Найактуальніші фейки цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

09.06.2023

Видання «Голос Америки» оприлюднило новину про смерть Валерія Залужного і Кирила Буданова

Фейк. 5 червня проросійський Telegram-канал «Во///дь» опублікував скриншот зі статті видання «Голос Америки» про смерть Валерія Залужного та Кирила Буданова.

Проте, це фейк

Насправді такої статті на сайті видання «Голосу Америки» не існує. Ось так виглядає новинна стрічка за 4 червня 2023 року.

Перша публікація в цей день була зроблена о 16:57 та стосувалась українського контрнаступу, тоді як на скриншоті, опублікованому в Telegram-каналі, вказаний час 14:10.

Зазначимо, що саме на 5 червня прийшовся пік хвилі дезінформації про смерть Кирила Буданова. Того дня новина про його загибель з’явилася в одному з провладних каналів «РИА новости».

Тож фейк про новину у виданні «Голос Америки» усього лише один із проявів хвилі дезінформації щодо загибелі Залужного та Буданова. До речі, сама операція продовжується і станом на зараз, попри численні спростування та факти, росіяни продовжують наполягати, що Головнокомандувач ЗСУ та очільник української розвідки загинули.

Сьогодні, 9 червня, видання «Голос Америки» самі спростували новини прокремлівської пропаганди щодо смерті Кирила Буданова.

08.06.2023

«Лікарі без кордонів» розповіли про інфіковану донорську кров в Україні

Фейк.

В одному з пропагандистських Telegram-каналів опублікували новину про підтвердження у міжнародній спільноті факту переливання інфікованої крові пораненим українським військовим.

Так, згідно з дописом «Отряда Ковпака», лікар-волонтер проєкту «Лікарі без кордонів» розповів аргентинському виданню TiempoSur про результати інспекції українських станцій переливання крові. 

«У зв’язку з високою потребою в крові у воєнних умовах найчастіше персонал станцій через поспіх не здійснює належний контроль за якістю компонентів донорського матеріалу, а також порушує умови та встановлені терміни зберігання крові. У результаті неперевірена і, ймовірно, інфікована кров потрапляє до шпиталів, де проходять лікування українські військові», — нібито повідомляє Хуан Пабло Санчес

Також у дописі йдеться, що фахівці виявляють занепокоєння, адже через зневажливе ставлення до питань якості ймовірне поширення інфекційних захворювань. Тож організація MSF («Лікарі без кордонів») рекомендує всім, кому було зроблено переливання крові, пройти діагностування на такі захворювання: ВІЛ, гепатити В та С, сифіліс тощо. 

Проте, це фейк. Детальне спростування читайте у нашому розборі.

07.06.2023

На дошці пошани ЦРУ в США з’явилася нова зірка на честь загиблого в Україні співробітника управління

Фейк. З 31 травня в російських ЗМІ, таких як Bloknot.ru, RG.ru, topwar.ru, 24rus.ru, та проросійських Telegram-каналах з’явилася «новина»: в США на дошці пошани ЦРУ, що вшановує загиблих агентів, з’явилася нова зірка на честь загиблого в Україні співробітника управління. 

Проте, це фейк.

Насправді 23 травня 2023 року у штаб-квартирі ЦРУ в США на щорічній Церемонії вшановування пам’яті було відкрито 140 зірку. Зазначимо, що насправді зірка не стосується війни в Україні. Натомість на офіційному сайті ЦРУ повідомляється:


«Цього року ЦРУ додало одну зірку до Меморіальної стіни на честь Джона Еванса, лікаря, який загинув в авіакатастрофі в Південно-Східній Азії в 1969 році. Завдяки цьому загальна кількість зірок досягла 140».

До того ж у фейковій новині використовують зображення стіни пошани ЦРУ ще з 2021 року, коли стіна налічувала 137 зірок. Станом на 2022 рік стіна мала вже 139 зірок.

06.06.2023

Для зустрічі Зеленського з владою Молдови обладнали бункер

Фейк. 1 червня проросійські Telegram-канали, такі як «Украина.ру» та «Укропский фреш», поширили допис про нібито обладнаний для зустрічі з Зеленським бункер в Молдові.

«Вочевидь навіть за кордоном Зеленський боїться стати ціллю для російських ракет», йдеться у дописі.

Проте, це фейк.

На світлинах, які додані до допису, зображена зустріч в рамках Другого саміту Європейської політичної спільноти, що відбулася в Молдові 1 червня 2023 року.

Саме це фото темне, тому для порівняння роздивимося інші фото зустрічі. Так бачимо, що ліворуч знаходиться вікно.

Також ми з’ясували, що перемовини європейських лідерів проходили в Замку Мімі в молдавському селі Булбоака. На це вказують спільне фото учасників саміту, опубліковане Офісом Президента України, та зображення замка, які ми знайшли в мережі.

З сайту Замка Мімі ми дізнались, що там знаходиться виноробня. Фото дегустаційних кімнат на одному із туристичних сайтів ідентичні приміщенню, де відбувалися перемовини в рамках Саміту. 

Отже, зустріч в рамках Другого саміту Європейської політичної спільноти відбувалися не в бункері, а в наземному приміщенні Замка Мімі в Молдові.

05.06.2023

«Україна продовжує збирати гроші на своє самогубство»: німецький журнал Eulenspiegel висміює закордонні подорожі Зеленського

Фейк. Пропагандистськими ресурсами шириться обкладинка червневого примірника німецького журналу Eulenspiegel. На ній зображений малюк під водою, який дивиться на руку із затиснутими грошовими купюрами. На рукаві людини, що тримає гроші, зображено український прапор. До обкладинки додали підпис: «Україна продовжує звідусіль збирати гроші на своє самогубство».

«Чудова ілюстрація до прибуття гниди на європейський саміт в Молдові», — коментують зображення в Telegram-каналі «Пономарь», що одним з перших опублікував обкладинку. 

На сайті видання Eulenspiegel ми не знайшли подібної обкладинки. На останньому, шостому, номері журналу зображена карикатура на німецького політика Роберта Хабека.

Номер на штрих-коді та номер примірника оригінального журналу збігаються із даними на фейковій обкладинці.

Також на обкладинці з російських пабліків є ознаки фоторедагування. Так, біля напису знизу на зображенні пікселі навколо літер «попливли».

До того ж в архіві видань журналу Eulenspiegel за весь час немає обкладинки із зображенням малюка.

Нагадаємо, що саму ідею автори фейкової обкладинки взяли з обкладинки альбому Nevermind відомого гурту Nirvana. Альбом побачив світ у 1991 році, загалом було продано понад 30 мільйонів його копій.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!