Нещодавно українцям почали масово надходити повідомлення з пропозицією роботи від нібито всесвітньовідомого інтернет-сервісу Amazon. Чи насправді таке оголошення допоможе «легко заробляти 1500+ гривень на день» — читайте у матеріалі фактчекерів Gwara Media.

Що сталося? 

До нас у @perevir_bot надійшло багато майже однакових запитів: людям масово надходять повідомлення від «кадрів Amazon» із пропозицією роботи для українців.

В оголошеннях, що надсилають з різних номерів телефонів, Amazon Україна пропонує нібито розглянути аж 800 вільних вакансій та «легко заробляти 1500+ гривень на день».

Аналіз

Телефонні номери

Спершу звернемо увагу на номери телефонів «відділу кадрів Amazon». Перший номер — в одному із запитів, що надійшли до нас — має код «+996», який використовується у Киргизстані.

Отож, «відділ кадрів Amazon Україна» чомусь використовує номер телефону Киргизстану — і це вже викликає багато питань.

Інші ж номери, що нам траплялися, придбані в українських операторів: ми перевірили їх через Getcontact. Утім, це не допомогло встановити реальні особи людей, які стоять за ними, адже номери зареєстровані на фейкових осіб, на кшталт Evike Forg 2 та Валя Медведьова.

Аналіз посилання з оголошення

І закордонні, і українські номери з таких оголошень пропонують українцям перейти за адресою  https://te9.me/15G. Лінк використовує так званий «плаваючий» домен, де вас щоразу перенаправляють до різних телеграм-акаунтів.

Скрін з тг-каналу

Одразу звертаємо вашу увагу: на аватарці співробітниці Vira стоїть світлина із сайту стокових фото.

А для візуалізації А555 Маргарити використали світлину з британського сайту.

Щодо самого ресурсу te9.me — він був створений нещодавно (шахрайські сайти часто дуже молоді). В той же час сайт компанії Amazon має 28-річну історію домену.

Також звертаємо вашу увагу: при створенні te9.me організацією вказано не Amazon, а с/o whoisproxy.com. На сайті ж Amazon вказано cаме компанію Amazon Technologies.

Колаж Gwara Media

Зауважте, «відділ кадрів» — це дуже дивна назва відділу для іноземної компанії, адже в таких компаніях використовують абревіатуру HR, або ж управління персоналом. Дивною видається і майже повна відсутність вимог до майбутніх співробітників.

Чи дійсно в Amazon потрібні 800 співробітників?

Компанія Amazon не має окремих відділів кадрів у кожній країні, де представлений бізнес. Прийом на роботу відбувається за принципами, однаковими для всіх. Про це можна дізнатися з офіційної сторінки компанії під назвою «How we hire»

Amazon вказує, що вони мають значну кількість вільних вакансій, і для того, щоб спробувати власні сили, потрібно подати онлайн-заявку на посаду, де людина хоче працювати. Після цього кандидат виконує завдання із визначення навичок, а потім проходить співбесіду.

Після початку пандемії COVID-19 такі співбесіди почали проводити також онлайн. Ця нова опція не стосується подій в Україні, а на роботу не запрошують через розсилку у месенджерах чи соціальних мережах. 

Наразі на сайті Amazon розміщено 1126 вакансій у різних сферах. Варто замислитись: невже з 1126 вільних місць 800 мали б отримати українці, до навичок та освіти яких не висувається жодних вимог?

Організація пропонує знайти роботу за локацією, тобто країною, проте України у списку зараз немає. Географічно найближчі країни зі списку — це Польща, Словаччина та Румунія. Тобто, компанії Amazon Україна наразі не існує.

На сайті Amazon відсутні будь-які згадки про програму, за якою нібито здійснюється масовий набір українців на роботу. Лише дані про гуманітарну допомогу для України та співпрацю у сфері освіти й кіберзахисту. 

Висновок

По-перше, компанії Amazon Україна не існує. По-друге, хоча Amazon і пропонує велику кількість відкритих вакансії, українці не мають переваг при відборі. По-третє, і сайт, і телеграм-акаунти, до яких він перенаправляє, створені нещодавно та мають підозрілу природу: зокрема, неможливо встановити реальних власників.

Ця вакансія є шахрайською схемою, яка може бути як прихованим набором до ботоферми, так і масовим збором особистих даних для РФ.

Шахраї нерідко прикриваються пропозиціями роботи саме в такий спосіб. Вкотре закликаємо вас уважно ставитися до своїх персональних даних, не переходити за подібними посиланнями та надсилати новини для перевірки у наш фактчек-бот «ПЕРЕВІРКА».

Над матеріалом працювали: Віктор Шолудько, Юліана Топольник