Фейк. На OLX продають «адреси євреїв»

Ігор Сум - 13 Листопада 2023 | 09:20

29 жовтня у Махачкалі у російському Дагестані приземлився рейс з Тель-Авіва. Місцеві влаштували в аеропорту заворушення: шукали ізраїльських громадян і вимагали «вислати євреїв» з республіки. Ці події викликали обурення світової спільноти й, звісно, майже одразу знайшли своє відображення у хвилі дезінформації спрямованої проти України. Так, нам на перевірку надіслали нібито оголошення з порталу OLX, де пропонується «продаж адрес євреїв за винагороду». Чи дійсно такі оголошення були опубліковані – читайте у нашому матеріалі.

Що сталося?

2 листопада до бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити чи дійсно на OLX користувачі розмістили оголошення з пропозицією «продажу адрес євреїв».

Ми почали досліджувати цю тему і натрапили на неабияке поширення цієї інформації. Так, її поширили на сайтах «ЗОВ Приднестровье», «ДонПресс», на сторінці соцмережі ВКонтакті «ЕНОТИ Новоросія З» та у Telegram-каналах «Одесское Общественное Телевидение Z» і «Кот Костян – официальный канал».

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Аналіз

Щоб перевірити чи дійсно такі оголошення публікувалися на сайті OLX, ми здійснили пошук за ключовими словами із заголовків:

  • «Продам адреси євреїв. Одеса»
  • «Адреси євреїв за грошову винагороду»
  • «Адреси євреїв в Кіровограді».

Проте, на сайті оголошення такого типу відсутні. Пошук в Google також не виявив подібних оголошень на OLX ані зараз, ані раніше.

Наступним кроком, ми звернулися безпосередньо до служби підтримки OLX, де нам повідомили що таких оголошень не лише немає, але й не могло б бути, оскільки вони порушують Правила сервісу, а саме п. 7.5. переліку товарів та послуг, заборонених до публікації:

Дискримінація за національною, расовою, релігійною, статевою та іншими ознаками.

Тобто, навіть якби таке оголошення спробували розмістити, воно б не було оприлюднене, оскільки усі оголошення проходять модерацію на відповідність правилам.

Також співробітник OLX звернув увагу на те, що оголошення не пройшли б модерацію також й через порушення чинного законодавства, а саме збір та поширення персональних даних, про що попереджають у п. 11. 1 Правил сервісу.

Ми також звернули увагу і на пункт 7.8. «Товари та послуги, заборонені до публікації», а саме заборони на продаж:

Бази даних, що містять персональні дані (анкетні).

Отже, російська пропаганда вже тривалий час намагається висвітлити українців як нацистів та антисемітів виробляючи фейки та маніпуляції на цю тему у великих, майже виробничих масштабах. Здебільшого, вони не мають під собою справжніх фактів. Як-от псевдооголошення на онлайн-платформі OLX, яких насправді не існувало. Натомість саме жителі РФ, завдяки своїм реальним антисемітським діям, стають відомими на весь світ.

Висновок: фейк

Читайте також

  • Фейк. Українців в Ізраїлі вербують до ЦАХАЛ
  • Фейк. Верифікація українського громадянства в Telegram-каналах;
  • Фейк. Ґрета Тунберг закликала використовувати на війні веганські гранати.
Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.