Фейк. «А ви були на цьому мості?»: відео з невідомими місцями Івано-Франківщини

Фактчек Редакція - 20 Листопада 2023 | 09:53

В гонитві за переглядами та підписниками деякі Telegram-канали все частіше використовують технологію клікбейту. Так, у соцмережі TikTok понад 60 тисяч підписників та сотні тисяч переглядів зібрав акаунт, який публікує відео з мальовничими місцями, розташованими нібито в Україні, зокрема на Івано-Франківщині. Проте адреси можна дізнатися лише перейшовши за посиланням та підписавшись на Telegram-канал. Що ж приховується за подібними повідомленнями — читайте в нашому матеріалі.

Що сталося?

До бота «Перевірка» ми отримали декілька посилань на дописи користувача vidpochunok у мережі TikTok. Так, у пості є відео, де — мальовничий краєвид нібито Івано-Франківщини. Проте точну адресу можна дізнатися лише, перейшовши за посиланням у Telegram-канал.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Аналіз

Локація водоспаду

Щоб визначити, чи дійсно таке місце є в Україні, ми скористалися зворотним пошуком зображення і виявили, що такий водоспад насправді знаходиться в Італії.

Це водоспад Cascata Ragaiolo ponte Tibetano в долині Валь ді Раббі-Валь ді Соле в регіоні Трентіно-Альто Адідже.

Автори відео

Оригінал відео ми знайшли в інстаграм julez__haa та tom_juenemann.

Джулія і Том пара фотографів-відеографів, які спеціалізуються на пейзажній фотографії. Вони разом започаткували: Hey.Come.

Вони організовують одноденні та дводенні поїздки, аби вивчати мистецтво фотографії. І підвісний міст в Італії є однією з їхніх локацій.

Посилання на Telegram-канал

Telegram-канал “Мандруй UA”, до якого скеровує автор відео у Тік-тоці, виявився приватним. Тут понад 36 тисяч підписників.

Ми надіслали запит на приєднання й отримали відповідь від бота «Мандрівник», де йдеться про те, що потрібно приєднатися до ще одного каналу з російською назвою «Пальцем в глобус».

Отже, провівши аналіз, ми з’ясували, що ця місцевість не має відношення ані до Івано-Франківської області, ані до України загалом. А мета такого допису — залучити якомога більшу кількість людей до аудиторії Telegram-каналу та «збирання» ваших особистих даних, як-то використання їх подібними ботами.

Висновок: фейк, клікбейт

Над матеріалом працювали: Василина Гав’як, Юліана Топольник

Читайте також

  • Фейк. Сара Ештон-Сіріло прийняла іслам та виступила за мир на Близькому Сході;
  • Фейк. Зеленський закликав військових покинути Авдіївський напрямок;
  • Фейк. В Україні військові закликають не говорити «ні слова про вибори».
Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.