У двадцятих числах травня російський інформаційний простір вибухнув новиною про смерть або, як мінімум, важке поранення Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, через яке він більше не зможе виконувати свої обов’язки. І хоча українська сторона неодноразово спростовувала подібні чутки, російська пропаганда наполегливо працювала над створюванням нових і нових «неспростовних доказів». Останній такий був створений одразу після підриву Каховської гідроелектростанції. Саме його ми й вирішили дослідити прискіпливіше — зупинимось на тому, наскільки неузгодженим «продуктом» прокремлівська пропаганда «годує» свого споживача.

Що сталося?

8 червня у проросійському Telegram-каналі «Первый Харьковский» з’явилася новина про відсутність Валерія Залужного на терміновому засіданні РНБО через підрив Каховської гідроелектростанції. Як стверджують автори каналу, на фото Головнокомандувача ЗСУ додали за допомогою графічного редактора.

«Підписник скористався ресурсом Forensically, інструментом експертизи цифрових зображень щодо втручання у вихідний файл. Так, втрутилися! Залужного до групового фото додали, що знову порушує питання про його фізичне існування», — йдеться у дописі.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

На підтвердження своїх слів автори додають фото з сервісу Forensically, що нібито підсвітило фігуру Валерія Залужного як додану на постобробці.

Аналіз

6 червня 2023 року Володимир Зеленський провів термінове засідання РНБО через підрив конструкції Каховської ГЕС та опублікував у своєму Telegram-каналі фотозвіт з присутніми на зустрічі. На трьох з чотирьох світлинах засідання є Валерій Залужний.

Ми перевірили всі три фото, що надав Президент України, за допомогою сервісу Forensically і не знайшли ознак фоторедагування.

Наступним кроком ми звернули увагу, що цього ж дня, 6 червня 2023 року, Президент України передав ордени «Золота Зірка» рідним загиблих Героїв України. Церемонія відбулася в Білій залі Героїв України Маріїнського палацу в Києві, де був присутній Валерій Залужний. Про це повідомляється в Офіційному інтернет-представництві Президента України.

Окрім численних фотодоказів присутності Валерія Залужного на цьому заході 6 червня, є також і зафільмована частина нагородження.

«Воскресіння» Залужного

18 червня на прокремлівському Telegram-каналі «РИА Новости» президент РФ Володимир Путін заявив, що:

«Залужний може перебувати за кордоном».

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу ria-1262x557.png

Окремо звертаємо увагу на пояснення до цього допису.

До цього російські «військкори» масово повідомляли, що головнокомандувач ЗСУ переніс важку операцію на мозку з трепанацією черепа, а директор Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін заявив, що:

«Росія отримує інформацію про стан здоров’я головкома ЗСУ, але не розголошуватиме будь-чого».

20 травня на новину про зникнення головнокомандувача ЗСУ відреагувала заступниця міністра оборони Ганна Маляр, запевнивши, що повідомлення не відповідає дійсності.

«Главком на місці. Робить свою роботу. Щойно спілкувалися».

Така відповідь не тільки не задовольнила російську пропаганду, а й ще більше розпалила фантазію фейкоробів. Коли кількість таких новин досягла піку і станом здоров’я Залужного, попри заспокійливі коментарі від влади, почали перейматися вже й українці, то 25 травня Валерію Залужному довелося відреагувати й записати відео зі своїм побратимом Анатолієм Штефаном.

У своєму коментарі для видання BBC Анатолій Штефан розповідає:

«Записали ми це відео і подумали, що (росіяни — ред.) зараз скажуть: от він сидить, значить, поранений. Тож ми одразу записали друге відео, де (Валерій Залужний — ред.) тримає камеру й усміхаючись каже, що все добре, — розповідає Штефан про “бекстейдж” фільмування цього ролика. – Залужний завжди сміється з таких історій. Ми звикли, що (росіяни — ред.) різне про нього кажуть. Але ми тут дочекалися піку маразму від російської пропаганди».

Проте достеменно невідомо, яких саме доказів потребують російські ЗМІ та провладні структури. Зауважимо тільки, що у відкритому доступі можна знайти відео від 16 червня, а саме: святкування урочистостей з нагоди випуску слухачів Національного університету оборони України. На відео безпосередньо є Валерій Залужний.

Припускаємо, саме через існування всіх цих доказів навіть Володимир Путін перестав вірити у смерть чи важке захворювання Валерія Залужного, саме тому і «відправив» його за кордон, чим спростував інформацію про загибель Головнокомандувача ЗСУ.

Висновки

Ми зіткнулися не просто з фейком, а з інформаційною хвилею дезінформації, яка мала потужну підтримку не тільки серед пересічних ЗМІ та пропагандистських пабліків. Цього разу вона підтримується владою Російської Федерації.

Звісно, така хвиля має потужну реалізацію. У бот ми отримали безліч повідомлень щодо перевірки доказів загибелі й свідчень про трепанацію черепа та нібито підтвердження загибелі Валерія Залужного у відомих іноземних ЗМІ.

Мета такої хвилі цілком зрозуміла — деморалізація українського війська й одночасно підйом бойового духу російської армії. Вкотре хочемо зауважити: у нас для російських військових погані новини — Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний живий і працює.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції й пропаганду у розділі Фейкотня на Ґвара Медіа.

Над матеріалом працювали: Юліана Топольник, Вікторія Горак

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!