Фейки про безлад на території України — вагома частина пропаганди. Цього разу ми натрапили на новину про переливання українським військовим заражених компонентів крові. Що саме не так з цією інформацією — читайте в нашому аналізі.

Що сталося?

В одному з пропагандистських Telegram-каналів опублікували новину про підтвердження у міжнародній спільноті факту переливання інфікованої крові пораненим українським військовим.

Так, згідно з дописом «Отряда Ковпака», лікар-волонтер проєкту «Лікарі без кордонів» розповів аргентинському виданню TiempoSur про результати інспекції українських станцій переливання крові. 

«У зв’язку з високою потребою в крові у воєнних умовах найчастіше персонал станцій через поспіх не здійснює належний контроль за якістю компонентів донорського матеріалу, а також порушує умови та встановлені терміни зберігання крові. У результаті неперевірена і, ймовірно, інфікована кров потрапляє до шпиталів, де проходять лікування українські військові», — нібито повідомляє Хуан Пабло Санчес.

Також у дописі йдеться, що фахівці виявляють занепокоєння, адже через зневажливе ставлення до питань якості ймовірне поширення інфекційних захворювань. Тож організація MSF («Лікарі без кордонів») рекомендує всім, кому було зроблено переливання крові, пройти діагностування на такі захворювання: ВІЛ, гепатити В та С, сифіліс тощо. 

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Зазначимо, що подібну інформацію поширюють лише в анонімному Telegram-каналі. Жодних інших згадок новини у ЗМІ нам знайти не вдалося.

Видання

Насамперед ми перевірили інформацію щодо інтерв’ю у виданні TiempoSur, про яке йдеться у дописі. Нам не вдалося знайти у публікаціях видання жодної згадки ані про лікаря Хуана Пабло Санчеса, ані про проблеми переливання крові в Україні.

Остання публікація у виданні TiempoSur про проєкт «Лікарі без кордонів» в Україні була оприлюднена у квітні 2022 року.

Лікар Хуан Пабло Санчес

Зазначимо, що Хуан Пабло Санчес дійсно з 2015 року є волонтером проєкту MSF. У квітні 2022 року на сторінці організації написали про його участь у волонтерській місії на території України.

У цьому дописі вказано, що лікар-волонтер займається питаннями забезпечення потреб лікарень та навчанням українських лікарів.

Ми також знайшли квітневе інтерв’ю Санчеса про роботу в Україні на сторінці видання «La Nation». 

У статті розповідають про стан лікарень під час повномасштабного вторгнення Росії. Також йдеться про доступ цивільного населення до ліків та медичного обслуговування й інших викликів для української медицини у цей час.

Проєкт «Лікарі без кордонів»

Окремо зазначимо, що така ж політика діяльності проєкту описана й на їхньому сайті. «Лікарі без кордонів» керуються принципами незалежності, неупередженості та нейтралітету. 

«Médecins Sans Frontières надає допомогу населенню, яке опинилося в скрутному становищі, жертвам стихійних лих або техногенних катастроф, а також жертвам збройних конфліктів», — йдеться в статуті організації.

Натомість в дописі проросійського каналу «Отряда Ковпака» вказано, що проєкт займався інспектуванням переливання крові саме для військових. Ця інформація суперечить логіці організації.

Останній звіт організації «Лікарі без кордонів» з приводу ситуації на території України був опублікований 23 березня 2023 року. В ньому детально розповідають про роботу проєкту під час повномасштабного вторгнення. Про донорство крові чи переливання навіть для цивільних не йдеться.

Якість донорської крові в Україні

Щодо якості донорської крові в Україні, то пропагандистські видання та пабліки вже поширювали подібний наратив, а саме: про постачання зараженої крові в Україну з країн НАТО.

У Міністерстві охорони здоров’я тоді, 7 листопада 2022 року, повідомляли, що інформація щодо неякісної донорської крові є фейком. А також зазначили: в Україні проводять не вибіркову перевірку компонентів крові, а повну, тобто вся донорська кров чи її компоненти проходять лабораторні дослідження.

В Українському центрі трансплант-координації повідомляють, що інфекційні хвороби є протипоказанням до донорства.

Згідно з Законом України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові», донором може бути лише особа, що пройшла відповідний медичний огляд. Це вказано у 14 статті цього закону. Стаття 15 ж свідчить, що з метою запобігання поширенню інфекційних захворювань внаслідок використання крові суб’єкти системи крові здійснюють її тестування та забезпечують відповідні умови забору, переробки, зберігання, розподілу та транспортування донорської крові.

Тому підтверджуємо той факт, що підстав вважати, ніби наразі в Україні відбувається переливання заражених компонентів крові, немає.

Висновок

Отже, новина про підтвердження проєктом «Лікарі без кордонів» факту наявності в українських лікарнях інфікованих донорських матеріалів є фейком. Інформації про скрутне становище донорських пунктів також не відповідає дійсності. 

До того ж з 1 травня в Україні посилена відповідальність у сфері донорства крові та компонентів крові.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!