Багато українців останнім часом отримують схожі повідомлення: невідомий номер пише у Telegram, Viber чи Whatsapp та пропонує роботу у великих інтернет-магазинах.

Раніше ми вже розбирали, що криється за такими повідомленнями про вакансії у Amazon. А також розповідали, чому не варто довіряти оголошенням про роботу для українців без зрозумілих вимог до кандидатів.

Цього разу ми вирішили піти ще далі та на власному досвіді з’ясували, як працює схема.

Що відомо?

Після того, як фактчекери Gwara Media розібрали шахрайську схему з використанням вигаданих вакансій на Amazon, українців стали зазивати на не менш «щедрі» вакансії від інтернет-магазину Rozetka.

За відсутності будь-яких вимог, окрім досягнення 20-річного віку, майбутнім співробітникам пропонується заробіток від 3000 до 20000 грн на день. Ми спробували влаштуватися на роботу за таким оголошенням та розповідаємо, що приховують солодкі умови.

Аналіз

Почати варто з того, що оголошення про вакансії від Amazon та Rozetka подібні між собою.

Колаж Gwara Media

«Працевлаштування» в ROZETKA

Щодо «роботи» у Rozetka, то в оголошенні від нібито співробітників компанії допущено кілька критичних помилок. По-перше, у вакансії вказано, що набір ведеться від імені ТЦ «Розетка». ROZETKA − це найбільший онлайн-ритейлер в Україні, який не має власного ТЦ. Натомість по всій країні працюють точки видачі онлайн-замовлень — про них, як бачимо, геть не йдеться.

Скриншот з сайту ROZETKA

По-друге, контакт у Telegram, з яким пропонують зв’язатися для отримання роботи, не є офіційною сторінкою та має логін @rozetka05 — це особистий акаунт невідомої особи.

Саме з цією так званою «роботодавицею» ми і зв’язалися, вирішивши дослідити схему. Нам відразу ж запропонували зареєструватися на сайті goturozetka.com. Нагадаємо, що оригінальний сайт ROZETKA має інший домен — rozetka.com.ua.

Насамперед впадає в око кількість словосполучень «торговий центр» у тексті, що, як ми пересвідчилися, не стосується компанії ROZETKA.

Далі: «роботодавиця» пише, що задля отримання роботи необхідно внести передоплату. І це — червоний маячок, який вже має вас зупинити.

Сам зміст «роботи», за словами @rozetka05, полягає у тому, щоб робити віртуальні замовлення. Така процедура нібито потрібна для «збільшення продажів у торговому центрі», сам товар при цьому не надсилатиметься. Отже, у випадку приєднання ви особисто стаєте учасником шахрайської схеми.

Окремо звернемо увагу на доменне ім’я. Ймовірно, в перекладі його назва мала б означати «перейди на Rozetka». Проте замість «go to rozetka» використано «go tU rozetka».

Ми з’ясували, що цей домен створено лише три тижні тому, тож ні про яку «відому платформу електронної комерції» не йдеться. Більше того, станом на 9 січня сайт вже не працює. Можемо припустити, що на нього поскаржилася достатня кількість людей.

На платформі ema.com.ua проєкту Ukrainian Interbank Payment Systems Member Association, де можна перевірити будь-яку веб-адресу на шахрайство та віруси, сайт goturozetka.com позначено як «шахрайський сайт із заробітку в інтернеті».

Скрин з сайту ema.com.ua

На жаль, зареєструватись на цьому сайті нам так і не вдалось. Після нашого детального розпитування про умови роботи «роботодавець» перестав відповідати на повідомлення та заблокував наш діалог. 

Порада від фактчекерів Gwara Media: аби перевірити, чи дійсно перед вами шахрай, почніть діалог. Сумніви, мінімальний спротив чи ознаки критичного мислення лякають шахраїв, оскільки їх ідеальна жертва — це людина, що не ставить питань, а бездумно слідує інструкціям «згори».

«Працевлаштування» в Amazon

Наша спроба отримати «роботу» в Amazon виявилася більш змістовною.

Процедура реєстрації тут подібна до минулого випадку. «Роботодавиця» дала нам посилання на сайт та розповіла, які особисті дані необхідно надати, аби «влаштуватися на роботу».

Так само, як і для фейкової Rozetka, нам повідомили про необхідність сплатити аванс — через те, що на платформі «проводяться заходи». Які саме — сказати важко.

Чи стосується відповідь «ТАК» першого питання, чи є відповіддю на обидва, залишилося для нас загадкою.

Вік сайту для роботи в Amazon складає трохи більше за два місяці — при тому, що офіційний сайт компанії Amazon має 28-річну історію домену.

Інтерфейс та айдентика цього «свіжого» сайту ніяк не співвідносяться із айдентикою та веб-ресурсом оригінальної компанії Amazon.

Скрин з сайту ukrainianamazon.com
Скрин з сайту amazon.com

Тепер — до самої суті шахрайства. Як нам пояснив «роботодавець», зміст роботи полягає у віртуальній купівлі товарів у відомому інтернет-магазині. За так звані покупки обіцяють повністю повернути кошти, та ще й виплатити комісію за роботу.

Шахраї називають це «місією». Для того, аби отримати оплату, користувачеві треба виконати певну кількість замовлень. Зробивши перше дешеве замовлення, ви отримуєте завдання на наступне — складніше й дорожче. При цьому, чим більше грошей ви віддаєте, тим більше нібито отримуєте наприкінці.

На скрині приклад завдання «першого рівня»:

Тобто, ви робите в інтернет-магазині 7 замовлень, поповнюєте рахунок, згодом отримуєте повернення коштів та комісійні. За словами «співробітниці», замовлення на 1000 грн може гіпотетично принести 3500 грн.

У таких схемах люди дійсно часто отримують на картку перший «транш». Хоча до нас у «Перевірка» бот зверталися й ті, кому не повертали кошти вже з першого поповнення.

Та навіть якщо ваш рахунок поповнюють, «менеджер» все одно пропонує не виводити гроші відразу, а виконати ще більшу «місію», аби отримати «вигіднішу» оплату. Адже мета шахраїв — змусити вас надіслати їм якомога більше грошей.

І от, у бажанні отримати легкий заробіток, людина опиняється на гачку: вона не тільки витрачає гроші в інтернеті, а й не отримує ні коштів, ні комісії за роботу, ні самих замовлених товарів.

Знайти потім такого шахрая майже неможливо — саме для цього «роботодавці»використовують анонімні акаунти у месенджерах.

Висновки 

Аби не пійматися на гачок шахраїв, звертайте увагу на такі «маячки»:

  • відсутність вимог для отримання роботи;
  • невідповідність сайту для роботи офіційному веб-сайту відомої компанії;
  • необхідність вносити передоплату для працевлаштування;
  • спілкування з вами відбувається через анонімний особистий акаунт.

Аби пересвідчитись у реальності вакансії, ви завжди можете зателефонувати безпосередньо до служби підтримки ROZETKA чи написати до Amazon. Адже шахраї використовують відомі бренди саме через кредит довіри до них у населення.

Також радимо вам завжди ставити питання роботодавцю: щодо деталей та умов, юридичної форми оформлення співпраці, реєстраційних документів тощо. Справжній менеджер з відбору персоналу лише відмітить вашу уважність, а от шахрай точно не витримає такого бомбардування питаннями.

Пам’ятайте: будь-яке приховування деталей, неточність формулювань, помилки у назвах можуть бути ознаками шахрайства.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.

Над матеріалом працювали: Алеся Ященко, Юліана Топольник