Фейк. Зеленський закликав військових покинути Авдіївський напрямок

Nazar Hlamazda - 19 Листопада 2023 | 16:12

За нашими спостереженнями, російські пропагандисти стали частіше використовувати технології Deepfake. Цього разу мережею шириться відео, де Володимир Зеленський призиває українських військових покинути Авдіївський напрямок. Чи дійсно це так — читайте в нашому розборі. 

Що сталося? 

13-го листопада до бота «Перевірка» почали надсилати відео з нібито терміновим зверненням президента України Володимира Зеленського, що транслювалося на телеканалі «1+1».

«Це відео кладовища із захисниками Бахмута, яких на жаль не встигли звідти вчасно вивести. Змушений повідомити, що саме зараз наші хлопці в Авдіївці також перебувають майже у повному оточенні. Якщо вони негайно звідти не підуть — то всі вони «безглуздо» загинуть вже найближчим часом. Тому наказую усім військовим негайно покинути Авдіївський напрямок та передислокуватися до Орлівки, поки ще є час. Якщо командувачі будуть чинити опір, дозволяю їх заарештувати або застосувати проти них зброю. Тому що під загрозою життя тисяч наших хлопців, не хвилюйтеся, ми обов’язково звільнимо Авдіївку від окупантів, пізніше, як і кожне місто нашої Батьківщини. Слава Україні!» – повідомив Володимир Зеленський.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз 

Звернення Володимира Зеленського

Першим кроком ми знайшли звернення Володимира Зеленського за 13 листопада та порівняли його з матеріалом пропагандистів. 

Як можна побачити ракурс камери та одяг Володимира Зеленського повністю відрізняються. 

Щодо змісту звернення президента України, то 13-го листопада йшлося про: 

  • Нараду щодо підготовки держави до політичного рішення Європейської ради про початок переговорів про членство України у Євросоюзі.
  • Нові міжнародні кроки, які заплановані на найближчі тижні. Перемовини з лідерами держав-партнерів, нові пакети підтримки для воїнів.
  • Навчання українських пілотів на F-16 у Румунії.
  • Зустріч із Мустафою Джемілєвим і присвоєння йому звання Герой України.

Щодо ситуації на фронті президент висловився так: «І, звичайно, фронт. Авдіївка, Мар’їнка, Бахмутський напрямок, Лиманський напрямок, Купʼянськ, Запоріжжя, Херсонщина… На кожному з цих напрямків складно. Але я дякую всім, хто стійкий. Дякую всім, хто не втрачає сили й позицій. Я дякую всім командирам, які дбають про солдатів. Усім бойовим медикам, які рятують життя. Всім нашим людям, які пам’ятають, що Україна живе завдяки тому, що є кому зупиняти ворога»

Тож хоч президент і згадує Авдіївку, але контекст зовсім відрізняється від пропагандистського відео. 

Також ми знайшли звернення, де Зеленський має ідентичний зовнішній вигляд та ракурс зйомки, останнє з таких датоване 31 жовтня, проте і в ньому президент не каже про виведення військ з Авдіївки. 

«ТСН»

Наступним кроком, ми спробували знайти фрагмент цього ефіру. Проте, ми не знайшли подібного звернення ані на сайті та інших платформах «ТСН», ані на діджитал-платформах інших медіа. Адже нині в ефіри всіх телеканалів з 17 квітня 2023 транслюється марафон «Єдині новини», і відповідне звернення мало б бути й в інших учасників марафону.

Кадри кладовища

Щодо кладовища, нам вдалось відшукати звідки пропагандисти знайшли відео могил українських захисників. Його опублікував користувач з ніком Алекс Моторний під назвою «Алея Слави у Харкові: де ховають захисників України». Порівнявши кадри  — бачимо, що вони аналогічні. 


Ми знайшли могилу одного з захисників вже на іншому відео, де можна побачити, що дата смерті датована 2017 роком, що ніяк не корелюється зі словами про загибель в Бахмуті, який Росія атакувала вже під час повномасштабного вторгнення у 2022-2023 роках. 

Висновок: фейк, діпфейк

Читайте також

  • Фейк. «Вступай до ЗСУ»: агітаційні ролики для жінок та ЛГБТ-спільноти
  • Фейк. «Досить випрошувати гроші»: графіті з Ілоном Маском та Зеленським у Німеччині;
  • Фейк. В Україні військові закликають не говорити «ні слова про вибори».

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.