Скільки б не викривали шахрайські схеми щодо швидкого заробітку в інтернеті, довірливі українці продовжують попадатися на гачок. Цього разу користувачів TikTok заманюють найпростішим заробітком на кшталт «дивись – слухай – отримуй кошти». Фактчекери Gwara Media розібрали, що ж насправді стоїть за такими оголошеннями — детальніше читайте у нашому розслідуванні.

Що сталося?

У соцмережі TikTok шириться серія відео від різних користувачів, в яких зазначено, що повнолітні громадяни України можуть заробляти гроші за споживання контенту від різних сервісів, серед яких Netflix, Spotify, Megogo та PlayBox.

Аналіз

Spotify

Отже, почнемо з першого відео, що набуло розголосу, а саме: про заробіток для українців через музичний сервіс Spotify. За словами автора відео vacancy997, кожну прослухану пісню Spotify оцінюють в 5 гривень.

Станом на 30 червня відео зібрало майже мільйон переглядів та отримало майже 51 тисячу вподобань. 

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Також публікацію прокоментували 154 користувачі, деякі з них просили поділитися інструкцією для такого «заробітку». Дехто писав, що вже заробив таким чином «50 тисяч».

Проте жодних подібних вакансій та пропозицій від Spotify на офіційному сайті компанії немає. Цікаво, що деякі «промоутери» такого заробітку у своїх доказах пішли далі. Наприклад, користувач з нікнеймом spotify_robota опублікував відео, де нібито наочно демонструє, як на сторінці пошукового сервісу Google висвічується одна з пропозицій від головного сайту Spotify під назвою «Допомога для України».

Натомість якщо ввести запит «Spotify» в зазначений пошуковий сервіс, то позиції «Допомога для України» в переліку від Spotify немає. Стосовно України бачимо тільки пропозицію Hot Hits Україна.

Netflix

Користувач з нікнеймом money_films_ua доводить: стрімінговий сервіс Netflix пропонує українцям вакансію на онлайн-роботу, суть якої полягає в тому, що за перегляд однієї серії будь-якого серіалу ти можеш отримати 5 доларів.

За докази надається нібито зйомка екрана з головної сторінки Netflix в Україні, де зображено розділ під назвою «Робота для українців». Проте насправді на сайті Netflix такого розділу не існує.

MEGOGO

Український медіасервіс MEGOGO також «пропонує» легкий заробіток для українців. Користувач з нікнеймом films.pub запевняє, що за перегляд фільму або серіалу на медіасервісі можна заробляти гроші.

Перевіривши інформацію через офіційний сайт MEGOGO у розділі «Вакансії», ми з’ясували, що подібних вакансії на заробіток через перегляд контенту немає.

PlayBox

Ще один заклик до заробітку стосувався онлайн-радіо-платформи PlayBox. «Роботодавець» з TikTok cryptoovka розповідає, що платформа нібито надає послуги заробітку за перегляд реклами. Сума грошей, за словами автора, накопичується у віртуальних монетах, які можна конвертувати у реальну валюту. 

Однак нам не вдалося знайти інтернет-сайту сервісу, який демонструють на відео в TikTok, а лише додаток для мобільних платформ в сервісі Google Play. Також ми з’ясували, що домену yamart.me цього нібито сайту PlayBox, який вказаний у відео, насправді не існує.

Як ми влаштувалися на роботу або Вакансич

Ми спробували влаштуватись на таку «роботу». Жоден з роботодавців не відповів нам. Оскільки потенційних шахраїв не цікавили нові «працівники», ми припустили, що річ не у фінансовому шахрайстві.

Тож, ми знайшли спільну рису, яка поєднує всі оголошення. В усіх відео автори озвучують інформацію, що всі дані про вакансії можна знайти за посиланням у шапці профілю. Покликання з усіх профілів веде до одного Telegram-каналу «Вакансич».

Ми доєднались до цього каналу й з’ясували, що тут публікують вакансії з різних міст України, також інформацію про стажування та освітні івенти. Є згадка і каналу Netflix. Аби таки подивитися вакансію переглядача Netflix, вам доведеться підписатися на канал Re:sume.

Який своєю чергою запросить у локальний канал обраного вами міста України.

А там знову будуть вакансії. До речі, канал Івано-Франківська пустий, а канал Харкова має усього декілька вакансій.

Паралельно з цим вас запрошуватимуть до каналу «Бізнич», аби нарешті отримати нібито призначені 32 000 грн.

А оформивши підписку на канал «Бізнич», вам знов запропонують підписатися на наступний канал.

Але до цього рівня дійшли тільки 2 користувачі, тож ми утрималися від «пропозиції».

Висновки

Отже, ми дослідили, що попри значне поширення оголошень про легкий заробіток в інтернеті на кшталт «дивись – слухай – отримуй кошти», насправді перед нами звичайний клікбейт, спрямований на збільшення аудиторії мережі Telegram-каналів.

Ми закликаємо вас завжди перевіряти та аналізувати інформацію для того, щоб убезпечити себе від подібних маніпуляцій.

Над матеріалом працювали: Владислав Герасименко, Юліана Топольник

Читайте ще

  • Фейк. Нова обкладинка Charlie Hebdo присвячена спробам Зеленського залучити кошти загиблих з «Титана»
  • Фейк. Рекламна кампанія американської комп’ютерної гри Diablo 4 у російських містах
  • Смерть, лікування та «воскресіння» Валерія Залужного, або як російська пропаганда сама себе спростувала
  • Шахрайство. Пропозиції роботи в Amazon та Rozetka. Як ми перевірили злочинну схему на собі

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!