Найактуальніші фейки цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

30.06.2023

Маніпуляція. Світові зірки вбралися у вишиванки з українськими орнаментами

До нас у бот «Перевірка» користувачі надіслали допис з Facebook-сторінки видання «Дуже цікаво», аби ми перевірили, чи реальні фото зі світовими зірками, вбраними у вишиванки з українськими орнаментами.

«На болотах відвисли щелепи: Круті світові зірки одягли вишиванки з українськими орнаментами», — йдеться у дописі.

У коментарях люди дякують зіркам за підтримку та позицію. 

У статті також поширюють світлини вбраних у вишиванки Джо Байдена, Леонарда Ді Капріо, Арнольда Шварценеггера, Тейлор Свіфт та інших знаменитостей.

Проте, це маніпуляція — детальніше читайте в окремому розборі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

30.06.2023

Шахрайство. Легкий заробіток в інтернеті: «дивись – слухай – отримуй кошти»

Скільки б не викривали шахрайські схеми щодо швидкого заробітку в інтернеті, довірливі українці продовжують попадатися на гачок. Цього разу користувачів TikTok заманюють найпростішим заробітком на кшталт «дивись – слухай – отримуй кошти».

Так, у соцмережі TikTok шириться серія відео від різних користувачів, в яких зазначено, що повнолітні громадяни України можуть заробляти гроші за споживання контенту від різних сервісів, серед яких Netflix, Spotify, Megogo та PlayBox.

Фактчекери Gwara Media розібрали, що ж насправді стоїть за такими оголошеннями — детальніше читайте у нашому розслідуванні.

30.06.2023

Фейк. На обкладинці німецької газети Handelsblatt зображений розбитий український танк

Проросійські Telegram-канали, такі як:  «BelVestnik»«Украина.ру» та «Отряд Ковпака» — розмістили у своїй новинній стрічці публікацію з нібито новою обкладинкою німецької газети Handelsblatt. На ній зображений розбитий танк із дописом: «Це не контрнаступ — це кривавий краш-тест». 

Ми вирішили розібрати нібито нову обкладинку німецької газети Handelsblatt та чергова інтерпретація теми «невдалого» контрнаступу — детальніше читайте в нашому розборі.

29.06.2023

Фейк: Нова обкладинка Charlie Hebdo присвячена спробам Зеленського залучити кошти загиблих з «Титана»

Майже кожна визначна світова подія знаходить своє відображення у роботі російської пропаганди. Так загибель туристів, які знаходились на борту батискафа «Титан», стала підґрунтям для нової фейкової обкладинки французького сатиричного видання Charlie Hebdo.

До нас у бот «Перевірка» з 24 червня почали надходити запити з проханням перевірити нібито нову обкладинку журналу французького сатиричного видання Charlie Hebdo, на якій зображений Володимир Зеленський, що прийшов до банку і, ховаючись за загиблим з батискафа «Титан», вимагає від його імені переказати всі кошти Україні.

Новину з цією обкладинкою оприлюднили різні проросійські Telegram-канали, серед яких є і канали з великою аудиторією, такі як ЗеРада та Украина.ру

Що не так з обкладинкою французького сатиричного видання Charlie Hebdo, читайте в нашій статті.

28.06.2023

Фейк. Рекламна кампанія американської комп’ютерної гри Diablo 4 у російських містах

Через розв’язання Росією повномасштабної війни велика кількість іноземних компаній пішли з російського ринку. Це вплинуло майже на всі сфери життя росіян, навіть на галузь розваг. Тож пропагандисти намагаються «знаходити перемогу» у нібито рекламі американської комп’ютерної гри в російських містах.

Так, до нас у бот «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно в Москві, Казані та Петербурзі з’явилася відеореклама американської гри Diablo 4, у якій слоганом є фраза: «Жарти з Росією — дорога в пекло».

https://twitter.com/i/status/1669345539798990848

Проте, у нас для росіян погані новини — детальніше читайте у розборі.

Читайте ще

  • Фейк. Нова обкладинка Charlie Hebdo присвячена спробам Зеленського залучити кошти загиблих з «Титана»
  • Фейк. Рекламна кампанія американської комп’ютерної гри Diablo 4 у російських містах
  • Смерть, лікування та «воскресіння» Валерія Залужного, або як російська пропаганда сама себе спростувала
  • Шахрайство. Пропозиції роботи в Amazon та Rozetka. Як ми перевірили злочинну схему на собі

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!