Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

«iCredit» закликає взяти кредит для підтримки ЗСУ

Шахрайство. Мережею шириться фото на якому зображена реклама iCredit. У ній закликають українців брати кредити саме у цій фінансовій установі, тому що це якимось чином підтримує ЗСУ. 

Розпочнемо з того, що на офіційному сайті iCredit немає жодної згадки про те, що беручи у них кредит, це якось допомагає ЗСУ.

Нашу увагу привернув номер телефону, за яким варто звертатися, адже він не відповідає вказаному на сайті організації. Якщо на сайті ми бачимо номер: 0 800 601 810. 

Тим більше в переліку офісів розташованих у різних містах України ми також не знайшли вказаний у рекламі номер 0671270300. Судячи з даних Getcontact цей номер належить Аріна1010. Яка ймовірно може працювати в організації iCredit, проте за цим самим номером також працюють щодо повернення кредиту. Інші назви цього номеру залишаємо на ваш розгляд. Особливо нам сподобався «Ушлепки от Зубчика»

Platinum Studio зобразили Зеленського як людину, яка ніколи не повинна була народитися

Фейк. Російські телеграм-канали ширять інформацію про те, що бразильська студія Platinum Studio зобразила Зеленського у власній рекламі презервативів під назвою «Деякі люди нізащо не мали народитися». 

Це фейк. У роботі даної студії про Зеленського ніколи не згадували. 

Проєкт «Деякі люди нізащо не мали народитися» був реалізований Platinum Studio ще у 2019 році. У рамках рекламної кампанії зобразили декілька політичних лідерів країн. Останнім був Владімір Путін. 

Перед цим організація зобразила Дональда Трампа та Кім Чен Ина також у цьому проєкті. 

Звертаємо вашу увагу, що фейкороби скоріш за все використали зображення Трампа, як прототип для Зеленського. Адже вони мають однакову позу, тільки використана функція горизонтального відображення зображення.

Amazon розсилає повідомлення з пропозицією роботи для українців

Шахрайство. До @perevir_bot надійшло багато подібних запитів: людям масово надходять повідомлення від «кадрів Amazon» із пропозицією роботи для українців.

В оголошеннях, що надсилають з різних номерів телефонів, Amazon Україна пропонує нібито розглянути аж 800 вільних вакансій та «легко заробляти 1500+ гривень на день».

Ця вакансія є шахрайською схемою, яка може бути як прихованим набором до ботоферми, так і масовим збором особистих даних для РФ.

Детальне розслідування щодо цього читайте у матеріалі фактчекерів Gwara Media. А ми вкотре закликаємо вас уважно ставитися до своїх персональних даних, не переходити за подібними посиланнями та надсилати новини для перевірки у наш фактчек-бот «ПЕРЕВІРКА». 

Польща вимагає вибачень від України за Волинську різню та планує розпочати війну з Росією за командою США

Маніпуляція. Російські ЗМІ масово поширюють інформацію, в якій польський політолог Лешек Сикульський повідомляє, що Польща вимагає вибачень від України за Волинську різню. Лише у випадку публічного вибачення України, Варшава продовжить підтримувати Київ. Також він згадує, що Польща готова вступити у війну з РФ, якщо вона отримає команду від США. 

Проте, це маніпуляція. Gazeta Wyborcza справді наводить слова Лешека Сикульського, тільки не в контексті достовірної інформації, а як приклад проросійської пропаганди. 

У статті описують, як польський політолог Лешек Сикульський після повномасштабного вторгнення РФ на територію України почав поширювати саме російську пропаганду. В статті наводять такі наративи. Наприклад його заяву, що ніби через допомогу Україні, Польща наближається до прямого воєнного конфлікту з Росією. Також Лешек Сикульський викладав відео розмови з російським послом у Польщі Сергієм Андреєвим, де обговорював, що поєднує поляків та росіян. 

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.