eli Katzoff (повне ім’я – Eliezer Katzoff).

Американський режисер документальних стрічок та фотограф Eli Katzoff входить в команду творців відеосюжетів компанії StormPort Productions, має свій Youtube канал та сторінку в Instagram, на якій крім багатьох інших його сюжетів розміщені всі відео, створені ним для «The Times of Israel».

Всі відеосюжети створені ним для «The Times of Israel» містять інформацію про автора у вигляді допису «A film by @elikatzoff». 

Хочемо звернути вашу увагу на невідповідність підписів. Так, наприкінці відео відображається інформація про права на відеосюжет компанії «The Times of Israel» та про режисера Eli Katzoff. Ця інформація відображається у вигляді допису

«A film by @elikatzoff». 

В той час, як відео з пабликів містить інший допис: «Video created by @EliKatzoff»

На офіційних сторінках режисера Eli Katzoff також відсутня інформація про відповідний сюжет.

Аналіз відео

Відео має розмір 1080х1080, зазвичай таке відео створюють для соцмереж, адже Youtube не підтримує подібний формат. Проте в жодній соцмережі меді «The Times of Israel» ми не знайшли цього відео.

У відеосюжеті поєднані між собою уривки з різноманітних відео, поверх яких накладені анімовані англійські титри та фонова музика. Так, серед відео:

  • відео біля ізраїльського банку Discount Bank;
  • та інші, як-то кадри з представниками поліції Ізраїлю, що присутні в інфопросторі принаймні з 2017 року (архів).

Офіційна реакція

Ми звернулися безпосередньо до американського режисера Eliezer Katzoff, з проханням підтвердити чи спростувати авторство відео, що поширюють Telegram-канали.

У відповідь режисер повідомив, що відеосюжет, який поширюють нібито під його авторством немає жодного відношення, ані до нього, ані до медіакомпанії «The Times of Israel».

«Ні, це зроблено не мною, Елі, і це не справжнє відео «Times of Israel». Приклади, які ви надіслали, є фейковими новинами, ми жодним чином не створювали це відео та не маємо до нього ніякого відношення. Але я вважаю, що ми створюємо хороший контент, якщо люди намагаються обдурити використовуючи нас. Усі офіційні відеоролики, які ми створюємо, опубліковані на вебсайті «Times of Israel» у розділі «Відео», йдеться в повідомленні Eliezer Katzoff.

Також ми звернулись з подібним запитом і до медіакомпанії «Times of Israel», яка також спростувала свою причетність до відео.

Висновок: фейк

Читайте також

  • Фейк. Українців в Ізраїлі вербують до ЦАХАЛ
  • Фейк. На OLX продають «адреси євреїв»;
  • Фейк. «Короста – новий олімпійський вид спорту 2024?»: німецький журнал Eulenspiegel висміює майбутні Олімпійські ігри в Парижі.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.