Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

В Україні скасовували аварійні відключення

Фейк. У соціальних мережах розпочали поширювати інформацію про те, що в Україні скасували аварійні відключення електроенергії. 

Насправді ж, якщо переглянути офіційну сторінку Укренерго, то на ній вказано, що досі зберігається дефіцит потужностей у мережі, тому відключення будуть продовжуватися і надалі. 

«Наявної потужності в системі все одно недостатньо, щоб задовольнити всі потреби споживачів в країні. Тому що в енергосистемі водночас збільшився і рівень споживання. Це пов’язано з поетапним поверненням в роботу електромереж, що були пошкоджені під час масованих атак, а також з відновленням енергетичної інфраструктури на деокупованих територіях. Відповідно збільшилась і кількість споживачів, яким хоча б частково відновлено електропостачання, також зростає і обсяг споживання промисловості», – заявили в Укренерго.

До прикладу, як повідомляє ДТЕК 27 грудня, у Києві продовжуються екстрені відключення світла.  

Як повідомляє Укренерго, в соцмережах навмисно поширюють неправдиву інформацію про скасовування аварійних відключень для того, щоб розхвилювати суспільство: 

«Нагадаємо, аварійні відключення – це вимушений крок, який застосовується виключно за наявності дефіциту, для збереження балансу виробництва і споживання в енергосистемі. Відмовитись від них енергетики зможуть лише після повного припинення ворожих атак на нашу енергосистему».

В Україні виготовили прикраси до ялинки з нацистською символікою

Фейк. Російський телеграм-канал поширював інформацію, нібито в Україні виготовили нацистську колекцію іграшок для ялинки. 

Насправді інформація про те, що ці іграшки створені в Україні — фейк. Ці ялинкові прикраси зі світлин виставки в музеї Броткультур в Ульмі, що відбулася у 2013 році. Метою виставки було продемонструвати як святкували та прикрашали оселі і ялинку під час Другої світової війни у нацистській Німеччині. Про це йдеться у статті

Обкладинка «Humor Time», де Зеленський поїдає долари як саранча 

Фейк. Російський телеграм-канал опублікував нібито нову обкладинку «Humor Time» з Зеленським, на якій він, як саранча, поїдає долари США.

Але ця ілюстрація — фейк. Якщо перейти на сайт журналу, то помітимо, що у 2022 році подібну обкладинку взагалі не публікували. 

Фейкове оголошення грошової допомоги від «Фонд Ріната Ахметова»

Шахрайство. До нас у чат-бот «ПЕРЕВІРКА» надійшло декілька запитів, у яких йшлося про грошову допомогу від благодійної організації «Фонд Ріната Ахметова». 

Але, обережно! Це фейкове оголошення про допомогу, яке мімікрує під даний фонд. 

За повідомленням офіційної сторінки «Фонду Ріната Ахметова» у фейсбуці: 

«Фонд не збирає особисті дані банківських карт та не надає адресну фінансову допомогу». 

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.