Фактчекери Gwara Media перевірили оголошення, що пропонують роботу з високим доходом та майже відсутніми вимогами до кандидатів. Деталі нашого аналізу читайте в статті.

Що сталося?

До нашого бота «Перевірка» періодично надходять запити, у яких нас просять перевірити, чи варто довіряти оголошенням про роботу. Найчастіше це оголошення з привабливою зарплатнею та мінімальним набором вимог. Проте, ми помітили, що останнім часом кількість таких запитів збільшилась. І це легко пояснити, адже через військову агресію росії, багато українців втратили роботу, тож шукають вакансії всюди. Ми вирішили зберегти ваш час і перевірити, що ховається за яскравою обгорткою однієї з вакансій.

Аналіз

Наступне оголошення з телеграм-каналу пропонує заробляти 10 000 грн, водночас жодних вимог не висувається.

Навпроти розписуються переваги, як-от можливість працювати з дому та можливість поєднувати з основною роботою. Звертаємо увагу на те, що продажі відсутні, хоча посилання на сайт складається з написаних латиницею слів «менеджер із продажів».

Так що ж це за менеджер із продажів, якому не треба нічого продавати? Роздивимося детальніше оголошення. До нас у бот воно надійшло 17 серпня. Зараз, станом на 4 вересня, на сайті це оголошення все ще розміщене, проте деякі важливі деталі вже змінено.

Для порівняння наведемо оголошення, опубліковане 17 серпня (зліва) та 4 вересня (справа):


Тобто з вересня мінімальний дохід збільшився на 500 гривень в день та змінився тг-акаунт, на який потрібно звертатися. Сам напис щодо шахраїв за схожим обліковим записом не змінився.

На сайті BESPLATKA це оголошення оновлюється кожного дня, тож у пересічного кандидата складається враження, що вакансія тільки-но з’явилася.

Ми звернулися за вказаним в оголошенні акаунтом із приводу надання детальної інформації щодо вакансії. Нижче публікуємо отриману відповідь.

Спершу ми перейшли за надісланим «роботодавцем» посиланням із відгуками. На рекомендованому ним телеграм-каналі розміщені відгуки лише за 2021 рік. Дата останніх оновлень 14.12.2021.

Наступним кроком ми запитали в однієї з рекомендованих «роботодавцем» мікрофінансових компаній, а саме Moneyveo, чи вбачають вони шахрайство в такій вакансії. Адже, судячи з опису, усе відбувається в рамках чинної реферальної програми. Їхня відповідь була наступна:

«Згідно з умовами участі програми «Приведи друга» учасники можуть залучати друзів до користування послугами компанії Moneyveo, але правилами цієї програми заборонено використовувати третіх осіб із метою отримання фінансового зиску (п 4.1.4 Правил). Тому в разі підозри стосовно того, що кредити оформлюються саме з метою зиску, компанія не здійснює виплату винагороди за такого залученого клієнта. Відповідно, той, хто використовує «мотивований» трафік — не отримає винагороду. Звертаємо вашу увагу, для клієнта, який бере кредит — ніякого шахрайства нема».

Отже, «реферальна програма», на яку посилається «роботодавець», не передбачає отримання зиску, натомість, за умовами акції Moneyveo «Приведи друга», якщо друг чи будь-хто інший перейде за посиланням або з SMS/email-запрошення та оформить свій перший кредит у Moneyveo, ви отримаєте 300 грн на картку.

Тобто за один кредит у Moneyveo 300 грн. Як тоді «роботодавцю» вийти в плюс, при цьому сплативши суму 900 грн за день? Адже за умовами кредитування:

Один позичальник не може оформити в Moneyveo кілька активних кредитів одночасно. Отримати наступний кредит можна лише після сплати поточного.

З повідомлення «роботодавця», у випадках, якщо раніше вже була реєстрація на Moneyveo, треба брати інший кредит (наприклад Е- ГРОШІ).

За умовою акції Е-Гроші «Приведи друга», сума винагороди за друга складає 600 грн.

Отже, 300 (Moneyveo) + 600 (Е- ГРОШІ)= 900 грн, які й обіцяють за день. Судячи з повідомлень у відгуках, таких програм може бути навіть двадцять три.

Здійснивши буквально кілька запитів, ми справді натрапили на декілька подібних програм:

Запроси друга» від ШвидкоГроші, проте бонус за цією програмою лише 50 грн;
– «Приведи друга» від MyCredit, бонус за цією програмою 250 грн.

Судячи з повідомлень у чаті Відгуки, виплата винагороди, ймовірно, отримується після трьох отриманих позик.

Отже, «роботодавець» виплачує винагороду, за оформлення першого швидкого кредиту в різних компаніях. Як можна судити з листування, особливі умови не роз’яснюються. Просто формується посилання, за якими ви самостійно повинні реєструватися та отримувати кредит. Також, звертаємо вашу увагу, що ви цікаві такому «роботодавцю» тільки на етапі оформлення першого кредиту, адже після того, як ви вже одержали перший кредит, реферальна програма «запросити друга» перестає діяти.

Хай там як, ці гроші не такі вже й легкі. Бо до вашої зони відповідальності належить:

– безпосередньо повернення кредиту;
– контроль термінів повернення, що стає складним завданням, якщо взяти кредити з запропонованих 23 посилань;
– контроль та сплата передбачених фіксованих комісій за користування чи оформлення.

Не складно зрозуміти, що якщо ви не щасливий власник супервисокої самоорганізації, то можливість допустити помилку на будь-якому з етапів такого співробітництва дуже висока. Як і можливість нажити собі проблем від подальшого співробітництва з колекторами тієї чи іншої компанії. Також варто наголосити, що можливість отримання такого доходу епізодична.

При цьому, мусимо звернути вашу увагу, що відгуки про роботу оновлювалися лише у 2021 році, а всього лише за два тижні змінився акаунт тг-каналу, який відповідає за комунікацію.

Висновок

Звісно, у такі важкі часи кожен із нас намагається заробити грошей. Та аби не бути ошуканим, потрібно дотримуватися нескладних правил.

А саме: відгукуватись лише на перевірені вакансії, перевіряти реєстрацію компанії роботодавця та дивитися відгуки колишніх співробітників у відкритих джерелах інформації. І пам’ятати, що вакансії, де вимоги відсутні або мінімальні треба перевіряти ще прискіпливіше. В цьому випадку елементарна обачливість зекономить вам не тільки час та гроші, але й нерви.

Над текстом працювали: Юліана Топольник, Алєся Ященко, Тетяна Крайнікова